Sfat divort in curs ff urgent

Familiei
Post Reply
roberth

Sfat divort in curs ff urgent

Post by roberth » 06 Jan 2005, 08:16

Buna ziua.
Am introdus acum aproape doua luni divort din culpa comuna de sotia mea prin care cer si incredintare catre ea a fetitei de 14 ani si 8 luni.
Deci divort cu minor.
La inceput sotia a cerut si a fost de acord cu divortul iar eu l-am intentat. O perioada am stat cu chirie la o cunostinta dupa care m-am intors acasa. Sotia parea sa fi revenit la sentimente mai bune si nu mai este de acord cu divortul. Minunea nu a tinut decat cateva zile si calvarul certurilor a reinceput, de data asta pe motiv ca o prietena din Statele Unite m-a ajutat cu bani pe perioada cat am parasit domiciliul si ca as avea cu aceasta o relatie... hmmm... extraconjugala.
Am fost la prima infatisare, ea nu a venit, judecatoarea considerand ca sotia s-ar putea sa nu stie de divort...
Ieri trebuia sa ma duc cu fetita la judecatorie, iar azi am a doua infatisare. Nu am fost cu fata la judecator, eram convins sa imi retrag actiunea astazi la pranz, dar se pare ca problemele de 16 ani raman aceleasi si probabil ca se vor amplifica.
Am mai facut si greseala ca am primit eu cea de-a doua instiintare catre ea ( pentru ca eram acasa ea fiind la serviciu )
Cinstit sa fiu imi este si foarte greu sa imi iau fetita sa o duc prin tribunal...dar ma gandesc ca poate nu merit atata tortura psihica si atata suferinta.. si as vrea sa continui divortul.. mai este posibil ?
Va rog mult de tot, am nevoie pana la pranz de un sfat...
Multumesc anticipat !

stefanmihaiv

Post by stefanmihaiv » 06 Jan 2005, 09:32

Nu am experienta in materie de divort, insa parerea mea e ca, neprimind citatia, sotia ta ar putea invoca lipsa procedurii indeplinite si, implicit, provoca o amanare a judecatii.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 06 Jan 2005, 12:05

este posibil sa continui divortul, obligatoriu este insa sa te prezinti daca esti reclamant ca altminteri ti se respinge cererea ca nesustinuta.
De ce nu ceri sa ti se incredinteze minora?

Gabi

Post by Gabi » 06 Jan 2005, 21:29

O adeverinta medicala pentru sotul care a lipsit de la termenul de judecata din care sa reiasa ca starea sanatatii nu i-a permis prezenta sa in instanta ar fi cea mai simpla cale de a evita,in cazul dv. ca reclamant, respingerea cererii ca nesustinuta(asta daca sotia-parata s-a prezentat).

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests