Divort-partaj suplimentar

Familiei
Post Reply
sofia

Divort-partaj suplimentar

Post by sofia » 24 Nov 2004, 14:31

Exista sentinta definitiva de divort prin care s-a dispus partajul bunurilor comune dobandite de soti in timpul casatoriei.
Credeti ca poate fi admisa cererea formulata dupa 1 an de unul din fostii soti prin care cere sa se constate calitatea de bun comun a unui apartament folosit de celalalt sot (apartament care nu a figurat in primul proces in masa bunurilor comune)?.
Ar putea instanta sa retina o alta cota decat cea de 50% retinuta in primul proces?

croc

Post by croc » 24 Nov 2004, 14:46

nu cred, pentru ca avem autoritate de lucru judecat;
asta daca a introdus o noua cerere si nu vreuna dintre caile extraordinare de atac;

pavel

Post by pavel » 24 Nov 2004, 15:01

Daca apartamentul nu a fost inclus in masa bunurilor comune in cererea accesorie de partaj solutionata cu ocazia divortului, cred ca poate fi introdusa o actiune de partaj cu privire la acest bun. Instanta va hotari in functie de probele ce se vor administra cu privire la contributia partilor la dobandirea bunului cota fiecaruia.

sofia

Post by sofia » 24 Nov 2004, 15:08

croc wrote:asta daca a introdus o noua cerere si nu vreuna dintre caile extraordinare de atac;
Este vorba despre o cerere noua si se pretinde o cota de 80% din acest apartament (asa cum am aratat nu a fost inclus in masa bunurilor partajabile in primul proces).
Apartamentul a fost achizitionat in timpul casatoriei dar pe numele sotului care il foloseste si acum.

rxn

Post by rxn » 24 Nov 2004, 16:42

De curiozitate, de ce nu a fost inclus bunul in masa partajabila la prima actiune?
Eu sunt de parere ca un partaj suplimentar este admisibil...avem identitate de parti, cauza, dar este alt obiect.
In schimb cred ca exista autoritate de lucru judecat cu privire la stabilirea cotei de contributie

croc

Post by croc » 24 Nov 2004, 17:28

scuze, nu am citit cu atentie;
credeam ca a fost introdus in masa initiala!
este admisibila o astfel de cerere; interesant ar fi daca se mentine sau nu cota; si eu cred ca ar trebui sa se mentina aceeasi cota;

elis

Post by elis » 25 Nov 2004, 08:41

Fara indoiala ca daca bunul nu a fost inclus in masa partajabila in prima actiune, este admisibil partajul suplimentar.
Cred insa ca nu se poate schimba cota pentru ca in prima hotarare s-a stabilit deja contributia sotilor la dobandirea bunurilor comune si sub acest aspect exista autoritate de lucru judecat.
Si eu vin si intreb cum de "a scapat" acest apartament?

sofia

Post by sofia » 25 Nov 2004, 16:16

Apartamentul " a scapat" pentru ca desi a fost cumparat in timpul casatoriei in cartea funciara apare numai unul dintre soti in calitate de proprietar (contractul de vanzare cumparare s-a incheiat doar cu unul dintre soti in calitate de cumparator)

elis

Post by elis » 10 Jan 2005, 13:06

Am gasit o speta similara in Pandectele romane nr. 2/2004, la pag. 93.
Foarte interesant mi s-a parut nu ca s-a admis partajul suplimentar ci ca s-a retinut o alta cota decat cea din hotarea initiala.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests