demersuri necesare pentru a evita pierderea succesiuni?

Familiei
Post Reply
lucia8691

demersuri necesare pentru a evita pierderea succesiuni?

Post by lucia8691 » 15 May 2009, 13:11

Buna ziua. Sint cetatean roman (prin nastere) si francez, locuiesc in Franta. In 2006, am semnat la notar o procura speciala care stipuleaza in mare ca parintii mei sa ma reprezinte in fata organelor bancare, pe piata de capital (tranzactii), societati de asigurari,casa de pensii, directia de finante publice, depunind toate actele necesare (..) ridicind toate drepturile banesti ce vor rezulta in favoarea mea. Peste citeva luni, mama a decedat. Nu mai am frati sau surori. pentru moment, tatal meu nu s a recasatorit, dar traieste intr un fel de concubinaj. Dupa decesul mamei,, am semnat la notariat o declaratie de acceptare a succesiunii si un certificat de mostenitor. Bunurile principale sint un apartament si doua autoturisme.

Nu figurez pe actul de vinzare cumparare al apartamentului (achizitionat in 1991).

Ce documente trebuie sa intocmesc la notariat, pentru a nu mi pierde succesiunea ? tatal meu poate vinde bunurile si *lasindu -ma fara un ban#
?

trebuie sa fiu adaugata pe actul de vinzare cumparare al aparatmentului ?

va rog mult sa ma ajutati.

cu multumiri

vulpacris

Post by vulpacris » 15 May 2009, 14:42

Daca nu ati revocat procura speciala, poate, pentru ca ati mentionat faptul ca a fost data parintilor, deci si tatalui, si este posibil, chiar daca nu este prevazut in aceasta, sa fie folosita si la vanzare, in cazul cand se citeste printre randuri de un notar grabit.

Revocati procura la notariat, cerandu-i si tatalui sa va restituie toate exemplarele pe care le are.

Asa nu poate sa vanda nici masinile, si nici apartamentul, decat daca semnati si dumneavoastra actul de vanzare-cumparare, pentru ca figurati in certificatul de mostenitor.

:cafea:

lucia8691

Post by lucia8691 » 15 May 2009, 15:21

ce alta solutie mai exista? inlocuirea procurii cu una privind faptele la zi (un fel de autorizare limitata)? multumiri.

vulpacris

Post by vulpacris » 15 May 2009, 15:40

Depinde ce doriti sa-l imputerniciti.
Ii explicati notarului, in primul rand, ceea ce nu doriti sa poata fi facut cu procura, in mod explicit, si dupa aceea precizati strict ce vreti sa se poata face cu acea procura.
Dar chiar trebuie procura, in situatia prezentata !?
Astazi exista servicii on-line, si se poate efectua plata in/din cont, electronic ...
Pentru a scapa de grija puteti sa-i cereti tatalui sa iesiti din indiviziune, sau sa va spuna ce intentii are in viitor.
O abordare directa si clara rezolva situatii aparent complicate.

:cafea:

lucia8691

Post by lucia8691 » 15 May 2009, 20:56

am vorbit cu tata deschis dupa ce am postat acest subioect si mi a spus sa distrug toate exemplarelei procurii. Cred ca certificatul de mostenitor si decizia de acceptare a successiuni vor garanta ca el nu le va putea instraina. Cred ca e cea mai simpla solutie. Daca mai aveti si alte sfaturi, cele pina acum au fost foarte utile. multe multumiri. Cu stima, lucia 8691

vulpacris

Post by vulpacris » 16 May 2009, 02:13

Pentru a fi absolut sigura ca apartamentul nu va fi instrainat fara acordul dvs., puteti cere modificarea cartii funciare a acestuia, sau daca aceasta nu exista inca, deschiderea uneia, in care sa fie trecuti proprietarii apartamentului asa cum rezulta din certificatul de mostenitor.
Tot notarul unde s-a intocmit certificatul de mostenitor va poate indruma pasii necesari, pentru aceasta.

:cafea:

ignite

Post by ignite » 16 May 2009, 09:37

Trebuie sa faceti ce a spus vulpacris pentru ca acel mandat dat de dvs. poate fi folosit.
El va poate angaja chiar si unde dvs. nu ati dorit, pentru ca exista si asa numita institutie a mandatului fara reprezentare.
Nu stau sa explic, pentru ca sunt chestiuni de natura tehnica, ca sa zic asa...insa trebuie sa revocati procura, ceea ce nu va scapa total de belele si trebuie sa faceti ce v a spus vulpacris in privinta cartii funciare.
oricum, situatia este grea in privinta apartamentului mai ales pentru ca dvs. sunteti mostenitor si deci si proprietar pe o parte mai mica de 50 % din apartament. Tatal poate instraina pentru ca apoi vanzarea sa fie mentinuta in functie de rezultatul partajului: in lotul cui a cazut apartamentul vandut. Si ca sa se hotarasca in lotul cui, se tine seama si de vanzarile facute si de cotele avute asupra apartamentului.

Nu stiu daca puteti nota in cartea funciara revocarea procurii din data de...dar poate va raspund colegii.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests