divort de un cetatean italian...

Familiei
rose3003

divort de un cetatean italian...

Post by rose3003 » 27 May 2009, 12:30

a rog mult sa ma ajutati
sunt casatorita de 3 ani cu un cetatean italian. casatoria a avut loc in italia dupa care a fost inscrisa si in romania. acum eu m-am intors in tara si vreau sa divortez de el aici, daca se poate. am mai citit pe ceva site-uri cum ca divortul se face numai in tara unde cei 2 au avut ultimul domiciliu stabil...numai ca n-am inteles cum se stabileste asta pt. ca eu am un act de identitate ital. cu rezidenta in ita. si un act romanesc cu vechiul meu domiciliu..care a ramas neschimbat in CI. ( nu se poate spune ca nu am locuit niciodata impreuna dupa casatorie?)
pe mine ma intereseaza cum as putea face sa divortez cat mai repede si de aici din romania. trebuie sa existe o cale..ce naiba (( va rog din suflet sa ma ajutati!!! :-(

johei

Post by johei » 27 May 2009, 12:49

merge si romania daca locuiesti aici cel putin 6 luni!
Insa divortul ar trebui sa se judece dupa legea italiana... adica o sa dureze cel putin 3 ani!
S-ar putea incerca o argumentare a aplicarii dreptului romanesc, insa sansele nu stau foarte bine.

rose3003

Post by rose3003 » 27 May 2009, 13:29

dar cum pot demonstra ca stau aici de 6 lunui? cum sa se judece in romania dupa legea italiana??!!! :-( OMG!!!
dar dupa cea romaneasca??? nici prin comun acord nu se poate??

johei

Post by johei » 27 May 2009, 13:40

In mod normal ar fi instantele italiene competente.
Exista insa o prevedere in legislatia EU care spune ca pot fi si instantele de la domicliul reclamantului competente, daca acesta locuieste de cel putin 6 luni in tara a carei cetatenie o are.
Dovada o puteti face.. cu un nou buletin de identitate eliberat de autoritatile romane, solicitarea de restabilire a domicilului in Romania (mentiunea in pasaport, etc) sau mai stiu eu ce.

Insa instantele competente sunt una si legea aplicabila e alta. Legea aplicabila, in cazul in care nu exista cetatenie comuna, este legea de la ultimul domiciliu comun al sotilor. Daca gasiti un avocat bun se poate argumenta cu faptul ca legea italiana permite divortul doar in conditii extrem de restrictive (desii nu e chiar asa, doar ca dureaza foarte mult) si din cauza asta se aplice legea romaneasca. Sansele nu sunt grozave, insa se poate incerca...

Se mai poate incerca si ceva de genul: oficial sotul isi stabileste domicilul pentru cateva luni aici... si apoi se aplica legea romaneasca. Asta merge doar daca el e de acord sa-si bata capul...

rose3003

Post by rose3003 » 27 May 2009, 14:06

multumesc din suflet pt. raspuns...
ar mai fi ceva..eu am buletinul neschimbat...dupa casatorie l-am schimbat pt. ca expira..dar am acelasi domiciliu in buletin ca si inainte...tot cel din romania. nici cand ies sau intru in tara nu fol. pasaportul si cum nu se mai pun vize la intrate sau iesire..nu am cum sa demonstrez de cand sunt eu in romania. in italia am un alt act de identitate cu domiciliul acolo..aici am altul cu domicilul in rom.
dar sa mai spunem ca el si-ar face rezidenta aici...pot intenta divort imediat dupa??

johei

Post by johei » 27 May 2009, 14:16

O sa fie nevoie totusi sa treaca vreo cateva luni (parca 3), altminteri este greu de dovedit un domiciliu comun care dureaza de cateva zile!

rose3003

Post by rose3003 » 27 May 2009, 14:18

multumesc din nou :( uffff

rose3003

Post by rose3003 » 27 May 2009, 14:37

va multumesc pt. orice info in plus...sunt super disperata...e urgent :((

agenda

Post by agenda » 27 May 2009, 15:05

nu ar fi o optiune si angajarea unui avocat din italia care sa te reprezinte acolo...poate e mai simplu asa...

rose3003

Post by rose3003 » 27 May 2009, 15:15

eu in ita nu ma mai pot intoarce...nu mai am unde..nu mai am cum :(
din cauza asta vreau sa incerc din romania...as vrea sa incerc sa dovedesc intr-un fel daca se poate ca nu am avut niciodata domiciliu comun pt ca...cum am mai spus am carte de ident. romaneasca cu domiciliul aici...si pe pasaportul meu scrie tot domiciliul in romania...cu toate ca mai am un act de identitate si in ita cu adresa mea de acolo. daca "o bag pe foc" se mai poate demonstra in romania ca eu am locuit vreodata acolo?!

johei

Post by johei » 27 May 2009, 15:17

agenda wrote:nu ar fi o optiune si angajarea unui avocat din italia care sa te reprezinte acolo...poate e mai simplu asa...
ab da... insa pe langa costurile in general mai mari, la un divort in Italia cu siguranta ca s-ar aplica dreptul italian (cum e si normal) care prevede o perioada de despartire "oficiala" de 3 ani... sau pe acolo pe undeva!

agenda

Post by agenda » 27 May 2009, 15:18

nu trebuie neaparat sa te duci fizic acolo pt a angaja un avocat...in rest nu stiu sa iti spun...sunt evidente la vama...eu zic ca da se poate dovedi ca ai fost acolo si cat timp ai stat

johei

Post by johei » 27 May 2009, 15:21

domiciliul, asa cum il intelege legislatia familie nu inseamna neaparat domiciliu/resedinta din hartii ci locul unde partile au locuit in realitate.
Dovezi se gasesc destule.. contracte, asigurari (presupun ca ai avut o asigurare de sanatate in italia), si chiar si cu martori...

agenda

Post by agenda » 27 May 2009, 15:35

Johei wrote:
agenda wrote:nu ar fi o optiune si angajarea unui avocat din italia care sa te reprezinte acolo...poate e mai simplu asa...
ab da... insa pe langa costurile in general mai mari, la un divort in Italia cu siguranta ca s-ar aplica dreptul italian (cum e si normal) care prevede o perioada de despartire "oficiala" de 3 ani... sau pe acolo pe undeva!
acum vad ce ai scris. in cazul asta nu e deloc mai simplu. insa acolo de comun acord nu se poate?

rose3003

Post by rose3003 » 27 May 2009, 15:40

pai si cine umbla dupa dovezile astea prin italia? martori am aici ca am stat mai mult prin rom. decat in ita....asta e adevarat. am avut intr-adevar asigurare medicala acolo...atat. scuze de intrebarile astea idioate pe care le pun...dar nu ma pricep deloc...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests