Pensie alimentare - citatie cu privire la angajare

Familiei
tictac

Pensie alimentare - citatie cu privire la angajare

Post by tictac » 02 Mar 2009, 19:49

Buna seara. Am primit zilele acestea o citatie de la Politie, pentru a ma prezenta la ei cu privire la pensia alimentara si angajarea mea. Detaliile problemei sunt urmatoarele: am sub 22 de ani, urmez o facultate si primesc pensia alimentara de la un parinte. Problema este ca m-am angajat de ceva timp pentru a-mi acoperi cheltuielile lunare. Vreau sa stiu daca exista posibilitatea sa imi pastrez pensia alimentara. In cazul in care nu se poate, ce imi recomandati sa declar la politie si ce decizie sa poate lua in cazul in care sunt gasit vinovat. Orice alta intrebare sau sfat, va rog sa il scrieti in raspuns. Va multumesc.

MedEx

Post by MedEx » 03 Mar 2009, 15:28

Mai omule! Declara adevarul ca faci puscarie!
2. Tatal tau sau mama ta crezi ca ar trebui sa-ti plateasca pensie pana la adanci batranete?
Chiar daca urmezi o facultate ei nu pot fi obligati sa platipeasca decat pana la 21 de ani si doar daca nu ai tu veniturile tale sau veniturile tale sunt neindestulatoare!
Crezi ca parintelui tau nu-i este greu?
Vrei bani de discoteca? Eu mi-am facut facultatea pe spinarea mea fara ajutorul parintilor! Mandria ta unde este? Transfera-te la FF dar nu savarsi fapte penale regretabile!

cyclop

Post by cyclop » 03 Mar 2009, 17:13

Uau, MedEx, îl şi vezi la "draga nenii" (vorba stimabilului profesor Butoi), aşa-i? :grin:

MedEx

Post by MedEx » 03 Mar 2009, 20:28

Eee ma enerva si gata! Am unii clienti exact ca domnul si trebuie sa le zambesc frumos......si sa le iau banii dublu asa de nervi! :grin:

kinga

Post by kinga » 03 Mar 2009, 20:34

MedEx wrote:Chiar daca urmezi o facultate ei nu pot fi obligati sa platipeasca decat pana la 21 de ani si doar daca nu ai tu veniturile tale sau veniturile tale sunt neindestulatoare!
!
noa da asta de unde ai mai scos??
nervoasa nervoasa.... da nici chiar asa de nervoasa...

ca io am ceva cu 25 de ani..

MedEx

Post by MedEx » 03 Mar 2009, 20:37

cred ca din burta ca nici de gandit nu mai gandesc acum..... visez alte domenii de drept.....de ma doare capul.
De la majoratul americanilor, ca doar aia sunt la 21 de ani!

kinga

Post by kinga » 03 Mar 2009, 20:40

revino la sistemu asta .. nu are legatura cu majoratu... deci nu te scoti :-? :-P
stiu .. sunt ticaloasa.. :mrgreen:

are legatura cu studiile...
faculta pana la 25 de ani.. parca in anumite cazuri ( medicina e 6 ani, nu???) e pana la 26.... deh.. nu-s avocata.. e doar culturism general.. :lol: :lol: :lol:

MedEx

Post by MedEx » 04 Mar 2009, 19:45

Kinga! Apropo! Nu exista nici o dispozitie legala care sa stabileasca plata pensiei lunare de intretinere pentru major pana la 25 respectiv 26 de ani!
Exista doar o decizie de indrumare a plenului Tribunalului Suprem nr.2 din 20 februarie 1971 care recomanda ca instanta sa judece astfel!
Problema e spinoasa iar in viitorul apropiat chiar nu se stie cum va fi!

kinga

Post by kinga » 04 Mar 2009, 20:11

MedEx wrote:Kinga! Apropo! Nu exista nici o dispozitie legala care sa stabileasca plata pensiei lunare de intretinere pentru major pana la 25 respectiv 26 de ani!
Exista doar o decizie de indrumare a plenului Tribunalului Suprem nr.2 din 20 februarie 1971 care recomanda ca instanta sa judece astfel!
Problema e spinoasa iar in viitorul apropiat chiar nu se stie cum va fi!
:-D :-D :-D :-D

exista... si undeva e normal.. zac io... sa existe..

viitorul apropiat??

esti optimista.... zau asa...

apropiat?? da codurile de cand le asteptam... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

cyclop

Post by cyclop » 04 Mar 2009, 20:16

E drept, nu e nicio lege care să prevadă expres ca limită de vârstă 26 de ani, dan coroborând, interpretând prin analogie nişte legi, merge pân la 26 de ani.

jojo

Post by jojo » 05 Mar 2009, 12:54

Coroborate 101 cu 86/2 ...neavand putinta unui castig din cauza incapacitatii de a munci, nu mere pan la 25. Din pacate.

@tictac
Declaratia de ce la politie? abandon?

kinga

Post by kinga » 05 Mar 2009, 13:31

JOJO wrote:@tictac
Declaratia de ce la politie? abandon?
el e beneficiar... dar acu lucreaza si a omis sa anunte

Jojo..
vezi asta

Secţia civilă a Curţii de apel

Decizie nr. 8629/1999
din 01/01/1999

(Craiova). Pensie de întreţinere, copil devenit major şi aflat în continuarea studiilor.


Descendentul, cât timp este minor, are drept la întreţinere, oricare ar fi pricina nevoii în care el se află.
Părinţilor le revine, însă, îndatorirea de a asigura mijloacele de trai ale copilului în timpul desăvârşirii studiilor sau pregătirii profesionale, sens în care a decis practica judiciară, în raport de prevederile Legii nr. 27/1996 (art. 31) care a stabilit, în cadrul asigurărilor sociale de stat, dreptul copiilor la pensie de urmaş, până la vârsta de 16 ani, iar dacă acesta se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, fără a depăşi, însă, 25 de ani.
Acţiunea prin care copilul major aflat în continuarea studiilor solicită pensie de întreţinere de la părinţii săi are la bază obligaţia specială de educare şi instruire pe care părinţii o au faţă de copii lor. Această obligaţie, prevăzută de art. 101 Codul familiei, nu are numai un aspect nepatrimonial, ci şi unul patrimonial, este distinctă de obligaţia prevăzută de art. 86 Codul familiei şi, ca atare, nu poate fi limitată până la majoratul copilului, ea existând pe toată perioada de timp în care copilul îşi desăvârşeşte studiile, dar nu mai mult de împlinirea vârstei de 25 de ani, dată până la care, în mod normal, un tânăr poate termina studiile universitare.
În speţă, fiul pârâtului este student la cursurile de zi, impunându-se obligarea părintelui său la plata unei pensii de întreţinere până la absolvire, dar nu mai mult de împlinirea vârstei de 25 de ani.


e busit legea.. ca nu e 27
acu e Legea 19/2000

Art. 66. - Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani; c) pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b).


deci io zac ca mere ... :lol: :lol:

jojo

Post by jojo » 05 Mar 2009, 19:30

De unde si de cand majorul aflat in continuarea studiilor are obligatia de a anunta POLITIA despre incadrarea sa in munca, nu stiu.
De asemenea, nu stiu ce legatura are cu speta data masina de tuns iarba, gemul de caise sau penzia de urmas.
De ce va place, in general, sa citati cu religiozitate din practica instantelor noastre, apoi, in concret, ce anume lamureste decizia craioveana relativ la angajarea lui tictac, iara nu stiu. Ma rog, nici nu este treaba mea.

In schimb stiu, ca indiferent de imprejurarea ca majorul, care dovedeste staruinta in continuarea studiilor, fie ele postliceale, universitare, de arte si meserii, particulare, autorizate ori ba, ca si-a promovat examenele magna cum laude sau, dimpotriva, a ramas corijent, ca si-a intrerupt studiile timp de 1 an, beneficieaza ori nu de bursa, primeste sau nu pensie de incapacitate de munca, are dreptul la intretinere din partea parintilor.
Si atunci, fiindca o astfel de actiune trebuie sa fie motivata (si) in drept si, fiindca nu pot sa trimit instanta la pensia de urmas ca ma rade lumea, in lipsa unui text de lege clar, se aplica dreptul comun. Si anume, art. 86/2 +101 C. fam., respectiv are drept de intretinere copilul major care se afla in stare de nevoie datorita incapacitatii de a munci punct

Imbucurati-ma cu un alt text de lege, eu va voi multumi.

kinga

Post by kinga » 05 Mar 2009, 20:36

Cyclop wrote:E drept, nu e nicio lege care să prevadă expres ca limită de vârstă 26 de ani, dan coroborând, interpretând prin analogie nişte legi, merge pân la 26 de ani.

jojo

Post by jojo » 06 Mar 2009, 19:47

Ceea ce este esential in speta, totodata motivul pentru care tictac a pus in discutie problema cerand un sfat, nu consta in stabilirea varstei pana la care majorul are drept de intretinere (in opinia mea 25) ci imprejurarea dc angajat fiind mai este sau nu indreptatit la pensie. Despre asta vorbeam.
Repet, nu este.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests