Atacarea unui act V/C

Familiei
m_cristi

Atacarea unui act V/C

Post by m_cristi » 06 May 2008, 10:50

Salutare tuturor,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Vreau sa fac un contract v/c cu mama mea pentru apartamentul in care stam. Problema este ca mai am o sora cu care fac o clauza sa-i platesc niste bani intr-o perioada de timp iar cu mama alta clauza numita "habitat viager" ca sa stea cu mine. As vrea sa stiu daca acest act poate fi atacat de sora mea sau copiii ei dupa ce mama nu va mai fi (bineinteles in conditiile in care imi achit datoria fata de sora mea)

Va multumesc!

krisstina

Post by krisstina » 06 May 2008, 14:59

Daca sora consimte la v-c (printr-o declaratie notariala cel mai bine) nu mai poate ataca cu succes actul.

m_cristi

Post by m_cristi » 06 May 2008, 17:43

krisstina wrote:Daca sora consimte la v-c (printr-o declaratie notariala cel mai bine) nu mai poate ataca cu succes actul.
Deci, sa inteleg ca nu e suficienta clauza prin care o despagubesc cu bani? trebuie scris negru pe alb si sa semneze ca renunta la orice pretentie ???

Multumesc mult...

agenda

Post by agenda » 06 May 2008, 17:54

in primul rand nu se pot face pacturi asupra unei mosteniri nedeschise. sunt nule.
vanzarea este in regula (nu conteaza daca sora ta consimte sau nu) insa bine ar fi sa pastrezi toate documentele referitoare la efectuarea platii pretului pt ca in viitor sa nu se puna problema unei donatii deghizate.

m_cristi

Post by m_cristi » 06 May 2008, 19:14

Ah, imi cer scuze, n-am precizat faptul ca apartamentul a fost cumparat de mama mea dupa decesul tatalui meu, astfel incat ea e singura proprietara acum.

alma_ama

Post by alma_ama » 06 May 2008, 23:02

1. daca faci o clauza cu sora ta sa-i platesti o sulta pt a nu mai avea pretentii la apartament se numeste tot pact asupra unei succesiuni viitoare (zic eu).

2. declaratia notariala a surorii tale nu are nicio valoare raportat la contractul dintre tine si mama ta(deoarece este tert si nu poate consimti la ceva la ce ea nu este parte); ar avea deci tot valoare de pact asupra unei succesiuni viitoare (renuntarea la mostenire nu se poate face inainte de a se dechide mostenirea, adica la decesul mamei tale)

de ce nu inchei mai bine cu mama ta un contract de intretinere? fara sa o mai bagi in ecuatie si pe sora ta. tu prestezi intretinere lunar fata de mama ta (in alimente, medicamente, ingrijire, alte cele), ea isi pastreaza dreptul de a locui in apartament pana la sfarsitul vietii, apartamentul e al tau. contractul de intretinere e mai greu de atacat si mai usor de dovedit daca se ajunge la litigiu.
iar daca vrei sa-i dai ceva si surorii tale, poti incheia contractul si doar pe o cota parte, iar restul sa se imparta conform mostenirii legale (caz in care i-ar reveni si ei ceva si i-ai plati sulta).
ca daca-i dai bani de pe-acuma nu iesi prea bine

krisstina

Post by krisstina » 07 May 2008, 04:22

m_cristi wrote:
krisstina wrote:Daca sora consimte la v-c (printr-o declaratie notariala cel mai bine) nu mai poate ataca cu succes actul.
Deci, sa inteleg ca nu e suficienta clauza prin care o despagubesc cu bani? trebuie scris negru pe alb si sa semneze ca renunta la orice pretentie ???

Multumesc mult...
Sora trebuie sa scrie: sunt de acord ca Mama mea sa-i vanda Fratelui meu apartamentul. Cunosc ca s-a achitat suma de ...

Nu e vorba de un pact asupra unei succesiuni viitoare, ci o transmitere intre vii, in conditiile dorite de parti, a dreptului de proprietate asupra imobilului.

agenda

Post by agenda » 07 May 2008, 09:57

acordul ei la vinderea proprietatii exclusive a mamei???
eu una nu inteleg nici in ce calitate da acest acord si nici la ce ar putea ajuta in viitor.

varsatorsator

Post by varsatorsator » 07 May 2008, 14:12

Contract de vanzare cumparare apartament cu mama, cu clauza de intretinere. Cu sora, pt suma de bani ctr de imprumut(autentificat la notar). In conditiile in care, ulterior sora va dori sa conteste ctr de v-c, se va gandi de doua ori. Este drept ca in astfel de situatii nicio solutie nu e sigura 100%, dar macar nu ramai fara mijloace de aparare.

krisstina

Post by krisstina » 07 May 2008, 14:46

agenda wrote:acordul ei la vinderea proprietatii exclusive a mamei???
eu una nu inteleg nici in ce calitate da acest acord si nici la ce ar putea ajuta in viitor.
"Art.845 C.civ. prevede in favoarea mostenitorilor rezervatari o prezumtie relativa potrivit careia instrainarea cu titlu oneros facuta unui succesibil in line dreapta reprezinta o donatie (socotita in cotitatea disponibila) daca instrainarea s-a facut cu rezerva uzufructului sau cu sarcina unei rente viagere, IAR DEGHIZAREA NU ESTE INVOCATA DE UN MOSTENITOR IN LIE DREAPTA CARE SA FI CONSIMTIT LA INCHEIEREA ACTULUI.

In practica judecatoreasca prezumtia prevazuta de art.845 C.civ. se aplica si in cazul in care instrainarea catre o ruda in linie directa s-a facut cu sarcina intretinerii (prin contract de intretinere)."

F. Deak, Tratat de drept succesoral, ed. a II-a, UJ, Buc.2002, p.334-335.

agenda

Post by agenda » 07 May 2008, 16:42

de nicaieri nu reiese din deak ceea ce ai subliniat tu MARE.
si chiar asa mergand pe logica ta ...nimic nu impiedica sora sa invoce in viitor donatie deghizata chiar cu semnarea acum a unei declaratii ca este de acord cu o vanzare.
ma rog este pararea mea.
ideal ar fi sa incheie cu mama o vanzare cumparare reala apoi sa instraineze la randul sau unui apropriat.
asta ar acoperi problema.

iar ce spune varsatorul este foarte bine.
si vorba lui: accesul la justitie este liber

krisstina

Post by krisstina » 07 May 2008, 17:20

agenda wrote: de nicaieri nu reiese din deak ceea ce ai subliniat tu MARE.
DAR CE REIESE? CA AI CHEF SA MA CONTRAZICI?
agenda wrote: si chiar asa mergand pe logica ta ...nimic nu impiedica sora sa invoce in viitor donatie deghizata chiar cu semnarea acum a unei declaratii ca este de acord cu o vanzare.
ma rog este pararea mea.
NU O IMPIEDICA NIMIC, ARE MAI PUTINE SANSE DE SUCCES.
agenda wrote: ideal ar fi sa incheie cu mama o vanzare cumparare reala apoi sa instraineze la randul sau unui apropriat.
asta ar acoperi problema.
NU O ACOPERA. LA O ADICA, TOT SE VA SOCOTI IN MASA SUCCESORALA., IAR EVALUAREA SE VA FACE IN FUNCTIE DE VALOAREA DE CIRCULATIE A BUNURILOR DONATE IN RAPORT DE DATA DESCHIDERII MOSTENIRII.
agenda wrote: iar ce spune varsatorul este foarte bine.
TU TE OCUPI CU EVALUARILE PE AICI?
agenda wrote: si vorba lui: accesul la justitie este liber

agenda

Post by agenda » 07 May 2008, 21:05

krisstina wrote:
agenda wrote: de nicaieri nu reiese din deak ceea ce ai subliniat tu MARE.
DAR CE REIESE? CA AI CHEF SA MA CONTRAZICI?
agenda wrote: si chiar asa mergand pe logica ta ...nimic nu impiedica sora sa invoce in viitor donatie deghizata chiar cu semnarea acum a unei declaratii ca este de acord cu o vanzare.
ma rog este pararea mea.
NU O IMPIEDICA NIMIC, ARE MAI PUTINE SANSE DE SUCCES.
agenda wrote: ideal ar fi sa incheie cu mama o vanzare cumparare reala apoi sa instraineze la randul sau unui apropriat.
asta ar acoperi problema.
NU O ACOPERA. LA O ADICA, TOT SE VA SOCOTI IN MASA SUCCESORALA., IAR EVALUAREA SE VA FACE IN FUNCTIE DE VALOAREA DE CIRCULATIE A BUNURILOR DONATE IN RAPORT DE DATA DESCHIDERII MOSTENIRII.
agenda wrote: iar ce spune varsatorul este foarte bine.
TU TE OCUPI CU EVALUARILE PE AICI?
agenda wrote: si vorba lui: accesul la justitie este liber

cat de patetic! ce nivel!
cum nu e cineva de acord cu tine gata? sarim la atacuri la persoana?

ce josnicie!
nici nu stiu de ce ma enervez si de fapt nici nu stiu de ce ti-am raspuns

m_cristi

Post by m_cristi » 28 May 2008, 09:22

Salutare din nou,

Am revenit ca sa va spun c-am facut contractul v/c cu mama cu clauza de intretinere, habitat viager etc si am prins totodata faptul ca ii voi da sorei o suma de bani. Vreau sa specific inca o data ca mama a cumparat apartamentul singura (tatal era decedat).
As vrea sa va intreb daca la decesul mamei mele apartamentul va mai face obiectul unei succesiuni in conditiile date. Cu alte cuvinte, sora va mai putea emite vreo pretentie ????

Va multumesc,

alinutzza

Post by alinutzza » 28 May 2008, 22:29

Nu intra in masa succesorala pentru ca mama nu mai are drept de proprietate asupra apartamentului.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests