intrebari referitoare la divort

Familiei
Post Reply
auras

intrebari referitoare la divort

Post by auras » 29 Jul 2008, 17:16

Va salut stimati membrii ! De cateva luni , sotia mea are o relatie cu seful ei. A introdus actiune de divort in secret fara sa stiu , (ajutata de el , banuiesc) invocand niste motive precum ca in primii 2 ani ai casniciei am consumat alcol ,am lovit-o uneori, nu o ajutam etc. etc. Acum avem 15 ani de casnicie dintre care 12 cu certificat de casatorie , 2 copii minori de 12 si respectiv 3 ani . Eu am 38 de ani iar sotia mea 32 de ani. Lucram in aceiasi societate dar in sectoare diferite ; Locuim impreuna in caminul de nefamilisti al societatii cu cihrie pe care o platesc eu , ocupam locuinta impreuna, dormim toti 4 intr-o camera. Relatia de familie a decurs normal , pana seful ei nu i-ar fi sucit mintile (i-a luat ochi cu o marire de salariu , o plimba cu masina in diverse locuri etc.) Este mai mare ca ea cu aproape 20 de ani - el a mai fost casatorit de cateva ori si are cu una dintre sotii o fata putin mai mica decat sotia mea . Acum sotia mea se poarta rece cu mine , ma ignora pleaca de acasa sa se intanleasca cu el aproape zilnic ; uneori ia si copilul cel mic cu ea - cel mare este la tara in vacanta. Traiesc cu speranta ca idila cu seful ei se va termina cumva , ca sotia mea isi va da seama ca a gresit , si ca viata noastra de familie va decurge iar la normal ; de aceiasi parere sunt si parintii ei care nu doresc sa ne vada despartiti . NU DORESC SA NE DESPARTIM SI SA IMI PIERD FAMILIA SUB NICI O FORMA ! Prima infatisare la proces o avem pe 06 octombrie . Eu ii repet intruna ca sa se razgandeasca , ca nu e bine ceea ce face si sa se gandeasca ca avem si noi o familie si 2 copilasi de crescut , dar deocamdata ea este ferma pe pozitie : ,,Ma despart de tine ca nu mai te iubesc si nu imi mai placi" MENTIOMEZ CA NU O BAT , NU O JIGNESC CU INJURII CI DOAR O IMPLOR SA REVINA LA RELATIA NOASTRA DE FAMILIE. Acum si intrebarile mele : 1. Ce se intampla daca nu ma prezint la proces ? 2. Daca ma prezint si declar ca eu nu am familie de lasat si semnez ca nu doresc sa ii acord divortul ce urmeaza, ne amana la infinit ? 3. Daca sotia mea intre timp se razgandeste si doreste sa nu mai divortam, ce putem face ca sa nu ne mai prezentam pe data de 06 octombrie la procesul de divort ? Va multumesc anticipat si va implor sa ma ajutati cu cat mai multe raspunsuri si sfaturi. D-zeu sa va dea sanatate !

Cicero25

Post by Cicero25 » 27 Aug 2008, 00:37

frate, daca-ai zapacit-o in bataie si ai injurat-o ca pe o nenorocita, asta e, nu te ma iubeste, wake up ai 38 de ani si esti ordinar, ti-a trebuit familie, n-a famile si nu te mai plange asa ca o muiere, las-o sa plece si da-i si progeniturile nu fii boue, nu stii si tu vorba aia ca inainte de casatorie trebuie sa deschizi bine ochii si dupa sa-i inchizi!

hai vezi-ti de treaba si las-o cu tot cu ordinarii aia mici

kynes

Post by kynes » 27 Aug 2008, 21:24

Ce s-a intamplat in primii doi ani de casatorie nu reprezinta motiv de divort. Din moment ce a ramas cu tine inca 10 ani, inseamna ca a trecut peste, iar tu te-ai indreptat si nu ai mai facut prostii. Deci, daca e asa cum spui tu si nu are alte lucruri sa-ti reproseze, nu ar avea motive temeinice de divort (asa cum cere legea). Pe de alta parte, instantele nu-i tin pe oameni impreuna, daca ei nu vor sa mai continue (chiar daca, dupa lege, nu ar exista" motive temeinice"...).
Daca vrei sa mai ramai casatorit, iti recomand sa te prezinti la proces, si sa spui ca tu nu esti de acord cu divortul, ca vrei sa-ti pastrezi familia si ca tu nu ai gresit cu nimic, iar motivul pentru care sotia ta vrea sa divorteze este ca are o relatie extraconjugala cu seful ei (trebuie sa poti si proba lucrurile astea, adica sa ai vreo doi martori care sa stie despre ce e vorba)... In felul asta, exista mari sanse ca instanta sa respinga actiunea de divort introdusa de sotia ta... si chiar daca s-ar pronunta divortul macar ai mari sanse ca sa-ti fie incredintati tie copiii...
Daca va impacati, nu e nicio problema, procesul poate inceta oricand prin impacarea partilor...

Acum, o parere personala... sa stii ca traiul intr-o camaruta de camin pentru nefamilisti nu e chiar ceea ce isi doreste o femeie.. ar trebui sa incerci si tu sa ii oferi mai mult, poate n-o sa mai puna botul la vrajelile sefului ei...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests