va rog frumos, sfatuiti-ma cum sa fac

Familiei
Post Reply
biap55

va rog frumos, sfatuiti-ma cum sa fac

Post by biap55 » 26 Aug 2008, 22:16

Am un copil de 10 ani , sunt casatorita de 12 ani si in urma neintelegerilor cu sotul m-am hotarat sa divortez. Problema este ca avem luat un apartament cu credit imobiliar, la care sunt codebitor. Pe mine nu ma intereseaza apartamentul cu pricina, vreau sa i-l las lui, cu conditia sa-si plateasca ratele in continuare la banca. Cum pot sa procedez si unde trebuie sa stipulez asta? Nu vreau ca apoi sa am probleme cu banca.
Va rog frumos, invatati-ma cum trebuie sa procedez. Multumesc mult tuturor.

kynes

Post by kynes » 26 Aug 2008, 23:09

Pai divortezi, si dupa aia faceti partaj... Iar apartamentul, daca nu-l vrei, nu-l iei... il lasi sotului, care iti va plati o sulta (in masura in care ati achitat ceva din el) si va ramane el cu ratele, iar daca nu-l vreti niciunul, il vindeti la licitatie.. acuma, depinde si ce scrie in contractul cu banca despre cesiunea contractului...

biap55

Post by biap55 » 26 Aug 2008, 23:14

multumesc. Deci putem face noi un partaj de comun acord in care sa specifam faptul ca apartamentul ii ramane lui.

kynes

Post by kynes » 26 Aug 2008, 23:23

Bineinteles. Cu privire la partaj, instanta nici nu trebuie sa intervina, daca va intelegeti...
Dar in contractul cu banca ce scrie? Exista clauze despre ce se intampla daca divortati, despre cesiunea contractului etc.?

biap55

Post by biap55 » 26 Aug 2008, 23:32

Nu stiu. Contractul este la el. eu am semnat ca primarul spre rusinea mea.

serafim

Post by serafim » 28 Aug 2008, 21:23

din pacate ramai codebitor !!! in cazul in care nu achita o rata esti buna de plata chiar daca sunteti divortati !!! singura varianta este sa ia un alt imprumut in nume personal in care tu sa nu mai fi implicata si sa achite el integral acest imprumut iar intelegerea o faceti in acesdt sens ca-i ramane lui apartamentul el achitand suma de..... iar suma de .... ce s-a achitat pana in momentul depunerii divortului o impartiti !!!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests