Pot cere divort din culpa comuna?

Familiei
Post Reply
giovanni

Pot cere divort din culpa comuna?

Post by giovanni » 01 Jun 2008, 13:08

Nimeni nu se poate prevala de propria sa culpa, turpitudine, imoralitate, etc., nemo auditur propriam turpitudinem allegans. De aceea nu sunt sigur daca, pentru reclamant fiind, pot cere desfacerea casatoriei din culpa comuna, sau va trebui sa ma axez pe culpa exclusiva a celuilalt sot, asteptandu-i reconventionala.
Ati mai cerut din culpa comuna? E admisibila aceasta cale? Cum au reactionat instantele in astefel de cazuri?

MataHari

Post by MataHari » 01 Jun 2008, 13:33

Daca nu sunt minori si a trecut mai mult de 1 an nu trebuie sa ceri desfacerea casatoriei din culpa cuiva ci prin acordul partilor.

consultatia

Post by consultatia » 01 Jun 2008, 13:46

eu, de exemplu, am lasat instanta, dupa administrarea probelor, sa hotarasca ea din culpa cui sa desfaca casatoria :roll:

paisie

Post by paisie » 01 Jun 2008, 21:56

merge din culpa comuna, dar daca vrei sa fii smecher ceri din culpa exclusiva a unuia, iar la primul termen ambele parti cer culpa comuna fara motivarea sentintei si eventual renunta si la apel, ca sa mearga totul repede si bine :P, asta daca nu sunt minori, dar daca sunt faci aceiasi chestie dupa care cereti administrarea probelor pentru incredintarea minorului :P

giovanni

Post by giovanni » 01 Jun 2008, 22:05

Am minor. Asta e problema. Deci...?

jojo

Post by jojo » 01 Jun 2008, 22:12

Deci, pentru siguranta maxima ceri culpa exclusiva a paratei, pe urma va precizati oral actiunea si pentru dovedirea motivelor de divort solicitati proba testimoniala cu un singur martor. Sentinta trebuie motivata si cu privire la desfacerea casatoriei.

AllyMcBeal

Post by AllyMcBeal » 02 Jun 2008, 16:15

Eu la majoritatea divorturilor cer culpa comuna. Asa nu trebuie sa dovedesc "la sange" motivele de divort si nici nu-l intarat pe parat.

Si ,de obicei, aceasta e - cel putin pe la noi - formularea standard. Rar apare in petit culpa exclusiva (doar unde e culpa crasa,vadita). Am vazut unde reclamantul cerea culpa exclusiva a paratului,iar paratul a dovedit ca e de vina reclamantul si nici nu a facut reconventionala pe culpa comuna. Deci au ramas casatoriti...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests