MINOR 17 ANI

Familiei
sofia

MINOR 17 ANI

Post by sofia » 03 Nov 2004, 15:33

In baza unei hotarari judecatoresti, societatea la care lucrez, retinea din salariul tatalui pensia de intretinere datorata copilului minor si o trimitea cu mandat postal mamei.
Intr-o zi, minorul de 17 ani se prezinta la sediul societatii platitoare si anunta ca mama sa a decedat si cere sa i se dea banii lui personal.
A doua zi se prezinta si bunica minorului care aduce o decizie de la primarie prin care este numita curator pentru minor si cere sa i se dea ei banii.
Ne-am gandit cum sa procedam si am ajuns la urmatoarea concluzie: chemam si minorul si bunica numita curator si predam banii minorului in prezenta bunicii.
Ce credeti, este bine?

norocel

Post by norocel » 03 Nov 2004, 16:22

Eu cred ca este bine daca faci si un proces-verbal in care sa constati modul in care ai facut plata.
Tatal ce zice?

elis

Post by elis » 05 Nov 2004, 14:05

Daca mama minorului a murit atunci tatal este cel care ar trebui sa se ocupe de minor, iar in cazul in care acest lucru nu este posibil trebuie numit un tutore pentru a incuviinta actele minorului de 17 ani.

marlen

Post by marlen » 06 Nov 2004, 09:18

corect a fost instituita curatela. tutela nu se poate institui decat atunci cand ambii parinti au decedat, sunt declarati morti sau disparuti, e.t.c., copilul fiind lipsit de ocrotirea ambilor parinti. In toate celelalte cazuri se instituie curatela.
De drept, tatal este cel care reprezinta interesele minorului. Cum de la tata provine pensia de intretinere, se pune urmatoarea problema: daca copilul locuieste si este intretinut de catre tata, acesta(tatal) poate cere in instanta sistarea pensiei; daca tatal nu-l intretine pe fiul lui, atunci solutia curatelei este corecta. Presupun ca primaria a cercetat cauza si a ajuns la concluzia ca minorul nu este ingrijit de catre tata. Avand 17ani,minorul poate sa semneze orice acte, dar sa fie asistat de curator (in speta bunica).Pe actul de predare a banilor trebuie mentionat nr. dispozitiei de curatela si explicit ca minorul a semnat, asistat fiind de bunica.

sofia

Post by sofia » 06 Nov 2004, 09:41

Tatal este casatorit si are doi copii din cea de-a doua casatorie. Nu este interesat de minor si singurul lucru pe care il face pentru acesta este ca plateste pensie de intretinere (in baza unei hotarari judecatoresti).
Problema a devenit mai complicata pentru ca atuncicand s-a prezentat minorul la firma impreuna cu bunica si am citit cu atentie decizia prin care a fost numita curator am constatat ca a fost imputernicita de primarie sa semneze doar actele referitoare la succesiune.
Noi totusi am dat banii minorului dar nu stim cum sa procedam in continuare (minorul locuieste intr-un alt judet si nu putem expedia banii cu mandat postal pentru ca hotararea era pe numele mamei).

norocel

Post by norocel » 06 Nov 2004, 09:46

Curatela nu este o masura de ocrotire provizorie?
Poate fi instituita tutela daca tatal traieste, nu este interesat de minor dar nici nu este decazut din drepturile parintesti ?

elis

Post by elis » 06 Nov 2004, 14:13

Norocel wrote:Curatela nu este o masura de ocrotire provizorie?
Poate fi instituita tutela daca tatal traieste, nu este interesat de minor dar nici nu este decazut din drepturile parintesti ?
Da, curatela este o masura provizorie.
Tutela poate fi instituita in conditiile art. 113 din Codul familiei "In cazul in care ambii parinti fiind morti, necunoscuti, decazuti din drepturile parintesti, pusi sub interdictie, disparuti ori declarati morti, copilul este lipsit de ingrijirea ambilor parinti, precum si in cazul prevazut an art. 85, copilul va fi pus sub tutela."

sofia

Post by sofia » 06 Nov 2004, 14:18

Pentru mine nici un raspuns ?

elis

Post by elis » 06 Nov 2004, 14:23

Sofia wrote:Pentru mine nici un raspuns ?
Nu am raspuns la intrebarea ta pentru ca nu am stiut, dar ce pot sa-ti spun este ca si eu as fi dat banii unui minor de 17 ani, mai ales in situatia in care se afla.
O sa ma mai gandesc.

sofia

Post by sofia » 06 Nov 2004, 14:30

Da, dar nu stiu ce sa fac in continuare.

elis

Post by elis » 06 Nov 2004, 14:34

Daca tatal (angajatul vostru) este singurul parinte in viata si nu este decazut din drepturile parintesti, inseamna ca el incuviinteaza actele minorului.
Ma gandesc sa-l chemati si sa-si dea acordul (in scris) pentru ca minorul sa ridice banii.

minodora

Post by minodora » 06 Nov 2004, 14:38

Exact la asta ma gandeam si eu Elis. Chemati tatal copilul si puneti-l sa faca o cerere prin care doreste sa se plateasca in continuare pensia alimentara copilului la adresa pe care o precizeaza.
Iar copilul poate ridica banii.... in fond nu-si ridica si alocatia?

sofia

Post by sofia » 06 Nov 2004, 14:54

Nu pot da banii direct minorului pentru ca locuieste in alt judet, asa ca ii trimit cu mandat postal.
Posta poate preda banii unui minor ?

minodora

Post by minodora » 06 Nov 2004, 15:05

Ma gandesc daca sunt pe numele lui, de ce nu? Alocatia nu o ia? Dar musai sa ai ceva scris din partea tatalui. Parerea mea sa sune ca o cerere.

norocel

Post by norocel » 07 Nov 2004, 11:33

Tertul poprit (societatea la care lucreaza Sofia) era obligat prin hotarare judecatoreasca sa retina din salariul tatalui o anumita suma (pensia de intretinere) si sa o expedieze, prin posta, pe numele mamei minorului.
Daca mama a decedat, ce valoare mai are acea hotarare judecatoreasca? Nu trebuie data o alta hotarare?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests