Drept mostenire copil orfan

Familiei
Post Reply
anatolia

Drept mostenire copil orfan

Post by anatolia » 03 Jan 2005, 10:35

:?: In anul 2000,cumnata mea decedeaza (in niste conditii,cel putin suspecte,accident,cica),lasind in urma sa o fetita,la acea data in virsta de 8 ani.Copilul a rezultat din concubinajul ei cu un domn cu mult mai in virsta decit ea,acesta avind dintr-o casatorie anterioara 2 baieti.
Pe vremea cind traia,mama copilului a detinut in proprietate o garsoniera,pe care a vindut-o,a pus banii impreuna cu concubinul sau si au cumparat un apartament de 3 camere,apartament trecut in intregime pe numele acestuia,Asadar la acea data,femeia nu mai detinea nimic,dpdv legal,nu-i asa?
Fetita,in acest moment este crescuta de tata,relatiile tata-fiica fiind foarte bune.Copila,poarta de cind s-a nascut numele mamei ei,aceasta nedorind ca fata sa poarte numele lui,insa domnul a recunoscut copilul,asadar pe certificatul de nastere,in dreptul numelui tatalui figureaza numele lui.
La aproximativ 1 an de la decesul cumnatei mele,domnul vinde apartamentul si construieste o casa pe un teren aflat in proprietatea dinsului.In aceste conditii as avea urmatoarele intrebari:

1.CE drept are fata la o eventuala succesiune?

2.Ar trebui sa-si schimbe numele dupa cel al tatalui,pt, a avea drept de mostenire?

3.Ar putea fi reconstituita contributia financiara a mamei?


Mentionez ca relatiile familiei noastre sunt destul de reci cu domnul,conditiile in care a decedat cumnata mea,fiind neclare,in subconstientul nostru il acuzam de moartea ei....


Cu deosebit respect,pt.aceasta distinsa comunitate,

Anatolia

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 03 Jan 2005, 12:14

Copilul are dreptul de a veni la mostenirea parintilor sai indiferent daca este din casatorie sau din afara casatoriei.
In consecinta fetita va veni la mostenirea tatalui sau, in concurs cu ceilalti doi copii ai acestuia si cu eventuala sotie supravietuitoare (daca ea exista)
Faptuyl ca ea nu poarta numele lui nu are nici o relevanta in materie, cata vreme din actul de nastere rezulta ca este copilul sau.
In ce priveste contributia mamei lucrurile stau cam asa: masa succesorala se compune din bunurile aflate in patrimoniul defunctului [b]la data decesului[/b]. Daca in patrimoniul mamei nu se afla nici un bun la data decesului atunci se cheama ca fetita nu a mostenit nimic de la mama sa. Cum nimeni nu este obligat sa lase vreo mostenire nici nu exista o cale de a transforma aceasta situatie de fapt (in care nu exista bunuri in masa succesorala) in alta, mai avantajoasa pentru fetita, oricat de mult v-ati dori acest lucru.
Incercati sa nu creati animozitati inutile, privind tot timpul peste gardul vecinului, cata vreme copilul este crescut de tatal sau si sunt in relatii foarte bune.

anatolia

Post by anatolia » 03 Jan 2005, 12:25

Mda! Cam asa cum am crezut si eu...Cu multimiri,

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 19 guests