Acordul tatalui pentru emigrare

Familiei
Post Reply
claudisa

Acordul tatalui pentru emigrare

Post by claudisa » 08 Jun 2004, 11:37

Cum trebuie procedat pentru a emigra cu copilul meu, stiind ca tatal va refuza sa-si dea acordul? Acum ne aflam la sfarsitul fondului in procesul de stabilire a paternitatii, iar tatal si-a vazut copilul doar la I.N.M.L. Bucuresti si nu a prezentat niciodata interes pentru copilul in varsta de aproape doi ani.

Francesca

Re: Acordul tatalui pentru emigrare

Post by Francesca » 09 Jun 2004, 10:54

claudisa wrote:Cum trebuie procedat pentru a emigra cu copilul meu, stiind ca tatal va refuza sa-si dea acordul? Acum ne aflam la sfarsitul fondului in procesul de stabilire a paternitatii, iar tatal si-a vazut copilul doar la I.N.M.L. Bucuresti si nu a prezentat niciodata interes pentru copilul in varsta de aproape doi ani.
1. renuntati la procesul de stabilire a paternitatii, astfel nu are nici un drept sa va ceara sa vada copilul;
2. formulati actiune prin care instanta sa se pronunte cu privire la dorinta dumneavoastra, dar acest lucru fiind in contradictie cu prima cerere va va afecta negativ.

stoiile

Re: Acordul tatalui pentru emigrare

Post by stoiile » 02 Oct 2004, 16:41

claudisa wrote:Cum trebuie procedat pentru a emigra cu copilul meu, stiind ca tatal va refuza sa-si dea acordul? Acum ne aflam la sfarsitul fondului in procesul de stabilire a paternitatii, iar tatal si-a vazut copilul doar la I.N.M.L. Bucuresti si nu a prezentat niciodata interes pentru copilul invarsta de aproape doi ani.
acceasi problema am si eu.numai ca el exista pe certificatul de nastere,si am nevoie de imputernicire prin notariat in fiecare an pt a o scoate din tara,desi nu am pretentie la pensie alimentara.alta solutie ar fi casatoria cu un om strain...cred

wittmann

Post by wittmann » 02 Oct 2004, 21:14

Legal, la ACEST MOMENT cine este tatal copilului? Pentru ca daca este un proces de stabilire paternitate, banuiesc ca paratul nu are inca calitatea de parinte.

wittmann

Post by wittmann » 02 Oct 2004, 21:15

IGNORATI VA ROG MESAJUL MEU ANTERIOR!!!

alexa775

Post by alexa775 » 14 Dec 2004, 14:00

...
Se face atata ... "tam-tam" pe marginea acestei chestiuni... Se cere acordul parintelui caruia nu i-a fost incredintat copilul, doar in situatia in care parintii au drepturi egale asupra copilului. In situatia in care exista o sentinta de divort, de ex, si copilul este incredintat mamei, NU E NECESARA nici o semnatura.
Nu terbuie sa spui in gura mare ca nu te mai intorci... Nimeni, Nimeni nu iti va interzice sa treci frontiera, atata vreme cat copilul e trecut pe pasaportul tau, si esti reprezentantul legal al minorului...
Pleaca, si nu astepta nici finalizarea procesului pt stabilirea paternitatii, renunta la cauza...

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 15 Dec 2004, 11:04

Sigur ca este in interesul copilului sa isi aiba paternitatea stabilita.
viata insa ne spune ca uneori tati care si-au recunoscut de buna voie copiii la nastere si au parut chiar fericiti ca au ocazia sa faca asta, ulterior devin o adevarata catastrofa si pun mai presus decat propruiul lor copil interese meschine si orgolii fara sens. Asa ca, de multe ori, e spre binele copilului (si al mamei de copil, fireste) sa ai un certificat de nastere cu liniuta la numele tatalui.
Un tatat obligat prin hotarare judecatoreasca sa fie tata va fi atat de suparat pe tine ca i-ai facut chestia asta incat isi va consuma toata energia sa-ti puna bete in roate.
alexa 775 are dreptate: pleaca si nu te uita inapoi. In alte tari de soare pline nu va conta decat ca esti mama unui copil pe care l-ai dorit si de care te ocupi cum poti tu mai bine. Lasa procesul de paternitate. Nu va folosi nimanui.

vladia

Post by vladia » 03 Jan 2005, 20:11

Am fost si eu in aceeasi situatie.M-am interesat pe la sefii de Politie cum trebuie procedat si,in mana cu sentinta de incredintare a minorului m-am dus la notar unde am dat 1 declaratie pe proprie raspundere ca vreau sa-i fac copilului pasaport.Cu aceasta declaratie si cu sentinta m-am dus la serviciul pasapoarte unde nu m-a intrebat nimeni de acordul tatalui din moment ce eu eram tutorele copilului.Si uite asa copilul are pasaport si ies din tara fara acordul cuiva care nu se intereseaza de copilul meu...ca tata!
Succes si nu dispera!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 14 guests