divort prin acordul partilor

Familiei
Post Reply
ani65

divort prin acordul partilor

Post by ani65 » 05 Feb 2008, 14:13

Buna ziua !
Va rog sa-mi spuneti si mie daca pot divorta prin ,,metodann Acordul platilor, in conditiile in care avem 20 ani de casnicie, fiul nostru are 19 ani, iar fiica noastra va face abia in luna martie 2008,18 ani.
Putem inainta acum cererea de divort sau trebuie sa asteptam ca ea sa fie majora in momentul in care depunem cererea?
Ideea este ca desi am suferit mult, vreau sa fie un divort fara martori, fara scandal si aproape 2 luni mi se pare enorm sa mai astept.
Daca nu pot depune in aceste conditii cerere de divort prin acordul partilor, atunci cum sa procedez, fara sa fiu nevoita sa-mi angajez un avocat ?
Multumesc celor care-mi vor raspunde.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 05 Feb 2008, 17:24

zic ca poti sa depui cererea acum, nu stiu cum e situatia cu termenele la judecatoria de care apartii dar inclin sa cred ca vei primi termen undeva prin a doua jumatate a lunii martie. Nu stiu cand face fiica ta 18 ani insa eu as risca putin.
In plus unde scrie ca in actiune nu poti trece ca nu aveti copii minori cata vreme la data la care se va judeca divortul lucrul asta va fi complet adevarat?

lefterel

Post by lefterel » 05 Feb 2008, 22:18

interesant sfat... nu crezi ca cei doi "majori" sunt elevi, poate fac o facultate, un masterat... ce se intampla cu celebra "pensie de intretinere"!

alexx77

Post by alexx77 » 05 Feb 2008, 22:29

O poti introduce fara probleme!

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 06 Feb 2008, 20:34

lefterel wrote:interesant sfat... nu crezi ca cei doi "majori" sunt elevi, poate fac o facultate, un masterat... ce se intampla cu celebra "pensie de intretinere"!
Fa-ti o favoare: ia de citeste codul familiei cu mare atentie.
Ma scutesti de-o osteneala si pe de-asupra te mai si cultivi.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests