intrebari - majorare pensie alimentara

Familiei
Post Reply
blueheaven_37

intrebari - majorare pensie alimentara

Post by blueheaven_37 » 22 Oct 2004, 22:01

Minorul locuieste (cu mama) intr-o alta localitate decat tatal. Se doreste majorarea pensiei alimentare. Intrebari:
a) in care localitate se introduce actiunea?
b) ce acte / taxe / etc. sunt necesare pentru aceasta?
c) pentru ca tatal plateste pensia cand isi aduce aminte, se poate cere in instanta ca aceasta sa i se opreasca din salariu, pentru a fi platita regulat, prin posta?
d) cum se procedeaza daca nu i se cunoaste cu exactitate actualul loc de munca?
Va multumesc anticipat.

pavel

Post by pavel » 23 Oct 2004, 11:28

de regula, cererile de chemare in judecata sunt de competenta instantei paratului. din cate cunosc, cererea de majorare pensie intretinere este scutita de taxa de timbru. se poate cere poprire pe salariul paratului

ainsof

Post by ainsof » 23 Oct 2004, 11:51

Poate iti schimbi totusi parerea daca te uiti peste art. 10 pct. 7 Cod pr.civila.

pavel

Post by pavel » 23 Oct 2004, 12:04

stimabile, am spus ,,de regula" si nu am gresit cu nimic. suntem in prezenta unui caz de competenta teritoriala alterantiva. In aceste conditii, o cerere de majoarare pensie de intretinere, in afara de instanta domiciliului paratului, poate fi facuta si la instanta domicililului reclamantului. Acesta din urma va alege varianta care ii convine.

ainsof

Post by ainsof » 23 Oct 2004, 12:09

Si de ce i-ar conveni instanta de la domiciliul paratului ?

pavel

Post by pavel » 23 Oct 2004, 12:23

un argument in favoarea instantei domiciliului paratului, intalnit in practica, ar fi acela ca avocatul reclamantei isi are sediul chiar in localitatea de domiciliu a paratului.

ainsof

Post by ainsof » 23 Oct 2004, 12:26

Frumos spus, chiar avem atat de putini avocati incat ne alegem instanta in functie de domiciliul lor !

pavel

Post by pavel » 23 Oct 2004, 12:35

De ce te faci ca nu intelegi? Speta ar fi urmatoarea: reclamanta sa spunem ca isi are domiciliul intr-un sat uitat de lume, iar paratul locuieste intr-un oras mare, cu un barou pe masura. In situatia asta reclamanta cauta un avocat bun, apreciat, in localitatea de domiciliu a paratului. Sunt numeroase cazuri de acest fel in practica.

ainsof

Post by ainsof » 23 Oct 2004, 12:36

Am glumit , atata tot !

blueheaven_37

Post by blueheaven_37 » 23 Oct 2004, 12:52

Am urmarit cu interes jocul vostru de ping-pong :D si va multumesc pentru implicare. Insa mi s-a mai nascut o nelamurire: de ce as avea nevoie de avocat pentru o chestie (cred eu) atat de banala cum este o cerere de majorare a pensiei alimentare? Intr-adevar, paratul locuieste in "satul cu ministri", adica in Bucuresti, unde are la indemana o multime de avocati buni, insa distanta de 600 km de la Oradea (unde stau eu) pana acolo m-ar face in mod sigur sa renunt la idee, daca ar fi obligatoriu sa introduc actiunea unde isi are el domiciliul. Deci?

ainsof

Post by ainsof » 23 Oct 2004, 13:01

Poti introduce cererea la instanta de la domiciliul tau, nu conteaza cati avocati are pensia se va majora daca sunt indelinite conditiile, nu trebuie sa cunosti locul de munca pentru ca instanta ii va pune in vedere sa aduca adeverinta de venituri, si poti cere sa se infiinteze poprirea asupra drepturilor salariale.

blueheaven_37

Post by blueheaven_37 » 23 Oct 2004, 13:06

Multumesc!

Francesca

Post by Francesca » 23 Oct 2004, 23:46

cererea de majorare a pensiei de intretinere pentru minor se introduce la instanta de la domiciliul minorului, nu se timbreaza si este bine sa ceri, ca reprezentant al acestuia( pentru ca asa va fi formulata cererea), sa ti se dea procent din veniturile paratului pentru a nu mai fi nevoie de numeroasele majorari sau micsorari ce pot apare pe parcursul perioadei legale de derulare a obligatiei. Nu ai neaparata nevoie de avocat, dar bineinteles ca daca l-ai avea, acesta ar putea sa obtina ceea ce este mai bine pentru copil, de regula cu asta ne ocupam, sa obtinem pentru partea pe care o reprezentam lucruri pe care nu le poate obtine usor fara ajutorul nostru.
Succes!

ainsof

Post by ainsof » 24 Oct 2004, 09:38

Nu ti se pare ca suna comic ce-ai spus?

Trezeste-te, este vorba doar despre majorarea unei pensii de intretinere pentru copilul minor!

blueheaven_37

Post by blueheaven_37 » 24 Oct 2004, 17:50

Multumesc din nou, sugestiile voastre imi sunt de un real folos! Daca mai aveti un pic de timp la indemana, va rog sa aruncati o privire si peste subiectul "contestare donatie (urgent)", din forumul "Procedura Civila" - e tot al meu si m-ar interesa la fel de mult parerile unor avizati. Pe curand (sper)!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests