Partaj - casa

Familiei
Post Reply
skybax

Partaj - casa

Post by skybax » 29 Aug 2007, 11:29

Am si eu o mica intrebare la care nu am gasit raspunsul pe aici. Eu si sotul meu am inceput sa construim o casa inaintea casatoriei. Casa nu e terminata inca. El spune ca intabularea se va face pe numele amandorura? Este adevarat? In caz de partaj daca pot dovedi cu acte ca am vandut un ap si ca am investit in casa ( am facturi de acei bani pe numele meu dar dupa casatorie) primesc ceva? Cum pot face sa imi revina si mie jumatate din casa caci am inteles ca act de VC nu se poate face intre soti. Va multumesc anticipat pt raspunsuri

agenda

Re: Partaj - casa

Post by agenda » 29 Aug 2007, 12:34

skybax wrote:Am si eu o mica intrebare la care nu am gasit raspunsul pe aici. Eu si sotul meu am inceput sa construim o casa inaintea casatoriei. Casa nu e terminata inca. El spune ca intabularea se va face pe numele amandorura? Este adevarat? In caz de partaj daca pot dovedi cu acte ca am vandut un ap si ca am investit in casa ( am facturi de acei bani pe numele meu dar dupa casatorie) primesc ceva? Cum pot face sa imi revina si mie jumatate din casa caci am inteles ca act de VC nu se poate face intre soti. Va multumesc anticipat pt raspunsuri
nu prea am inteles intrebarea.
pai, in principiu da. se considera bun dobandit in timpul casatoriei si constructia va intra in categoria bunurilor comune. daca tu crezi ca ai dreptul la mai mult decat jumatate in caz de partaj vei putea incerca sa dovedesti, daca nu te vei intelege cu el.
uite si art. Art. 36. din codul familiei - La desfacerea casatoriei, bunurile comune se impart intre soti, potrivit invoielii acestora. Daca sotii nu se invoiesc asupra impartirii bunurilor comune, va hotari instanta judecatoreasca.
Pentru motive temeinice, bunurile comune, in intregime sau numai o parte dintre ele, se pot imparti prin hotarare judecatoreasca si in timpul casatoriei. Bunurile astfel impartite devin bunuri proprii. Bunurile neimpartite, precum si cele ce se vor dobandi ulterior, sunt bunuri comune.

in proprietatea cui se afla terenul pe care se edifica casa?

skybax

Post by skybax » 29 Aug 2007, 13:26

Scuze ca nu m-am facut inteleasa. Intrebarea era daca pe intabulare voi fi trecuta si eu cu toate ca autorizatiile sunt pe numele lui. Terenul e pe numele lui cu act de VC. Eu nu am avut nici o participare la acel teren. Nu se pune inca problema de divort sau ca nu ne vom intelege la partaj dar intreb asa ca sa fiu eu sigura. :mrgreen: Multumesc

nicolla

Post by nicolla » 29 Aug 2007, 14:36

De intabulat, se intabuleaza numai terenurile - ele fac obiectul legii 7/1996.
Daca exista si constructii pe teren - cazul tau - se va mentiona si aceasta in cartea imobilului (terenului).
Nu vreau sa carcotesc a rau, insa daca toate autorizatiile sunt pe numele sotului, posibil, ca cei de la cartea funciara sa o inscrie pe numele sotului.
Daca le explicati ca, de fapt, amandoi ati contribuit la edificarea constructiei si, in consecinta sunteti amandoi proprietari, se poate sa va inscrie astfel.
Oricum, chiar daca numai sotul ar aparea ca proprietar al casei la CF, asta nu inseamna ca ti se neaga dreptul tau de proprietate pe constructie. Pastraza foarte bine inscrisurile tale prin care dovedesti ce ne-ai spus noua - ele vor fi dovada ta intr-un eventual litigiu.

skybax

Post by skybax » 30 Aug 2007, 07:49

nicolla wrote:De intabulat, se intabuleaza numai terenurile - ele fac obiectul legii 7/1996.
Daca exista si constructii pe teren - cazul tau - se va mentiona si aceasta in cartea imobilului (terenului).
Nu vreau sa carcotesc a rau, insa daca toate autorizatiile sunt pe numele sotului, posibil, ca cei de la cartea funciara sa o inscrie pe numele sotului.
Daca le explicati ca, de fapt, amandoi ati contribuit la edificarea constructiei si, in consecinta sunteti amandoi proprietari, se poate sa va inscrie astfel.
Oricum, chiar daca numai sotul ar aparea ca proprietar al casei la CF, asta nu inseamna ca ti se neaga dreptul tau de proprietate pe constructie. Pastraza foarte bine inscrisurile tale prin care dovedesti ce ne-ai spus noua - ele vor fi dovada ta intr-un eventual litigiu.
De nu cunosc pre bine legea dar atunci dc cand vreau sa vand un ap de ex imi cere intabularea? Oricum stiu ca pot dovedi ca am contribuit la casa dar as vrea sa fiu si pe o hartie oficiala ceva mai ales ca a construi propriuzis am inceput dupa casatorie. Sper sa se poata sa ma treaca si pe mine pana la urma os a mergem zilele astea sa intrebam mai ales ca el e deacord. Oricum as fi vrut sa stiu de la inceput ca sa vad ce masuri sa iau.

jojo

Re: Partaj - casa

Post by jojo » 31 Aug 2007, 07:44

skybax wrote: El spune ca intabularea se va face pe numele amandorura? Este adevarat?
Da mai si nu conteaza pe numele cui este autorizatia de construire.
Constructia va fi proprietatea in devalmasie a amandurora, terenul ramane in proprietatea exclusiva a sotului tau iar tu vei dobandi un drept de superficie asupra acestuia. Altfel nici nu se poate intabula.

skybax

Post by skybax » 31 Aug 2007, 09:25

Multumesc mult pentru raspunsuri tuturor. :kiss:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests