Avocat din oficiu

Discutii privind procedura penala
Post Reply
sony2007

Avocat din oficiu

Post by sony2007 » 09 Mar 2007, 15:40

Buna ziua
Am fost lovit in fata de un vecin, l-am actionat in judecata, s-a judecat procesul la tribunalul Sector 6, i-a dat o amenda penala, el a facut recurs si trebuie sa ma prezint la Tribunalul Bucuresti.Nu am timp de inca un proces.
Intrebare: pot fi reprezentat de un avocat din oficiu? Cum pot sa apelez la un avocat din oficiu?
Va multumesc

BABI

Post by BABI » 09 Mar 2007, 15:50

Formulezi cerere pentru angajare aparator baza art. 174 C.pen. Intre timp poti vorbi cu un avocat care sa te reprezinte, pentru a-si depune delegatia la dosar.

krisstina

Post by krisstina » 09 Mar 2007, 17:44

Poti beneficia de asistenta judiciara gratuita, la cerere sau din oficiu, numai daca organul judiciar apreciaza ca din anumite motive nu iti poti face singur apararea (conform art.173 alin.3 C. proc. pen.) si daca apreciaza ca te gasesti in imposibilitate vadita de a plati onorariul (art 68 alin.1 din Legea profesiei de avocat).

Ce intelegi prin avocat din oficiu?

Melinda

Post by Melinda » 10 Mar 2007, 22:56

krisstina wrote:Ce intelegi prin avocat din oficiu?
Presupun urmatoarele,
d-ul nu are timp sa se prezinte la proces, si doreste sa fie reprezentat de catre un avocat fara sa plateasca onorariu. "din oficiu" :lol:

sony2007

Post by sony2007 » 12 Mar 2007, 08:57

Melinda a zis cel mai bine: nu am timp sa ma prezint la proces dar nu vreau sa bag bani in avocati: vreau doar sa plateasca pt ce a facut. La prima judecatat i-au dat amenda penala 10 mil, 20 mil daune mie si 1,6 mil la spital.Nu era mult dar batausun simtea ceva la portofel.A facut recurs si am ajuns aici.Nu am avut avocat nici prima data, nu pt ca nu as avea bani ci pt ca am vrut sa vad ce face justitia romana in fata unui om de rand.
Sa revenim: nu pot avea avocat din oficiu decat daca indeplinesc anumite conditii?

CONSTELATIA

Post by CONSTELATIA » 12 Mar 2007, 19:09

pentru fapta prev.la art.180 c.p., instanta nu-ti va cere sa ti se repartizeze un avocat din oficiu cu exceptia cazului in care soliciti expres acest lucru si faci dovada ca nu dispui de suficiente resurse financiare pentru a-ti permite sa platesti un avocat ( adeverinta de venituri impozabile eliberate de adminsitratia finantelor publice )

luc4s

Post by luc4s » 12 Mar 2007, 20:07

sony2007 wrote:Melinda a zis cel mai bine: nu am timp sa ma prezint la proces dar nu vreau sa bag bani in avocati: vreau doar sa plateasca pt ce a facut. La prima judecatat i-au dat amenda penala 10 mil, 20 mil daune mie si 1,6 mil la spital.Nu era mult dar batausun simtea ceva la portofel.A facut recurs si am ajuns aici.Nu am avut avocat nici prima data, nu pt ca nu as avea bani ci pt ca am vrut sa vad ce face justitia romana in fata unui om de rand.
Sa revenim: nu pot avea avocat din oficiu decat daca indeplinesc anumite conditii?
Asta n-a inteles ironia lui Melinda :-D

meri

Post by meri » 13 Mar 2007, 00:36

A luat-o de buna. Chiar a crezut ca Melinda ii da dreptate. hihihi :grin:

sony2007

Post by sony2007 » 13 Mar 2007, 09:00

:lol: :-P :lol:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests