cerere de divort

Discutii privind procedura penala
Post Reply
biap

cerere de divort

Post by biap » 02 Nov 2006, 19:45

va rog frumos, lamuriti-ma si pe mine asupra unui aspect. vreau sa divortez pentru culpa comuna, am un copil minor, iar sotul ma ameninta ca el nu se va prezenta. iar daca se va prezenta se va opune divortului.cum sa procedez? dragoste cu sila nu se poate.
multumesc anticipat

avocatus

Post by avocatus » 02 Nov 2006, 21:22

Divortul din culpa comuna se pronunta in momentul in care si sotul parat se prezinta si este de acord cu divortul, iar in cazul acesta puteti solicita instantei sa pronunte o hotarare nemotivata in acest sens.
Oricum , chiar daca paratul nu se prezinta, casatoria tot va fi desfacuta prin divort, iar daca tu dovedesti vina sotului, se desface casatoria din vina exclusiva a sotului parat.

krisstina

Post by krisstina » 02 Nov 2006, 21:25

Are copil minor.

biap

Post by biap » 02 Nov 2006, 21:27

scuze ca sunt insistenta. pot incepe cu divort pe culpa comuna si daca el nu se prezinta sa cer din vina exclusiva a sotului parat?

biap

Post by biap » 02 Nov 2006, 21:30

am uitat sa spun ca la motive am trecut lipsa de comunicare, de sentimente, neindeplinirea datoriilor conjugale, lipsa afinitatilor, etc

Melinda

Post by Melinda » 03 Nov 2006, 12:20

In primul rand acest subiect ar trebui mutat la familiei.

1.divortul de comun acord, unde trebuie sa fie prezenti ambii soti (la doua termene consecutive), sa nu aibe copii minori, etc.

2.divort din vinovatie comuna (sau culpa comuna), unde nu este obligatorie prezenta sotului parat.

Daca prima data s-a cerut divortul din vinovatie comuna, consider ca, ulterior nu mai pteti cere din vina exlusiva a celuilalt sot.

biap

Post by biap » 03 Nov 2006, 13:00

1. multumesc mult pentru precizari.
2. sunt noua pe forum si nu stiu cum ar trebui sa fac sa mut mesajul la familiei.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests