Accident auto

Discutii privind procedura penala
Post Reply
TudorBarbu

Accident auto

Post by TudorBarbu » 10 Nov 2006, 14:18

Buna ziua,
Va solicit si eu ajutorul cu un sfat in urmatoarea problema: luni, in timpa ce conduceam un autoturism Dacia Logan am lovit frontal o alta masina. Vina asupra accidentului imi apartine in totalitate, deoarece am intrat in depasire si nu am apreciat corect distanta fata de autoturismul care venea din contrasens. Depasirea era permisa pe respectivul segment de drum, iar nici un sofer nu consumase bauturi alcoolice. Eu si pasagerul din dreapta din masina mea nu am avut decat rani superficiale, dar soferul celeilalte masini a suferit o fractura de gamba si una de brat. Persoana in cauza va necesita 45 de zile de ingrijiri medicale - timp in care va sta cu piciorul in gips la domiciliu. Eu (sper ca) voi ajunge la o intelegere financiara cu victima ca sa nu depuna plangere impotriva mea, dar am inteles ca datorita zilelor numeroase de spitalizare, tot voi fi cercetat penal.
Ma puteti lamuri care este procedura in tip de cazuri si cam ce trebuie sa fac? Va multumesc!

jojo

Post by jojo » 10 Nov 2006, 14:36

Parerea mea e ca vei scapa cu amenda.
In cel mai rau caz, 3 luni cu suspendare.

Melinda

Post by Melinda » 10 Nov 2006, 15:03

Art.184 C. pen Vatamare corporala din culpa al.1,3,5
actiunea pen se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate, impacarea partilor inlatura raspunderea penala.

"intelegerea financiara" este recomadabil sa-l incheiati cu asistenta unui avocat.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 10 Nov 2006, 15:08

cum ai dedus tu ca necesita victima 45 zile ingrijiri medicale?
Te intreb pentru ca numarul de zile inriojiri medicale nu are nici o legatura cu zilele de spitalizare.
Mai concret IML are un normativ care spune pentru vindecarea fiecarei leziuni in parte cate zile ingrijiri medicale sunt necesare.
Faptul ca tu stai 45 zile cu piciorul in gips nu conteaza daca la normativ scrie ca trebe sa te vindeci in 19 zile.
Cinstit insa iti spun ca haber nu am care este numarul de ingrijiri medicale necesar pentru fractura omului.
Se va cerceta cazul de catre politie, se va face expertiza din care sa rezulte daca puteai sau nu sa eviti accidentul.
In acelasi interval de timp victima se va duce la IML de unde va scoate certificat medico-legal.
Daca numarul de ingrijiri medicale din certificatul medico-legal este mai mare de 60 zile atunci urmarirea penala se desfasoara din oficiu.
Daca insa numarul de zile ingrijiri medicale este mai mic de 60 (adica respectiv si 45) atunci te poti "impaca" cu victima si, daca acesta declara ca nu are nici un fel de pretentii de la tine si v-ati impacat atunci se inchide certarea prin trimiterea de catre politie (chiar si fara expertiza) a dosarului la procuror cu propunere de nei9ncepere a urmaririi penale.
In tot timpul asta tu vei avea permisul suspendat cu dovada de circulatie care se va innoi din 30 in 30 zile.
Dupa ce primesti ordonanta de neincepere poti avea surpriza ca politia retine contraventia si iti suspenda permisul 3 luni dar pana atunci mai este.

comisar

Post by comisar » 10 Nov 2006, 15:27

d-le Barbu,din practica cred ca ar trebui sa te grabesti cit mai repede pana ce partea vatamata nu se intilneste cu vreun avocat binevoitor si care il va invata cit sa-ti ceara si va trebui sa mergi pe jos mult timp.
Trebuie sa dai impresia ca esti sarac si nu ai posibilitati finaciare,oricum cheltuelile de spitalizare le platesti,restul te intelegi cu victima,care trebuie sa fie pe deplin multumita,dar nu uita repede,repede....
daca mai vrei ajutor, pe mp.
Cu stima,

jojo

Post by jojo » 10 Nov 2006, 16:05

JOJO wrote:Parerea mea e ca vei scapa cu amenda.
In cel mai rau caz, 3 luni cu suspendare.
t,t,t.. :oops:
Vedeti ce se intampla cand vorbesc "din amintiri"?

Tudorbarbu, la "intelegere" ar fi bine sa participe si asiguratorul.

Melinda

Post by Melinda » 11 Nov 2006, 10:58

attorneyatlaw wrote: Daca insa numarul de zile ingrijiri medicale este mai mic de 60 (adica respectiv si 45) atunci te poti "impaca" cu victima si, daca acesta declara ca nu are nici un fel de pretentii de la tine si v-ati impacat atunci se inchide certarea prin trimiterea de catre politie (chiar si fara expertiza) a dosarului la procuror cu propunere de nei9ncepere a urmaririi penale.
Nu putem discuta de impacare, intruca,deocamdata nu s-a depus plangere prealabila.

luc4s

Post by luc4s » 11 Nov 2006, 16:34

Melinda wrote:

Nu putem discuta de impacare, intruca,deocamdata nu s-a depus plangere prealabila.
Asta e problema...
Incheie cu ala un contract de tranzactie si gata.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 16 guests