arestarea preventiva a minorului 14-16 ani la furt calificat

Discutii privind procedura penala
cenzor

arestarea preventiva a minorului 14-16 ani la furt calificat

Post by cenzor » 15 Nov 2005, 17:24

ca judecator in penal, alaturi de alti colegi ai mei ne confruntam cu o controversa....minorul sub 16 ani pote fi arestat in cazul infractiunii de furt calificat? initial am mers pe ideea ca regimul de la 99 c.p. este doar o individualizare a pedepsei si am admis propunerile parchetului...chiar Inalta Curte a dat decizii in acest sens...
la un seminar in bucuresti am discutat cu profesorul Crisu si am aflat ca el si alti colegi privesc art. 99 ca o pedeapsa aplicata...in acest fel minorul sub 16 ani nu are mai putea fi arestat la furt calificat deoarece nu s-ar mai indeplini conditia legii-peste 10 ani pedeapsa prev. de lege...
as dori sa aud si opinia altor juristi...cum priviti problema?

cenzor

Post by cenzor » 15 Nov 2005, 17:29

precizare: cand am spus art. 99 c.pen. m-am ref. la tot titlul privind minoritatea incepand cu 99....
interesant e in special art. 109 c.p. in aceasta discutie...

wittmann

Post by wittmann » 15 Nov 2005, 21:06

Hmmm...
Daca admitem ca in acest caz "pedeapsa prevazuta de lege" aratata in art. 160b alin. 1 este pedeapsa prevazuta de lege pentru infractorii minori (ale carei limite sunt reduse la jumatate) atunci nu se poate lua masura arestarii preventive - pentru ei pedeapsa pentru furt e intre 1 an jumatate si 7 ani jumatate. Numai ca textul de lege face referire si la pedeapsa detentiunii pe viata. Or, dupa cum stim aceasta pedeapsa nu se poate aplica minorului. Singura explicatie este ca legiuitorul a avut in vedere pedeapsa prevazuta pentru majori, deci.... putem lua masura arestarii. :?: :?: :?:

mariusms

Post by mariusms » 15 Nov 2005, 22:41

Si eu achiesez la opinia lui her Wittmann. Dispozitiile din Cpp trebuie aplicate.
Chiar intr-o culegere de spete a dl Crisu - Codul penal adnotat (pe care nu o am acum la indemana, pentru ca am imprumutat-o cuiva :-x ) - se trata incidenta art. 109 la anumite institutii, cum ar fi suspendarea executarii pedepsei si unde se arata judicios ca se aplica limitele de la art. 109 cp.

ainsof

Post by ainsof » 16 Nov 2005, 07:37

Art. 160 indice h, spune ca "Minorul intre 14 si 16 ani nu poate fi arestat preventiv decat daca pedeapsa prevazuta de lege pentru fapta de care este invinuit este detentiunea pe viata sau inchisoarea de 10 ani ori mai mare si o alta masura preventiva nu este suficienta."

Intrebarea lui Cenzor se refera de fapt la intelesul sintagmei "pedeapsa prevazuta de lege".
Ar trebui sa intelegem pedeapsa prevazuta de lege pentru minori sau cea prevazuta de lege in general?
Daca pedepasa prevazuta de lege in general este de la 1 la 12 ani atunci minorului i se aplica o pedeapsa de la 6 luni la 6 ani si consecinta este ca nu se poate dispune arestul preventiv.
Daca pedeapsa este detentiunea pe viata ca la omor deosebit de grav atunci i se aplica pedeapsa de la 5 la 20 ani si se poate dispune arestul preventiv.

Cred ca are dreptate Cenzor.
Nu se poate dispune aresul preventiv pentru minor daca pedepasa in limitele reduse pentru minori nu este de cel putin 10 ani.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 16 Nov 2005, 12:27

si eu cred ca are dreptate cenzor.
Regula este ca MINORUL NU POATE FI ARESTAT PREVENTIV.
cazurile in care totusi se poate sunt de stricta interpretare si aplicare si ca atare din "pedeapsa prevazuta de lege" urmeaza sa intelegem in cazul asta "pedeapsa prevazuta de lege pentru minor"
Nu apreciem arestarea preventiva dupa pedeapsa aplicabila majorilor.

minodora

Post by minodora » 16 Nov 2005, 13:05

...

minodora

Post by minodora » 16 Nov 2005, 13:10

[quote="wittmann"
Numai ca textul de lege face referire si la pedeapsa detentiunii pe viata. Or, dupa cum stim aceasta pedeapsa nu se poate aplica minorului. Singura explicatie este ca legiuitorul a avut in vedere pedeapsa prevazuta pentru majori, deci.... putem lua masura arestarii. :?: :?: :?:/quote]

Logic ar trebui sa se refere la pedepsele aplicate majorilor si sa ai dreptate,
pentru ca peste in cod se refera numai la pedepsele majorilor.
Iar cand se aplica pedeapsa se tine cont de 109.
Vorbesc prostii?

mariusms

Post by mariusms » 16 Nov 2005, 14:11

Dar vorbim de o institutie care are un o anumita functionalitate. Eu stiam ca legea trebuie interpretata in sensul aplicarii ei. De ce am mai avea in cod arestarea minorului de pana in 16 ani, daca nu ar avea aplicabilitate?

ainsof

Post by ainsof » 16 Nov 2005, 17:19

Cum sa nu aiba aplicabilitate?
Are dar este mai restransa aria de aplicare.

mariusms

Post by mariusms » 16 Nov 2005, 17:48

Nu sunt de acord, ainsof, fara suparare.
Institutia pedepsei nu are a face cu ce discutam noi, anume arestarea. Institutia arestarii minorului deja restrange sfera infractiunilor incidente.
C.pr.p. se refera la fapta din c.pen. pentru care este prevazuta acea pedeapsa. Chuar daca pedeapsa se reduce la minori, fapta este cea avuta in vedere de legiuitor pentru a aresta minorul.

dricaru

Post by dricaru » 16 Nov 2005, 19:39

As zice ca mere arestarea ....
Textul s-ar referi la limitele speciale pentru infractiune.
Stiu ca st si opinii contrare si le-am citit si pe ale voastre
Cenzore...aresteaza in continuare!
Respect pt dl Crisu

ainsof

Post by ainsof » 16 Nov 2005, 19:47

mariusms wrote:Nu sunt de acord, ainsof, fara suparare..
De ce sa ma supar marius?
Este normal sa avem pareri diferite mai ales ca textele astea din penal si procedura nu prea se coreleaza intre ele.
Eu optez pentru aplicabilitate restransa pentru ca, in general, optez pentru restrangerea situatiilor in care sa se dispuna arestul preventiv, mai ales la minori.

avenger

Post by avenger » 24 Nov 2005, 16:13

Consider ca in cauza poate fi luata masura arestarii preventive. Formularea art. 160 indice h, alin 1, C.Pr.Pen. face referire la pedepsele aplicabile majorilor deoarece este mentionata si detentiunea pe viata, care nu se aplica minorilor. Pe de alta parte daca legiuitorul ar fi dorit sa se tina cont de pedepsele reduse pentru minori (din art. 109, C.Pen.) ar fi indicat in mod expres acest lucru in articolul amintit din C.Pr.Pen.
In alta dezordine de idei desi sunt de acord ca masura preventiva a arestarii ar trebui sa constituie o exceptie in cazul minorilor, in practica acest lucru nu se intampla (personal am vazut destule cazuri in care s-a dispus arestarea desi inculpatii nu aveau antecedente penale, considerandu-se ca prezinta "pericol pentru ordinea publica").
Pt. marius - arestarea minorului pana in 16 ani are aplicabilitate (art. 160 indice h, alin. 2, C.Pr.Pen. dovedeste acest lucru, "limitele" acestei masuri preventive fiind diferite de cele aplicabile majorilor). [/code]

mariusms

Post by mariusms » 24 Nov 2005, 16:25

Corect, asta am spus si eu, ca arestarea minorului si sub si peste 16 ani se aplica.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests