abuzuri PNA

Discutii privind procedura penala
lady

abuzuri PNA

Post by lady » 25 Jun 2005, 11:42

aveti cunostinta despre abuzurile pe care le exercita procurorii /comisarii de la PNA ? in sediu nu se poate intra cu telefon sau reportofon..ceea ce se intampla acolo este demn de memorialistica anilor n50. De regula nu este prezent decat un alt angajat PNA (sau mai multi) , care niciodata nu va/nu vor recunoaste ca seful a proferat amenintari..
si asta se intampla in Romania, in anul 2005...

constable

Post by constable » 25 Jun 2005, 12:49

Image
Eu nu am cunostinta despre asa ceva. Tu ai asistat la un astfel de tratament ? Daca este asa situatia este destul de grava...Image

lady

Post by lady » 25 Jun 2005, 14:30

da, am avut parte de un astfel de tratament... ? voi pe ce lume traiti ?? chiar nu ati aflat pana acum??? ma mira ca nu ati aflat.. pentru ca din ce in ce mai multi trec pe acolo este destul de improbabil sa nu stiti ce se petrece...

croc

Post by croc » 25 Jun 2005, 16:35

da, fara tel sau reportofon in sediul PNA;
nu stiu despre amenintari;nu m-ar mira insa sa fie adevarat!

comisar

Post by comisar » 27 Jun 2005, 21:58

despre telefoane si reportofon am inteles,ca sunt interzise la PNA,ceva normal,dar despre amenintari si abuzuri facute procurori si comisari nu prea am inteles,poate ne mai explica lady inca o data.
cu bine !

constable

Post by constable » 27 Jun 2005, 22:07

Comisar ?
In activitatea ta de anchetator nu ai smuls niciodata presupusului autor o declaratie prin amenintare sau un siretlic ?

Astept urgent raspuns prin MP, e-mail sau direct in mass-media la rubrica "publicitate "

wittmann

Post by wittmann » 28 Jun 2005, 13:56

@comisar: de ce e normal fara telefon?

sansiro

Post by sansiro » 28 Jun 2005, 14:41

Good question.

comisar

Post by comisar » 28 Jun 2005, 16:20

Constable:cu tot respectul ma abtin,
Witmann:este logic,sa nu sune la mama.tata,avocatul poporului,deputati.senatori,etc,
sansiro:numai folosi expresii capitaliste !!!!!
cu bine tututor

sansiro

Post by sansiro » 29 Jun 2005, 13:34

:-D
Din partea procurorului care conduce operatiunile, respectivul poate sa sune la oricine doreste. In anumite cazuri (a se vedea art. 137/1 alin. ultim) acesta chiar are dreptul sa fie incunostintata o persoana. In cazul in care se ajunge la concluzia ca orice informatie scursa "afara" prejudiciaza ancheta, i se poate interzice respectivului folosirea oricaror alte mijloace de comunicare. Ti se pare normal Comisare sa imi retina lap-top-ul la intrare pt ca pot sa il conectez la internet si sa intru pe msg sau pe avocatura.com ( :grin: ) sa anunt vreun abuz?
"Lasati orice speranta..." spunea un text literar renascentist de valoare universala aratand ce scrie la intrarea in Infern. Intrand in PNA, trebuie sa ma rup de lume, nu ma mai poate cauta nimeni la telefon, eu nu pot sa fac acest lucru la randul meu... Sa fii contrlolat de arme la intrarea in PNA am inteles, dar de telefoane...

croc

Post by croc » 29 Jun 2005, 14:02

comisar wrote:Constable:cu tot respectul ma abtin,
Witmann:este logic,sa nu sune la mama.tata,avocatul poporului,deputati.senatori,etc,
sansiro:numai folosi expresii capitaliste !!!!!
cu bine tututor

mii de scuze pentru ce o sa exprim acum, dar :lol: :lol: :lol: cum adica, dnaia nu ma lasa cu telefonul in incinta PNA?????????
sa nu sun ca sa ce ?????????????? :lol: :lol: :lol:
explicatia ta arata mai degraba ca mi se ia telefonul ca sa nu strig dupa ajutor :lol: :lol: :lol:

a fost beton explicatia!!!!!!!
daca cei care sunt "pentru" dau astfel de explicatii, va dati seama cat de fondata este masura.

justitiabilul

Post by justitiabilul » 29 Jun 2005, 14:31

pentru comisar
organele de ancheta sunt obligate sa anunte fam. celui retinut la simpla solicitare a invinuitului/inculpatului conform art.137 alin 3.
avocatul poate comunica si trasmite fam. toate datele privind situatia celui cercetat in orice moment considera el.
personal m-am lovit de situatia prezentata aici, am protestat fata de acest fapt in fata procurorului si mi s-a permis sa imi iau telefonul.

justitiabilul

Post by justitiabilul » 29 Jun 2005, 14:43

pentru comisar
organele de ancheta sunt obligate sa anunte fam. celui retinut la simpla solicitare a invinuitului/inculpatului conform art.137 alin 3.
avocatul poate comunica si trasmite fam. toate datele privind situatia celui cercetat in orice moment considera el.
personal m-am lovit de situatia prezentata aici, am protestat fata de acest fapt in fata procurorului si mi s-a permis sa imi iau telefonul.
oricum total anormala situatia acolo. in curand o sa ne ceara sa nu , mai intram cu legi sau coduri la noi ca incurcam cercetarile sau poate o sa ne ceara sa lasam capetele la poarta.

comisar

Post by comisar » 01 Jul 2005, 11:57

Domnule jutitiabil:la dvs in unitate se intra cu telefoane mobile,daca da inseamna ca lucram la unitati diferite,la noi nu se intra nici cu telefoane nici cu genti,pachete,valize,obiecte ascutite si taietoare,pusti,pistoale,grenade,etc.

Inchipuitiva ca in timp ce este audiat un invinuit il suna sotia si toate neamurile sale,ce facem circ sau cercetare penala,poate sa vorbeasca apoi in strada pana i se termina bateria.

Cu multa stima,

aho

Post by aho » 01 Jul 2005, 12:21

Gasesc aberante aceste proceduri; inteleg ca se impun restrictii la intrarea si in incinta Penitenciarelor dar sa ai parte de un asemenea " tratament " in incinta unui o.u.p. este ilegal, orice restrictie si orice ingradire intr-o tara democratica trebuie prevazuta de lege si nu poate fi dispusa inainte de inceperea u.p.. Ce se intampla cu prezumtia de nevinovatie? Si tot nu inteleg avocatul/organul de ancheta de ce trebuie sa-si desarte telefonul si lucrurile in sertarul de la intrare! Bine macar ca pot sa-mi iau bricheta poate-mi trece vre-o idee...
Comisare, constable ti-a pus o intrebare ne spui si noua sau e secret sau ilegal? :cry:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests