Modificari in vigoare!

Discutii privind procedura penala
aho

Modificari in vigoare!

Post by aho » 24 Aug 2005, 14:25

Am inteles ca de azi au intrat in vigoare, adio 148 lit. h, si parca si "d" ca despre alte modificari eu :roll: .
Problema mea ca nu am L247 "la zi".
Cine se ofera ptr. ajutor?

sansiro

Post by sansiro » 24 Aug 2005, 14:31

A se vedea www.parlament.ro/cdep-la repertotiu legislativ. Acte normative 2005-legi

aho

Post by aho » 24 Aug 2005, 14:42

Multumesc sansiro dan The page you are looking for might have been removed, had its name changed, or is temporarily unavailable.

wittmann

Post by wittmann » 24 Aug 2005, 14:44

Ce modificari, frate AHO?! Ca eu nu stiu nimic....

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 24 Aug 2005, 14:56

merge..intai www.parlament.ro, apoi Camera Deputatilor si de acolo Repertoriu Legislativ.

excalibur

Post by excalibur » 24 Aug 2005, 15:49

Nici eu nu stiu ce modificari.
Nu ne spune nimeni?

aho

Post by aho » 24 Aug 2005, 19:49

Chiar nimeni nu a citit modificarile? Discutiile azi in instanta intre procur. si av. au fost interesante dar toti au vorbit in lumina modificarilor. Toate arestarile in temeiul 148 h au fost revocate.
Cererile de revocare curg.

wittmann

Post by wittmann » 24 Aug 2005, 20:59

Toate arestarile in temeiul 148 h au fost revocate
:x :x :x :x :?: :?: :?: :?:

sofia

Post by sofia » 25 Aug 2005, 09:47

Legea nr. 247/2005 nu contine astfel de prevederi.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 25 Aug 2005, 13:38

chiar ca nu.
desi are o particica mica ce se refera la Codul penal, totusi nu am vazut nimic despre arestarea preventiva.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 25 Aug 2005, 13:42

si chiar ca 148 lit h mi s-ar parea ultimul de abrogat dintre celelalte litere

sofia

Post by sofia » 25 Aug 2005, 13:47

Asa arata art. 148 in proiectul publicat de site-ul MJ:

Articolul 148 va avea urmatorul cuprins:
"(1) Masura arestarii inculpatului poate fi luata daca sunt motive temeinice de a crede ca a savarsit o fapta prevazuta de legea penala si ca exista vreunul din urmatoarele cazuri:
a) inculpatul a fugit ori s-a ascuns in scopul de a se sustrage de la urmarire sau de la judecata ori daca exista motive temeinice care justifica temerea ca va incerca sa fuga sau sa se sustraga in orice mod de la urmarirea penala, de la judecata ori de la executarea pedepsei;
b) exista motive temeinice care justifica temerea ca inculpatul va incerca sa zadarniceasca in mod direct sau indirect aflarea adevarului prin influentarea unei parti, a unui martor sau expert, ori prin distrugerea, alterarea sau sustragerea mijloacelor materiale de proba sau prin alte asemenea fapte;
c) exista motive temeinice care justifica temerea ca inculpatul va savarsi o noua infractiune;
d) inculpatul a savarsit cu intentie o noua fapta prevazuta de legea penala, pedepsita cu inchisoare sau detentiune pe viata;
e) exista motive temeinice care justifica temerea ca inculpatul va exercita presiuni asupra persoanei vatamate sau ca va incerca o intelegere frauduloasa cu aceasta;
f) inculpatul a savarsit o fapta pentru care legea prevede pedeapsa detentiunii pe viata alternativ cu pedeapsa inchisorii sau pedeapsa inchisorii de mai mare de 15 ani si exista motive temeinice care justifica temerea ca lasarea sa in libertate prezinta un pericol concret pentru ordinea publica.
(2) In cazurile prevazute la alin.(1) lit.a)-e), masura arestarii inculpatului poate fi luata numai daca pedeapsa prevazuta de lege este detentiune pe viata sau inchisoare mai mare de 4 ani.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 25 Aug 2005, 13:54

148 lit h se regaseste in noul 148 lit f daca nu ma insel.
am citit si eu proiectul insa acesta nu a devenit inca lege.
AHA, poate ne explici ceva, nu ne lasa in ceata

sofia

Post by sofia » 25 Aug 2005, 14:00

M-am uitat peste actele normative publicate in ultimul timp si nu am gasit nimic.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 25 Aug 2005, 14:04

nici eu
iti dai seama ca indata ce am citit a dat fuga la lege 4 si am frunzarit ca sa zic asa tot ce s-a publicat in monitor ieri si azi.
De aia o rog pe AHO sa ne lumineze putin

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests