Impacarea partilor

Discutii privind procedura penala
Post Reply
student225

Impacarea partilor

Post by student225 » 27 Aug 2005, 21:35

Sa presupunem ca 2 persoane au depus fiecare plangere la politie (sau parchet) privind,sa zicem,infractiunea de distrugere,insa ulterior s-au impacat,retragandu-le,in consecinta dispunandu-se NUP.(impacarea partilor inlatura raspunderea penala)
Intrebarea este:se poate ca una din parti sa-si repuna plangerea(fara nici un motiv,doar asa,ca s-a razgandit)?
Dar daca distrugerea se repeta din partea uneia din parti?

wittmann

Post by wittmann » 27 Aug 2005, 21:42

Impacarea este irevocabila, nu se poate reveni asupra ei, indiferent de motiv; in cazul savarsirii unei noi infractiuni, bineintles ca se poate depune o noua plangere.

student225

Post by student225 » 27 Aug 2005, 22:04

wittmann wrote:Impacarea este irevocabila, nu se poate reveni asupra ei, indiferent de motiv; in cazul savarsirii unei noi infractiuni, bineintles ca se poate depune o noua plangere.
Asta am dedus si eu din codul penal si cel de procedura penala.
Ma interesa deoarece cunosc un astfel de caz in care una din parti e santajata cu asa -zisa "reactivare" a dosarului.

wittmann

Post by wittmann » 27 Aug 2005, 23:28

Americanii au o vorba: "Thatns bullshit!" :-D

constable

Post by constable » 28 Aug 2005, 00:33

Impacarea conditii :
- sa aibe loc inainte de pronuntarea unei sentinte definitive
- sa fie facuta prin vointa partilor
- sa fie totala si neconditionata
- sa vizeze atat latura civila cat si latura penala.

Daca s-a dat NUP s-au indeplinit aceste conditii. Aparand probleme ulterioare cred ca mai degraba solutia s-a bazat pe retragerea plangerii prealabile de catre partea vatamata si nu pe impacare. In orice caz acum nu are ce mai face.

In caz de noua infractiune este necesara o noua plangere.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests