Plangere impotricva actelor procurorului!

Discutii privind procedura penala
Post Reply
andre1478

Plangere impotricva actelor procurorului!

Post by andre1478 » 20 Jul 2005, 12:41

Poate cine sa imi trimta un model de plangere impotriva rezolutiei procurorului de neincepere a urmaririi penale? Va multumesc!

excalibur

Post by excalibur » 20 Jul 2005, 15:53

Nu ai nevoie de nici un model.
Scrii datele de identificare ale petentului, motivele pentru care consideri solutia gresita, textele de lege incalcate, solicitarea de a incepe urmarirea penala, data, semnatura etc
Plangerea o adresezi procurorului ierarhic superior.
Ai grija sa te incadrezi in termenul de 20 de zile.
Succes!

ADR

Post by ADR » 21 Jul 2005, 22:24

daca e vorba de acte de vanzare-cumparare sau de asociatii de locatari cred ca procurorul nici nu se mai uita pe plangere

elis

Post by elis » 22 Jul 2005, 06:41

ADR wrote:daca e vorba de acte de vanzare-cumparare sau de asociatii de locatari cred ca procurorul nici nu se mai uita pe plangere
Procurorul este obligat sa analizeze orice plangere si sa dea o solutie motivata in fapt si in drept.

sansiro

Post by sansiro » 22 Jul 2005, 11:19

Foarte bine daca respectivul procuror ierarhic nu se uita pe o asemenea cerere. El va fi cenzurat de catre instanta de judecata cf. Art. 278/1 din Codul de procedura penala

ADR

Post by ADR » 28 Jul 2005, 23:21

marea majoritate a plangerilor pe 278/1 sunt nefondate asa ca instantele nu fac decat sa le respinga

m-am exprimat eu gresit dar cred ca solutia cea mai buna ar fi ca in dreptul german si altele au cum a mai fost si in dreptul procesual penal anterior o comisie formata din judecatori care sa analizeze toate cauzele venite pe adresa instantei si sa le cenzureze asa cum o faceau in sensul ca se evitau in modul asta anumite intarzieri cauzate de o urmarire penala defectuoasa sau fata de unele plangeri prealabile fictive cum sunt cu miile pe rolul instantei

ca exemplu dau sedinta de azi de la completul de stagiari care judeca doar plangeri prealabile si care avea de judecat doar cauze intre detinuti pe abuz de incredere toate fictive si toate pt a se impaca intr-un final

norocel

Post by norocel » 29 Jul 2005, 07:55

ADR wrote:marea majoritate a plangerilor pe 278/1 sunt nefondate asa ca instantele nu fac decat sa le respinga
Exista o statistica oficiala care sa-ti confirme sustinerile? :grin:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests