art.10 lit. i1

Discutii privind procedura penala
Post Reply
anda2happy

art.10 lit. i1

Post by anda2happy » 12 Jul 2005, 23:26

ce se intampla cu actiunea civila (se respinge/se acorda despagubiri) in cazul incetarii procesului penal in baza art.10 lit.i1(exista o cauza de nepedepsire prevazuta de lege)???
Parerea mea e ca se acorda despagubiri civile daca exista daune materiale sau morale dar nu prea sunt in stare sa si explic de ce? voi ce parere aveti?

wittmann

Post by wittmann » 13 Jul 2005, 07:15

Din nou 346 cpp.... :lol: Instanta se va pronunta si in acest caz asupra actiunii civile.

anda2happy

Post by anda2happy » 13 Jul 2005, 08:26

daca s-a mai discutat despre asta....ma scuzati ca sunt cascata!

sansiro

Post by sansiro » 13 Jul 2005, 14:12

Wittman voia sa spuna ca art. 346 C. pr. pen este cel care rezolva situatia si in cazul lit. i din art. 10. conform prevederilor acestuia, numai in cazul lit. b, f. j instanta lasa nesolutionata actiunea civila.

anda2happy

Post by anda2happy » 13 Jul 2005, 19:33

sansiro wrote:Wittman voia sa spuna ca art. 346 C. pr. pen este cel care rezolva situatia si in cazul lit. i din art. 10. conform prevederilor acestuia, numai in cazul lit. b, f. j instanta lasa nesolutionata actiunea civila.
sunt de acord cu ce spui tu dar e vorba ca de i1 nu se spune nimic in niciun alin al art.346. si eu am gandit tot asa, dar vroiam si o alta parere.

ADR

Post by ADR » 13 Jul 2005, 20:24

art.346 nu spune nimc nici despre art.10 lit.g,h,i
dar in cazul art 10 lit.i1 cred ca pentru identitate de ipoteza s-ar aplica 346 alin.2 dar cum legiuitorul nu prvede expres noi nu putem adauga la lege

sansiro

Post by sansiro » 13 Jul 2005, 21:36

argumentul per a contrario oameni buni . Luam ca punct de plecare lasarea nesolutionata a actiunii civile. In legatura cu lit i se aplica principiul general de interpretare a exceptiilor, adica interpretarea restransa. Nu ne spune art. 346 cum se rezolva situatia pt lit. i? ni-i nimic, o rezolvam cf principiilor generale de drept. Sunt trei cazuri in care actiunea civila nu se rezolva, limitativ si expres. In cazul lit. i il rezolvam dupa buna noatra cultura si logica juridica :lol:

anda2happy

Post by anda2happy » 13 Jul 2005, 23:06

deci am ajuns la aceeasi concluzie! multumesc! :floare:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests