act sesizare

Discutii privind procedura penala
Post Reply
sofia

act sesizare

Post by sofia » 22 Jun 2005, 16:25

In cazul unei infractiuni pentru care sesizarea instantei se face prin rechizitoriu, se depune o plangere la judecatorie.

Ce face instanta, aplica art. 197 alin. 2 Cpp?

AllyMcBeal

Post by AllyMcBeal » 22 Jun 2005, 16:33

Cum ar putea aplica textul de lege?Ma refer sub ce forma;cum ar suna minuta?
Cred ca scoate cauza de pe rol si o inainteaza parchetului.

sofia

Post by sofia » 22 Jun 2005, 16:38

Nu stiu cum ar suna minuta dar stiu ca potrivit art. 197 alin. 2 ar trebui sa se aplice sanctiunea nulitatii absolute.
Nici eu nu inteleg cum se poate face.

codobelc

Post by codobelc » 22 Jun 2005, 16:41

Plangere gresit indreptata.

wittmann

Post by wittmann » 22 Jun 2005, 16:47

"Scoate cauza de pe rol si trimite plangerea la......."

sofia

Post by sofia » 22 Jun 2005, 16:59

wittmann wrote:"Scoate cauza de pe rol si trimite plangerea la......."
"In drept..." vrei sa continui te rog cu motivarea in drept a solutiei? :grin:

AllyMcBeal

Post by AllyMcBeal » 22 Jun 2005, 18:52

Sunt aplicabile textele de lege referitoare la organul competent sa faca urmarirea penala.(din C.p.p.)
Text pentru nnscoate cauza de pe rolnn nu stiu sa fie,dar asta e in practica.
E drept ca la plangerea directa exista text anume cu plangerea gresit indreptata,dar la celelalte,cred ca solutia e cea care am scris-o mai sus.

sofia

Post by sofia » 23 Jun 2005, 07:03

Problema ma intereseaza mai degraba sub aspect teoretic.
Daca ar fi o speta ca asta la examen, as vrea sa stiu care ar fi raspunsul corect si sa pot indica textele de lege care sustin raspunsul respectiv.

norocel

Post by norocel » 23 Jun 2005, 09:14

Nu se poate considera ca a fost gresit pusa pe rol ?
Daca s-ar aprecia ca a gresit doar judecatorul de serviciu care a pus plangerea pe rol si a fixat termen, care ar fi procedura de scoatere a dosarului de pe rol?

sansiro

Post by sansiro » 23 Jun 2005, 10:58

textul care te intereseaza Sofia este art. 285 C. pr. pen. Intr-adevar, ea mai comoda si deloc nelegala rezolvare, este trimiterea plangerii la parchet. Avand in vedere ca in primul rand instanta trebuie sa isi verifice competenta, descoperind ca nu eeste competenta, nu trebuie sa mai verifice si continutul plangerii sub aspecte care intereseaza fondul. Trimitand plangerea la parchet, parchetul va arata persoanei care a depus-o ca fapta face obiectul rechizitoriul inregistrat la secretatriatul parchetului in data de....., a fost inaintat instantei..... de la care persoana respectiva poate obtine orice alte lamuriri.
Bafta la examen. Mai ales daca i cu Mateut.

constable

Post by constable » 23 Jun 2005, 16:03

O astfel de plangere nu trebuie sa ajunga pe rolul instantei. Judecatorul de serviciu nu primeste o astfel de plangere. Daca ea spre exemplu ajunge prin posta atunci ea va fi indreptata catre procuror, intr-adevar in baza art. 285 c.pr.pen.
In practica se intalnesc situatii de alt gen. P.V. sesizeaza instanta in baza art. 279 alin.2 lit.a din Cpp pentru art. 220 cod penal. In timpul judecatii se constata ca sunt incidente si dispozitiile art. 108 din legea 18/1991 si atunci se pronunta o hotarare, motivata in drept tot pe art. 285 Cpp prin care se dispune scoaterea cauzei de pe rol si trimiterea acesteia la parchet pentru efectuarea de cercetari sub aspectul acestei din urma infractiuni.
Pe speta cred ca poate fi invocata inadmisibilitatea urmata de indreptarea plangerii la organul competent motivata de faptul ca in astfel de cazuri sesizarea instantei se face numai prin rechizitoriu.

ADR

Post by ADR » 23 Jun 2005, 17:08

normal ca nu are cum sa ajunga o asemenea plangere la instanta pentru ca exista judecatorul de serviciu care dirijeaza plangerile si le respinge catre alte organe pe cele pentru infractiuni in afara de cele de la 279cpp

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests