exista posibilitatea contopirii a doua pedepse cu suspendare

Discutii privind procedura penala
Post Reply
popescu c

exista posibilitatea contopirii a doua pedepse cu suspendare

Post by popescu c » 30 Jul 2013, 14:58

Va salut, am si eu o mare problema si daca e cineva care ma poate lamuri.... Aceasta este hotararea:
Condamna pe inculpatul Popescu C, necunoscut cu antecedente penale, ptr. savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autoturism, avand in sange o imbibatie acoolica ce depaseste limita legala, prev. de art.87 al.1 din O.U.G. 195/2002 cu aplic. art.320 indice 1, al.7C.p.p., fapta din 16.10.2011, la pedeapsa de 1 si 3 luni inchisoare.
Cu aplic. art.71 si 64 lit. a si b C.p., cu exceptia dreptului de a alege, prev. de art. 64 al.1 lit. a C.p.
In baza art. 81 si 82 C.pen. suspenda conditionat executarea pedepsei pe o perioada de 3 ani si 3 luni, termen de incercare.
In baza art.71 si 5 C.p. suspenda executarea pedepsei accesorii pe durata termenului de incercare de mai sus.
In baza art.359 C.pr.pen. atrage atentia inculpatului asupra disp. art. 83 si 84 C.pen. privind revocarea suspendarii conditionate in cazul savarsirii unei alte infractiuni in termenul de incercare sau al indeplinirii obligatiilor civile din prezenta hotarare pana la expirarea acestui termen.



Acum: In data de 19.03.2013 a avut loc o descindere si o perchezitie domiciliara facuta de catre D.I.I.C.O.T si B.C.C.O., sub aspectul savarsirii infractiunii de INSELACIUNE din data 29.04.2011 , fiind sub urmarire penala pana acun 2 luni, acum 1 luna am avut un terment de judecata, si in care am fost citat ca INCULPAT pentru FOND - initiere, constituire de grup infractional organizat, aderare sau sprijinire a unui asemenea grup (Legea 39/2003 art.7) acesta s-a amanat pentru lipsa de procedura.

acum implicarea mea, este una foarte foarte mica in cel de al doilea dosar, am recunoscut fapta art.320...

intrebarile mele:


1. se va face (disjungerea) impartirea dosarului pentru fiecare in parte?
2. daca se poate primii o pedeapsa cu suspendare in acest caz?
3. daca se pot contopi cele doua pedepse sa ramana una singura, dar tot cu suspendare?
4. care ar fi sentinta dupa cunostintele si experienta dumneavoastra?
5. care sunt sansele mele de a ramane in libertate?


Va multumesc!

popescu c

Re: exista posibilitatea contopirii a doua pedepse cu suspen

Post by popescu c » 30 Jul 2013, 15:02

P.S. Sentinta ramasa definitiva si irevocabila a fost pronuntata in data de 20.11.2012.


Va rog sa tineti cont de datele pe care le-am scris!

Multumesc!

Guest

Re: exista posibilitatea contopirii a doua pedepse cu suspen

Post by Guest » 31 Jul 2013, 21:27

Depinde foarte mult de probele din dosar, de complexitatea cauzei, de implicare dvs (si aici fara a fi subiectiv, ci doar tinand cont de probele la dosar, in functie de care isi poate forma instanta o opinie), de gravitatea faptei si de pagubele comise, etc. Poate depinde chiar si de cat de bine a dormit magistratul cu o noapte inainte. In functie de pedeapsa care se va da in dosarul ultim, se va pune problema revocarii suspendarii conditionate sau nu.
Faptele nu seamana, deci nu se pune problema unei perseverente infractionale, deci sansa de a ramane in libertate depinde foarte mult de pedeapsa care se va da in al doilea dosar.
Angajati-va un avocat fff bun si poate aveti noroc!

PS: Daca pentru inselaciune v-as da clementa, pentru conducere sub influenta alcoolului v-as baga in cea mai urata temnita posibila, pentru ca mor oameni si animale nevinovate din cauza unor inconstienti, care pleaca mereu de la premisa: nu mi se va intampla mie!

popescu c

Re: exista posibilitatea contopirii a doua pedepse cu suspen

Post by popescu c » 01 Aug 2013, 12:22

Da multumesc mult, iar in ce tine de inconstienta de care am dat dovada, recunosc ca a fost cea mai mare prostie pe care am facut-o si nu la care nu am scuze!!!

popescu c

Re: exista posibilitatea contopirii a doua pedepse cu suspen

Post by popescu c » 01 Aug 2013, 12:23

INCA MAI ASTEPT PARERILE DUMNEAVOASTRA

anonim000

Re: exista posibilitatea contopirii a doua pedepse cu suspen

Post by anonim000 » 04 Aug 2013, 14:20

nu mai raspunde nimeni.... sunt si eu intr-o situatie asemanatoare

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests