Redeschidere dosar penal sau daune impotriva statului

Discutii privind procedura penala
Post Reply
Gabriel40

Redeschidere dosar penal sau daune impotriva statului

Post by Gabriel40 » 04 Mar 2013, 13:50

Buna ziua
Va deranjez cu o speta. In 2009 s a depus o plangere penala impotriva faptuitorului pentru inselaciune si furt de documente oficiale direct la Parchetul Bucuresti. De la Parchet dosarul a fost trimis la sectia de politie in raza domiciliului faptuitorului.Toate bune si frumoase doar ca la acea sectie de politie, politistul insarcinat cu dosarul l a bagat in fiset si a "uitat" de el vreo 6-8 luni .Numai dupa ce tot am presat cu adrese si au adus "aminte" de el, politistul din cate am inteles a fost mutat in alta sectie. Noul politist insarcinat cu dosarul de abia iesise de pe bancile Academiei, m a chemat sa dau prima declaratie unde am specificat ca am martori, le am dat toate datele de contact ale martorilor, apoi il cheama pe faptuitor sa dea declaratii iar acesta nu si recunoaste fapta. Politistul nu mi mai cheama martorii ci ma cheama pe mine pentru declaratia finala unde se leaga de cu totul alte aspecte de genul ce mananc eu de obicei si alte prostii(de parca as manca hartii??!!)-asta m a pus sa scriu in declaratie desi eu m am opus. Eu le am precizat ca vreau sa depun inceput de dovezi care sa arate clar inselaciunea(facusem rost de copii dupa facturi) dar tanarul politist nu mai asteapta si trimite a doua zi dosarul cu NUP la Parchet. Imi vine acasa raspunsul cu NUP pe o jumatate de foaie A4, fara motivare fara nimic altceva ci doar o insiruire de articole din care reiese ca fapta nu exista.In termenul prevazut de lege fac plangere la prim procuror pentru NUP dar,nu am stiut ca nu trebuie sa astept un raspuns de la Prim procuror ca sa ma adresez instantei asa ca am pierdut termenul de a ma adresa instantei iar raspunsul prim procurorului a fost tot NUP cu o motivare de te doare capul. M am simtit nevoit sa merg pe cale civila, pe pretentii cu motivarea pe cvasi delicte si delicte.Dupa ani in tribunale am reusit sa l prind pe faptuitor la interogatoriu ca si recunoste fapta dar, numai pe o parte din suma.Suma recunoscuta de faptuitor (desi la dosar erau documente justificative pentru suma totala) mi a fost atribuita in sentinta pe care am si executat o deja
Acum vine intrebarea:cum imi pot recupera restul sumei?Acum ca am o sentinta civila in care faptuitorul isi recunoaste fapta (am facut treaba politistului) pot redeschide un dosar penal inchis in 2010 pentru ca am dovezi noi sau/si pot actiona statul in judecata mai precis sectia de politie si pe faptuitor sa l chem ca intervenient fortat pentru daune ca nu si au facut treaba potrivit legii penale? Care varianta are mai mare castig in speta de mai sus? Multumesc mult pentru raspuns.

Gabriel40

Re: Redeschidere dosar penal sau daune impotriva statului

Post by Gabriel40 » 09 Mar 2013, 10:56

Nu are nimeni nicio opinie? Multumesc anticipat

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests