legalitate site dating adulti

Discutii privind procedura penala
Post Reply
Mihai222

legalitate site dating adulti

Post by Mihai222 » 26 Aug 2012, 20:24

Am creat de la zero un site pentru dating adulti (http://www.sex-in-romania.com) si as dori sa stiu ce ar trebui sa fac pentru a fi in totalitate OK din punct de vedere legal.
Cateva detalii:
- este un site de dating pentru adulti deci vor exista si poze ce contin nuditate sau poze pe care unele persoane le pot considera obscene(una din regulile de utilizare a site-ului este ca poze de profil sa nu contina organe genitale in prim plan)
-inregistrarea este gratuita dar pentru activarea mai multor optiuni trebuie platit.
-inscrierea minorilor este interzisa
-exista un set de reguli pe care utilizatorul trebuie sa le accepte la inscriere + un disclaimer.
-ca vizitator nelogat se poate vizualiza doar poza de profil a diferitilor utilizatori inscrisi(NU si detaliile profilelor sau celelalte poze-care pot fi obscene)
-domeniul este .com iar hostarea se face in Romania.

Ar trebui sa imi infiintez un SRL sau si un PFA este de ajuns?

Multumesc anticipat.

Guest

Re: legalitate site dating adulti

Post by Guest » 27 Aug 2012, 22:24

Dai 500-1000 de lei ca sa deschizi o firma iar la sfarsit pana la 2000 de lei ca s-o inchizi. Intre timp mai dai o gramada de bani la contabilitate, comisionae bancare si impozite la stat.

Te sfatuiesc sa ramai o simpla persoana fizica, si sa-ti primesti banii prin Paypal. Imi pare rau sa-ti spun, dar site-ul este slabut fata de concurenta, si nu iti vei scoate cu site-ul asta banii necesari ca sa intretii un SRL.

Daca totusi te intereseaza legea, sa stii ca exista niste legi atat de vechi(dar inca in vigoare) privind protectia datelor cu caracter personal, inca vei crede ca glumesc. De exemplu Ordin nr. 52/2002 al Avocatul Poporului, la articolul 9, punctul f, cere spargerea tastei "print screen" de la tastaturile operatorilor tai, ca nu cumva angajatii sa printeze datele personale la imprimanta, desi au trecut 10 ani de cand tasta "print screen" nu mai are lagatura cu imprimanta.

Mihai1234567890

Re: legalitate site dating adulti

Post by Mihai1234567890 » 12 Mar 2013, 02:32

Salut Mihai. Vad ca site-ul e off acum. Ce s-a intamplat?

Sunt intr-o situatie asemanatoare. As vrea sa stiu ce ai reusit tu sa faci ... Cum am putea lua legatura?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests