Inselaciune okazii

Discutii privind procedura penala
Post Reply
miragee

Inselaciune okazii

Post by miragee » 09 Jan 2012, 15:37

In cursul anului 2011 impreuna cu niste prieteni am facut prostia sa "tragem tepe" pe okazii.Totul a inceput cu o datorie pe care o aveam la un baiat si nu aveam de unde sa o dau.Am vorbit cu el si am zis ca am putea trimite niste pachete pe okazii ca sa fac rost de bani iar el a gasit un baiat pe numele cui sa le punem.Am pus vreo 5-6 pachete pe numele lui iar cand au sosit banii mi-a dat banii numai pe un pachet restul zicand ca nu au venit(acestea venisera dar luase el banii).Din aceste 5-6 persoane 1 sau 2 au facut plangere.Intre timp alti 2 prieteni au facut la fel(unul a trimis pe numele celuilalt pachete in valoarea de 10 mil din care au ridicat doar 3 mil de la posta restul nu i-au ridicat).
La pachetele trimise de mine contul a fost facut de mine folosind numarul meu de telefon.Telefonul mi-a fost ascultat timp de cel putin o luna(am vazut cererea acceptata de judecator).Problema e ca au ascultat o convorbire care era legata si de ceilalti 2 prieteni ai mei care faceau acelasi lucru si eu vroiam un fel de parte din ce au facut.Acum suntem toti la politie la Investigatii criminale si din toate declaratiile(fiecare zicand ce apuca nu adevarul pur) reiese ca eu sunt "capul".
Mentionez ca eram minor in timpul acestor fapte(acum sunt major) si sunt elev in clasa a 12-a.Am mai avut o problema de genul acum 2 ani(am fost pus de cineva sa trimit un pachet) si am primit o amenda penala de 500 lei care a fost achitata.

As vrea daca se poate cateva pareri despre ce se va intampla/ce se poate intampla, poate si ce ar trebui sa declaram mai departe.Va rog frumos fara critici pentru ca sunt la pamant cu moralul.

La politie unuia dintre baieti i-a fost spus de catre cel care ancheta ca eu voi face puscarie.

Se va ajunge la puscarie? Voi fi arestat preventiv? Daca voi ajunge in tribunal(ceea ce este foarte posibil din punctul meu de vedere) voi primi o pedeapsa cu suspendare? Sunt sanse mai mari sa primesc pedeapsa cu suspendare sau pedeapsa cu executare? Sunt sanse mari sa ajung la puscarie? Va rog ajutati-ma nu stiu unde sa mai apelez si nu am bani de avocat

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests