Ajutor Speta Reala.

Discutii privind procedura penala
Post Reply
georgescupaul

Ajutor Speta Reala.

Post by georgescupaul » 17 Aug 2010, 07:38

Vă rog frumos să mă ajutaţi în următoarea speţă reală:
Într-un dosar penal sunt constituit ca parte vătămată precum şi parte civilă încă din cursul urmăririi penale.
Dosarul penal este pe art. 246 Cp.
La judecătorie ca primă instanţă sentinţa a prevăzut achitarea pe baza art. 10 lit b Cpp, lăsând nesoluţionată acţiunea civilă.
Nu am depus apel la sentinţă.
Au depus apel Parchetul precum şi alte părţi vătămate-părţi civile.
La tribunal ca instanţă de apel prin decizie s-a admis apelul Parchetului şi a celorlalte părţi vătămate-părţi civile, prin achitarea inculpaţilor pe art 10 lit b indice 1 Cpp.
În urma acestei decizii s-au acordat despăgubiri civile doar acelor părţi vătămate-părţi civile care au depus apel.
Am depus recurs împotriva acestei decizii din recurs.
În acest moment trebuie să depun motivele de recurs. Problema este că nu ştiu cum să motivez şi nici nu ştiu ce să cer instanţei prin aceste motive ( casare ?) pentru a obţine despăgubirile civile.
Pot susţine că apelul Parchetului depus la instanţa de apel ( care este clar în defavoarea inculpaţilor) este în favoarea mea pe parte civilă? În motivele de apel depuse de Parchet se cere „în temeiul art. 379 alin. 2 Cpp vă solicităm admiterea apelului, desfacerea sentinţei apelate şi pronunţarea unei hotărâri temeinice şi legale”, în rest fiind doar motivarea punctuală a apelului pe baza sentinţei.
Menţionez că nu se mai poate depune vreo acţiune în răspundere civilă delictuală, fiind prescrisă (procesul durează de vreo 5 ani).
Vă mulţumesc pentru orice sugestie.

sansiro

Re: Ajutor Speta Reala.

Post by sansiro » 20 Jan 2011, 15:46

SE PARE CA APELUL PROCURORULUI A FOST IN LATURA PENALA. nu prea vad ce poti sa faci. recursul, dupa mine, e inadmisibil, deoarece pentru tine hotararea are autoritate de lucru judecat dinmomentul in care a expirat termenul de apel
art.385/1 alin 4: Nu pot fi atacate cu recurs sentintele in privinta carora persoanele prevazute in art. 362 nu au folosit calea apelului ori cand apelul a fost retras, daca legea prevede aceasta cale de atac. Persoanele prevazute in art. 362 pot declara recurs impotriva deciziei pronuntate in apel, chiar daca nu au folosit apelul, daca prin decizia pronuntata in apel a fost modificata solutia din sentinta si numai cu privire la aceasta modificare.
Ma tem ca nu s-ar putea vorbi nici macar de aplicarea 373, cu aplicarea in recurs. imi pare rau, nu vad solutii la problema ta, cu excepti acazului n care ontii o recunoastre a datoriei de la vinovat, pe care sa o poti prezenta in proces civil separat ca pe o novatie (o obligatie imperfecta devine una perfecta)
Bafta. Trebuia sa depui apel atunci.

darkblack

Re: Ajutor Speta Reala.

Post by darkblack » 27 Jan 2011, 19:39

In conformitate cu Decizia nr. 190/2008 a Curtii Constitutionale, apelul procurorului va privi atat latura penala, cat si latura civila.

Deci, instanta de apel era obligata, conform art. 373 Cpp, sa examineze cauza si cu privire la partile care n-au declarat apel, in ce priveste latura civila.

Argumentati-va cererea de recurs pe art. 385 ind.9 alin.1 pct.17 indice 2.

Parerea mea este ca va puteti baza pe 385 ind.1 alin.4 deoarece a fost modificata solutia din sentinta, iar dvs. faceti recurs cu privire la acea modificare, in sensul ca judecatorul - cu ocazia rezolvarii laturii civile - nu a respectat dispozitiile legale cu privire la extinderea apelului.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests