va rog sa ma ajutati

Discutii privind procedura penala
Post Reply
bebe123

va rog sa ma ajutati

Post by bebe123 » 08 Jul 2009, 13:12

Hi! Nu sunt de specialitate şi nu am nici fonduri pentru consultanţă de specialitate. De aceea mi-am permis să vă cer părerea faţă de următoarea problematică: m-am plâns la parchetul judecătoriei faţă de un individ iar acesta a fost pus sub utmărire penală. Ulterior a fost scos de sub urmărire iar eu -am plâns la primul procuror al aceluiaşi parchet.
Ştiou că trebuie să primesc răspuns în 20 de zile, dar nu am primit nimic, azi fiind ziua a 30-a de când m-am plâns la şeful procurorului de caz. Ştiu că se poate să faci acţiune la judecătorie în 20 de zile de când îţi răspunde procurorul şef, dar dacă nu îmi răspunde ce să fac? Să trimit totuşi plângere la Judecătorie în următoarele 10 zilr? Să aştept pâbnă mi se răspunde şi după aceea să fac acţiunea? Eu nu mai înţeleg nimic şi cred că poliţie şi procurori şi judecători sunt pe mână cu infractorii.

Vă mulţumesc cu mare respect!

bebe123

Post by bebe123 » 08 Jul 2009, 15:50

Oare nu am reuşit să dau fuficiente date pentru conturarea unui răspuns? Vă rog să-mi spuneţi.

kynes

Post by kynes » 08 Jul 2009, 16:20

Fa plangere la instanta, potrivit art. 278 indice 1. Conform alin. 2 al articolului citat, termenul de 20 de zile curge de la data expirarii termenului in care prim-procurorul trebuia sa-ti raspunda.
Deci nu mai astepta si adreseaza-te instantei.
Si nu te mai vaita ca orice meltean prost ca "judecatorii si procurorii sunt mana-in-mana cu infractorii", si citeste legea...
Prim-procurorul tau o fi avand si el multe dosare si nu a avut timp sa-ti solutioneze plangerea... sau o fi plecat intr-o binemeritata vacanta... :mrgreen:

bebe123

Post by bebe123 » 08 Jul 2009, 16:46

Vă mulţumesc, D-le Kynes!

Îmi cer iertare, totuşi am zis-o la nervi. Adevărul este că totuşi individual a fost urmărit penal vreo câteva luin. Dar Legea totuşi este făcută în aşa fel încât să îl încurce pe cel care âşi caută dreptatea sa:
a. dacă procurorul şef al procurorului de caz îmi va răspunde peste 6 luni atuncie eu pot să fac plângerea la Instanţa de Judecată, corect? În 20 de zile de la răspunsul lui.
b. dar dacă acelaşi procuror-şef nu îmi va răspunde în veci, atunci eu mai am doar 10 zile în care sp mă pot plânge la Instanţa de Judecată, nu e aşa?
c. pe şeful procuror nu îl sancţionează nimeni dacă nu răspunde în cele 20 de zile de la primirea plângerii mele? Pe mine mă sancţioneză Instanţa de Judecată cu respingere acţiune dacă aştept la infinit şi şeful procuror nu zice nimica?

Dacă este lege în vigoare; de ce nu o respectă procurorii primii?

ŞI încă o întrebare- prin poştă dacă trimit la instanţa de judecată plângerea mea. atunci să o trimit în ziua 35 (20 plus 15(. ca sp poată să ajungă înaintea termenului de 40 de zile?

bebe123

Post by bebe123 » 08 Jul 2009, 17:51

Acuma am aflat că se face greva la Instanţă. Oare POşta mai livrează scrisorile la Instanţe? Dacă e grevă înseamnă că nimeni nu face nimic acolo. Dar dacă Instanţa spune că este depusă cu prematuritate plângerea? Nu se ştie dacă a fost soluţie dată)eu nu ştiu) în interval de 20 zile şi atunci Procuratura poate spune instanţei xă de fapt a fost soluţie îbn cele 20 de zile şi nu se aplică încă 20 de zile la termen? N văd aşa o rezolvare dar întreb şie eu cum scrie ân LEge că îndată se trimite răspunsul la cel ce fece petiţia,ce înseamna de indata? Caci ei se poate să zică că au trimis isr nu am pritmit eu şi gata. Cun să se procezede în acest caz? Mai am zece zile de în csre sa am dreptul de a inrg. plângerea la solutie procurorului de caz la Instanţa de Judeacată sau nu mai am ?

kynes

Post by kynes » 08 Jul 2009, 18:51

Daca trimiti plangerea prin posta, data introducerii plangerii se considera data postei... adica nu conteaza cand ajunge, ci cand o depui la posta...
Dar fa-o in 20 de zile de cand trebuia prim-procurorul sa-ti raspunda...
Si stai linistit ca posta livreaza cererile la instanta... si instanta le primeste si le inregistreaza... si nu e asa greva cum crezi tu (magistratii nu au voie sa faca greva)...
Si iti recomand prieteneste sa-ti iei totusi avocat, chiar daca e un efort financiar...
E mai greu sa te descurci singur in justitie, pentru ca sunt niste proceduri... si un limbaj specializat...
Si nu ca ar avea cineva ceva cu tine sau ca magistratii ar fi rau-voitori sau corupti, dar s-ar putea ca ce ti se pare tie relevant sa nu fie relevant conform legii... si invers...

dusterXXX

Post by dusterXXX » 08 Jul 2009, 20:42

ştiu că au fost nenumărate excepţii ridicate la cc, precum şi câteva ril-uri, pe marginea acestui articol din ccp, de aceea ce zic mai jos e o pură
speculaţie: când omul face plângere la prim-procuror împotriva unei rezoluţii NUP sau scoatere de sub UP, etc, aşteaptă să primească un răspuns în cele 20 de zile ulterior înregistrării plângerii sale; nu primeşte (nici în 20 de zile şi nici în continuare) nimic. face plângere în instanţă, iar acolo parchetul arată că de fapt plângerea s-a soluţionat în intervalul legal, însă - din motive administrativ/birocratice - nu i s-a transmis răspuns la petiţionar, caz în care alin. (2) din 278^1 poate deveni inoperant în speţă, ...

vally

Post by vally » 09 Jul 2009, 11:00

dusterXXX wrote:ştiu că au fost nenumărate excepţii ridicate la cc, precum şi câteva ril-uri, pe marginea acestui articol din ccp, de aceea ce zic mai jos e o pură
speculaţie: când omul face plângere la prim-procuror împotriva unei rezoluţii NUP sau scoatere de sub UP, etc, aşteaptă să primească un răspuns în cele 20 de zile ulterior înregistrării plângerii sale; nu primeşte (nici în 20 de zile şi nici în continuare) nimic. face plângere în instanţă, iar acolo parchetul arată că de fapt plângerea s-a soluţionat în intervalul legal, însă - din motive administrativ/birocratice - nu i s-a transmis răspuns la petiţionar, caz în care alin. (2) din 278^1 poate deveni inoperant în speţă, ...
speculatie zici tu, dar, din nefericire, exact asa se intampla: dau o rezolutie noua, pe care nici macar instanta nu ti-o comunica, si iti mai pune si cheltuieli judiciare, ca de... ti-a ramas actiunea fara obiect

bebe123

Post by bebe123 » 09 Jul 2009, 11:12

Am citit tot ce s-a scris aici în legătura cu problema ce am expus-o. Şi am văzut că sunt opinii diferite, caz în care din nou întreb cu respect ce trebuie să fac ca Instanţa de Judecată să judece acest caz al meu, şi să trimit la timp şi legal plîngerea cea o am deja scrisă în doua exemplare. Se poate întâmpla aşa cum au zis cei doi ante-vorbitori ca să se considere plîngeream mea nevalabilă dacă procuratura ar zică că de fapt soluţionat cazul dar mie nu mi s-a dat răspunsul legal,, şi deci nu pot să atac. neavînd răspuinsul lor, care dacă nu se primeşte în 20 de zile înseamnă că nu mai pot să fac nimic şi nu am drept să atac la Instanta?

bebe123

Post by bebe123 » 09 Jul 2009, 11:19

Există oare la judecarea unor asemenea cauze exemple de hotărîre date de Instanţa de Judecată? Oare unde se poate vedea pe INTERNET asemenea cazuri ?

Domnule DusterX, cu respect vă rog să-mi spuneti ce inseamna cuvintele - ril - şi cc - pe care Dvs. le--aţi scris în mesaj. Sunt acese cuvinte o cale către procese cimilare în cauze penale ? Stiu că sunt adrese pe Internet unde sunt date exemplele de cauze judecate deja ..

vally

Post by vally » 09 Jul 2009, 11:19

kynes ti-a dat indicatii foarte pertinente; procedeaza asa si poate ai bafta sa inceapa sau sa continue cercetarea penala; nu vei avea garantia ca acest lucru se va intampla prea curand, dar, macar vei avea continuitate in demersurile tale.

kynes

Post by kynes » 09 Jul 2009, 11:53

Nu exista nicio sansa sa-ti fie respinsa plangerea ca inadmisibila la instanta... Faptul ca prim-procurorul nu ti-a solutionat plangerea in termen sau a solutionat-o nu poate fi folosit impotriva ta, daca tu faci plangerea la instanta in termenul de 20 de zile de cand trebuia sa-ti raspunda prim-procurorul...

Evident ca poate sa-ti fie respinsa ca neintemeiata, daca cele sesizate de tine in plangerea initiala nu se dovedesc reale sau nu sunt intrunite elementele vreunei infractiuni...

Plangerea iti va fi respinsa ca ramasa fara obiect daca prim-procurorul ti-a solutionat in mod favorabil plangerea (dar nu ti-a comunicat-o inca) si vine in instanta si depune rezolutia sau ordonanta prin care a fost admisa plangerea ta... dar evident ca varianta asta ti-ar conveni de minune...

dusterXXX

Post by dusterXXX » 09 Jul 2009, 12:10

ril este recurs în interesul legii şi se poate formula de către procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie;

cc este Curtea Constituţională;

succes!

bebe123

Post by bebe123 » 01 Aug 2009, 11:17

Am inaintat plingere la judecatorie si s/a dat si termen. Duppa ce am primit citatie, la o zi am primit si raspuns de la procuror sef in care se spune ca s-a respins plangerea mea. tot in raspunsul lui mi se dau 20 de [zile] in care se poate face la INstanta Judecatoria plangere. Dar eu am facut de ja plangere si am si termen dat in cauza. Si nu imi este clar ce sa fac> sa mai fac o plingere [intermenul dat de 20 de zile] sau se considera valabila introdusa plangerea mea la care am primit termenul de jduecata. mi se pare ca nu cumva sa se spuna ca eu am introdus-o plingerea mea PREMATURA? este Oare posibil asa ceva?

Va multumesc cu mult respect.

kynes

Post by kynes » 01 Aug 2009, 11:39

Nu e prematura... e buna, las-o asa si du-te la termen... de preferinta cu avocat...

Aoleu dan mult te mai agiti!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests