Plangere impotriva Ordonantei procurorului de caz

Discutii privind procedura penala
Post Reply
plici

Plangere impotriva Ordonantei procurorului de caz

Post by plici » 29 May 2009, 08:13

In speta:
1.Am formulat catre prim procurorul parchetului,plangere impotriva solutiei SUP pronuntata de procurorul de caz.
2.Nu mi s-a comunicat Rezolutia pronuntata de prim procuror pe care sa o atac in instanta -in calitatede parte vatamata cu plangere impotriva solutiilor pronuntate de parchet.
3.In situatia de mai sus,dosarul a ajuns totusi in instanta avand ca obiect plangere impotriva solutiilor pronuntate de parchet
Precizez:eu(partea vatamata) nu m-am adresat cu plangere in instanta.

Fata de situatia de mai sus,va rog sa ma ajutati sa inteleg;
Este procedurala actiunea in instanta introdusa(nu de mine) in conditiile de mai sus?
Intentionez ca la termenul de judecata stabilit,sa solicit respingerea ca inadmisibila actiunii introduse in condiitiile de mai sus,pe motiv de nerespectare a procedurii conform art.275-277 cpp [/b]

dusterXXX

Post by dusterXXX » 29 May 2009, 08:50

mergi la arhiva instanţei cu vreo 5 zile înainte de termen, şi vezi cum şi cine a dispus trimiterea dosarului în instanţă. abia după aceea decizi ce să faci.

scar

Post by scar » 29 May 2009, 10:15

trebuie sa mergi cu ma mult de 5 zile inainte de termen. cu 5 inainte dosarul este dus la grefier si la judecator.

angel

Post by angel » 29 May 2009, 15:22

poate chiar 7, nu Scar? ca ai vazut mai sunt "cate unii"care au exces de zel si trimit sedintele mai devreme. :lol:

wittmann

Re: Plangere impotriva Ordonantei procurorului de caz

Post by wittmann » 08 Jun 2009, 16:30

plici wrote: Intentionez ca la termenul de judecata stabilit,sa solicit respingerea ca inadmisibila actiunii introduse in condiitiile de mai sus,pe motiv de nerespectare a procedurii conform art.275-277 cpp [/b]
Mai de graba trimiterea cauzei la procuror in vederea solutionarii plangerii pe care ai formulat-o. Totusi, subscriu la ceea ce au zis cei dinaintea mea: mergi si studiaza dosarul si vezi mai intai ce si cum.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests