diferenta intre investigator si colaborator?

Discutii privind procedura penala
Post Reply
adnonses

diferenta intre investigator si colaborator?

Post by adnonses » 08 Aug 2008, 12:26

cine imi poate spune si mie care este fiferenta intre investigator sub acoperire si colaborator?

Baltazar

Post by Baltazar » 10 Aug 2008, 01:43

Investigatorul e politist, colaboratorul e un cetatean de bine. :)

wittmann

Post by wittmann » 10 Aug 2008, 10:39

Diferenta este ca investigatorul este reglementat de lege, colaboratorul este o struto-camila "pe langa lege" menita sa ne bage in ceata.

Baltazar

Post by Baltazar » 10 Aug 2008, 11:29

Cum sa nu fie reglementata? Atunci cum apare in dosare? 8O

wittmann

Post by wittmann » 10 Aug 2008, 11:33

:grin: Tu ce crezi?

Baltazar

Post by Baltazar » 10 Aug 2008, 11:39

Nu stiu. :roll:

Dar daca nu era reglementata institutia ori nu aparea deloc ori aparea ca martor sau asa ceva...

amitza

Post by amitza » 10 Aug 2008, 11:44

investigatorul sub acoperire este un politist specializat in munca sub acoperire care lucreaza la o formatiune de specialitate gen Directia de supraveghere operativa si informatii, CCO, sau investigatii criminale, in timp ce colaboratorul este orice persoana care ajuta in orice mod politistul, in special cu informatii, deci e un informator...........
Dar de ce te intereseaza?

Baltazar

Post by Baltazar » 10 Aug 2008, 11:46

Asa e, dar nu orice informator este si colaborator...

amitza

Post by amitza » 10 Aug 2008, 11:49

Nu , pentru ca multi raman sub anonimat , fiind cunoscuti doar de ofiterul care beneficiaza de "serviciile" lui.......... :grin:

wittmann

Post by wittmann » 10 Aug 2008, 12:39

Atunci dati-mi definitia "colaboratorului".

ursu

Post by ursu » 10 Aug 2008, 16:22

amitza wrote: in timp ce colaboratorul este orice persoana care ajuta in orice mod politistul, in special cu informatii
Pai... ti-a dat-o !
Io nu spun nimic, doar... observ.

wittmann

Post by wittmann » 18 Aug 2008, 20:35

Pai unde e definitia asta in CPP? In privinta investigatorului exista asa ceva, nu si in privinta colaboratorului. Singura referinta pe care am gasit-o este in legea 143/2000 in art. 22 in care se arata ca investigatorii si colaboratorii acestora pot procura droguri, precursori, etc. si ca actele incheiate de acestia pot constitui mijloace de proba(!).
Adica acel colaborator (care e in general din acelasi "mediu social" ca si cel vizat de investigatii) poate incheia acte care sa constituie mijloace de proba. Interesant, nu?

Baltazar

Post by Baltazar » 19 Aug 2008, 00:23

Foarte interesant este ca acest colaborator poate fi audiat de instanta, sub o alta identitate. Si daca depozitia lui se coroboreaza cu alte probe, de ce nu?

wittmann

Post by wittmann » 19 Aug 2008, 18:19

Pai ar fi bine sa fie asa in realitate. Numai ca nu prea e asa...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests