Schimbarea regimului de executare a pedepsei

Discutii privind procedura penala
Post Reply
aiurel

Schimbarea regimului de executare a pedepsei

Post by aiurel » 27 Aug 2008, 07:50

Art. 26 din L. 275/2006 prevede ca "o data la 6 luni" comisia sa examineze conduita condamnatului si sa decida asupra schimbarii regimului de executare a pedepsei.

Intrebarile ar fi :
- aceasta examinare poate fi facuta si mai devreme de cele 6 luni?
- cele 6 luni trebuie sa fie executate (in situatia de fata avem 3 luni executate si alte 3 luni intrerupere executare pedeapsa).

amitza

Post by amitza » 27 Aug 2008, 08:22

conform art. 26 din Legea 275/2006, comisia are obligaţia ca, o dată la 6 luni, să analizeze conduita persoanei condamnate şi eforturile depuse de aceasta pentru reintegrare socială, iar schimbarea regimului de executare în regimul imediat inferior ca grad de severitate se poate dispune dacă persoana a avut o bună conduită şi a făcut eforturi serioase pentru reintegrare socială.

Conform art.27 alin.1, individualizarea regimului de executare se stabileşte în funcţie de conduita, personalitatea, vârsta, starea de sănătate şi posibilităţile de reintegrare socială ale persoanei condamnate.

Art.91 din Regulament prevede că judecătorul delegat pentru executarea pedepselor poate fi sesizat de comisie, în vederea schimbării regimului de executare într-unul mai sever, înainte de împlinirea termenului de 6 luni, dacă persoana privată de libertate a comis o infracţiune sau o abatere disciplinară gravă, care o face incompatibilă cu regimul în care execută pedeapsa privativă de libertate, şi dacă prin conduita sa afectează grav convieţuirea normală în penitenciar sau siguranţa acestuia.
Eu de aici inteleg ca numai in cazul in care se are in vedere schimbarea regimului de executare a pedepsei in unul mai sever se poate lua aceasta decizie mai devreme de 6 luni.
Cred ca se ia in considerare numai pedeapsa efectiv executata , nu si perioada de intrerupere, dar este numai o opinie personala.

aiurel

Post by aiurel » 27 Aug 2008, 08:35

Ai cumva textul acelui regulament?

aiurel

Post by aiurel » 27 Aug 2008, 10:54

Am gasit si l-am citit.
Acolo scrie clar ca dupa 6 luni executate.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests