plangere politie

Discutii privind procedura penala
sofia

Post by sofia » 23 Jun 2005, 09:32

Nu fug Comisare! :mrgreen:

Eu am prezentat aici doua situatii, ambele reale.
1. Am depus o plangere penala la politie, si s-a intamplat ce am spus. Adica am primit un raspuns de la politie prin care eram informata ca fapta pentru care am depus eu plangere penala nu constituie infractiune si imi recomanda sa ma adresez instantei civile.
Am fost nemultumita si am cerut explicatii, aratatand in adresa pe care am facut-o ca politia nu era competenta sa dispuna neinceperea urmaririi penale.
Dupa cateva zile a sunat un politist si m-a rugat sa trimit aceeasi plangere pe care le-am trimis-o lor dar la parchet.
Asa am facut si acum dosarul este la parchet.

2. Fata de raspunsurile pe care le-am primit, am inceput sa vad lucrurile putin diferit si am expus o alta situatie pe care nu o prea intelegeam.
Eu sunt consilier juridic la o societate comerciala si depun foarte multe plangeri penale (cu sutele).
Politia, ar vrea sa se scape de mine, si eu ii inteleg, dar n-am ce sa fac si trebuie sa depun plangerile.
Cand cer informatii, am surpriza sa mi se raspunda ca nu au fost inregistrate multe din plangerile mele.
Mai mult, daca trimit pe cineva sa le depuna, refuza sa le inregistreze.
Faptele pentru care depun eu plangere sunt in mod cert infractiuni de furt si/sau distrugere.

Astea erau problemele si in mare le-am rezolvat cu ajutorul primit pe forum.

comisar

Post by comisar » 23 Jun 2005, 12:04

Ma bucur Sofia ca esti consilier juridic si cred ca ai o inima mai buna decit rivali tai de prin instante.

Ca sa te pui bine cu politia,cind depui plingerile mai da si tu cite un top de hirtie,un pix,bolduri,agrafe,etc ca mare saracie este pe la noi.Banuiesc ca politisti sunt suparati pe tine ca uiti mereu sa indici si autorii faptelor !!!

Cu mult respect,

sofia

Post by sofia » 23 Jun 2005, 14:04

Nu uit sa indic autorii, dar evit sa o fac pentru ca desi, de regula ii stiu, nu vreau sa am probleme si sa ma trezesc eu cu plangere penala. :mrgreen:

constable

Post by constable » 23 Jun 2005, 15:33

Sofia problemele politiei vis-a-vis de inregistrarea lucrarilor sunt cele pe care le-am aratat. Neinregistrarea plangerilor tale constituie cel putin neglijenta in serviciu, daca nu fapte mai grave. Faci foarte bine ca nu indici autorii, pe de o parte pentru ceea ce spui tu ( cu toate ca dupa parerea mea nu te expui la consecinte) iar, pe de alta parte, fiindca asta e rolul politistilor , menirea lor de a-si justifica salariile ( sunt atatea formatiuni de investigatie incadrate cu politisti care nu au habar pe ce lume traiesc). Si fiindca a venit vorba de salarii, un politist are un salariu de 12-14 milioane lei, si ajunge la multi ofiteri sa treaca de 20 in timp ce sunt medici si cadre didactice care nu trec de 7-8 milioane. Si atunci cum sa ii dai dreptate lui comisar ca trebuie mici favoruri pentru rezolvarea plangerilor tale ? Mentalitate de militian scolit dupa tiparele sovietice... Le trebuie tocuri de coli, agrafe etc. sa-si cumpere din salariu asa cum de foarte multe ori facem noi toti.
Si nu inchei prin a-mi cere scuze fata de politistii adevarati de pe forum care incearca sa schimbe ceva in acest sistem rigid si invechit.

comisar

Post by comisar » 23 Jun 2005, 19:34

Maestre Constable:
- daca citesti bine mesajul catre Sofia a fost o gluma peste care nu trebuia sa te bagi,tine de educatie si de bunul simt.
- salariile politistilor sunt stabilite prin hotarire de guvern,nu de politisti,medicii si profesorii au sindicate si poate sa ceara orcind mariri de salarii;
- mi-as fi dorit sa invat munca de politie dupa tiparele sovietice dar nu am avut ocazia decit citind citeva carti,cel mai puternic serviciu secret,cei mai buni criminalisti,
- nu comentez in nici nu fel anumite aluzii si ironii la adrea mea,la noi este vorba "nu te pune cu prostu ca are mintea odihnita" si tocmai de aceea noi ne ferem de aceasta categorie de oameni.
Somn usor !!

constable

Post by constable » 23 Jun 2005, 20:11

AM INTELES, SA TRAITI DOMnSEF (semnul exclamarii)

sansiro

Post by sansiro » 24 Jun 2005, 10:41

Nu fi rau, Constable. Eu personal am tot respectul pentru politisti. Poate ca nenea Comisarul este mai revoltat din fire si incearca sa domoleasca ceea ce el numeste "persecutarea politiei" dar noi trebuie sa incercam cu totii sa-l convingem ca argumentele, rationalul si cinostintele sunt mijloace mai eficiente si mai civilizate pentru a sustine cu succes un punct de vedere. Nu cred ca facem bine daca ne lasam dusi de val si adoptam aceleasi tactici, in loc sa le corectam.
Mie, cel putin, comisarul mi-a facut impresia unui om cu prea mult zel mai degraba decat un comisar sovietic gata sa omoare cu batatia pe cine nu este de acord cu parerea lui. Pot sa spun ca fata de primele lui interventii, omul s-am mai corectat tocmai pentru ca a gasit aici oameni care nu i-au raspuns cu aceeasi moneda ci s-au dovedit putin mai intelepti si mai lipsiti de patima.
Daca comisarul spune ca a glumit, eu tind sa il cred. Oricum e clar ca voi doi aveti un diferend. Va sugerez cat se poate de umil sa va uniti fortele in loc sa va izbiti cap in cap.
Respecte

comisar

Post by comisar » 24 Jun 2005, 14:36

sansiro:
Accept fara nici un fel de rezerve pozitia ta,esti un barbat adevarat care vezi lucrurile asa cum sunt,eventualele divergente le rezolvam tot aici ,sunt de acord cu diversitatea de idei si de pareri dar nu cu jigniri gen Constable.
cu deosebit respect

constable

Post by constable » 24 Jun 2005, 20:01

Image

ScuzEeeeeeeeeeeeee! pentru micile ironii care nu aveau de ce sa apara pe forum.

comisar

Post by comisar » 26 Jun 2005, 08:37

Constable de unde poza asta cu Comisarul Moldovan ,ia pune-o la mine ca se potriveste,facem schimb eu am una cu "Lascarica"
Cu stima de la un comisar cu miinele curate !!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests