pensie de intretinere minor retard accentuat de la parinte

Post Reply
raimonda

pensie de intretinere minor retard accentuat de la parinte

Post by raimonda » 13 May 2012, 11:02

Buna ziua,

Sint mama unei fetite de 10 ani diagnosticata cu retard accentuat psihicde la nastere. M-am despartit de fostul sot in 2009 iar pprin sentinta Tribunalului Buzau, fetita mi-a fost incredintata in totaitate mie, fostul sot urmind sa plateasca o pensie de intretinere in valoare de 150 ron, deoarece in acel moment nu putem face dovada veniturilor sale din strainatate. chiar si asa fostul sot nu si-a achitat aceste obligatii, si ca urmare am facut plingere de abandon la Politia buzau, In anul 2010 fostul sot s-a intors in tara a fost chemat si s-a dictat inceperea urmariirii penale. Ulterior a inceput sa achite sporadic din restanta pensiei...si s-a incetat urmarirea penala.Depoarece a repetat fapta, iar nu a mai achitat plecind in Italia la munca, s-a depus o alta pligere, s-a deschis dosar, fara nici un rezultat , poliitia buzoiana sustinind ca nu au resurse sa dea de adresa fostului sot aflat acum in suedia. Din surse neoficiale, am aflat orasul in care se afla si am scris organului de finante de acolo. Cei de acolo mi-au dat ID-ul fostului sot si adresa unde ficgureaza. Cu aceste date am depus la tribunal o cerere majorare pensie minor. Fiscul din suedia mi-a comunicat ca nu imi poate da informatii despre veniturile realizate de fostul sot sau despre angajatorul lui. Intrebarea mea este: voi gasi sprijin in Tribunalul roman astfel incit pensia fetitei mele , care necesita cheltuieli importante sa fie conform veniturilor tatalui sau nu? adica...in cazul in care tatal figureaza legal in suedia, dar in anul trecut apare doar cu ajutor social, si doar in anul in curs ca angajat , Tribunalul roman va tine cont si de ajutorul social al tatalui sau nu? oricum ar fi veniturile lui de acolo sunt mai mari decit ceea ce da copilului si asa din cind in cind...
Multumesc!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests