Etape licenta - avocatura

Examene, rezultate, pareri, etc
Post Reply
AlinE

Etape licenta - avocatura

Post by AlinE » 19 Oct 2009, 11:58

Urmeaza sa obtin licenta in Drept si as vrea sa stiu care sunt etapele ce trebuie parcurse in vederea profesarii avocaturii.

Li

Post by Li » 19 Oct 2009, 15:08

etapele le inveti pe parcurs. intai ia licenta, apoi apuca-te de invatat pt avocatura. succes

miriapod

Post by miriapod » 20 Oct 2009, 09:17

Nu strica sa inveti de pe acum pt examenul de primire in profesie.Este un examen destul de greu pe care il vei da la anul in jumatatea a2-a al ultimului semestru.Treci de asta{dupa ce ai luat licenta}si restul inveti din mers.Daca intre timp gasesti sa lucrezi in domeniu e super!Bafta multa!

AlinE

Post by AlinE » 20 Oct 2009, 09:40

k, dar am inteles ca ar fi obligatoriu sa faci un fel de practica pe langa un avocat, si din cate am auzit gasirea unuia dispus sa te ajute e partea cea mai grea si mai ales cea mai costisitoare.

miriapod

Post by miriapod » 20 Oct 2009, 15:01

Acum nu stiu la ce fel de practica te referi.Daca te referi la partea de stagiatura ,nu-i usor dar nici atit de greu sa iti gasesti un indrumator ,despre partea "costisitoare",daca pleci pe premiza asta .....ai de parcurs un drum dificil.Dar te gindesti mult prea depatre.Ia-ti licenta, pregatestete si da examenul de primire in profesie.......cauta sa te regasesti printre cei admisi si vezi tu mai departe!Vezi nu te culca pe o ureche in ceea ce priveste ex. de care iti spuneam ca nu este atit de simplu pe cit se pronunta,este vorba despre materii parcurse in toti anii de facultate!Bafta!

inxs_2099

Post by inxs_2099 » 30 Oct 2009, 14:04

Licenta--Examen Admitere Barou--Stagiatura (2 ANI) presupune existenta unui contract incheiat intre tine si un maestru (avocat cu experienta de peste 5 ani) si apoi--Definitivat-- (abia acum te poti numi AVOCAT). Ulterior cand esti definitiv faci ce vrei d.p.d.v. profesional, fie lucrezi singur fie te adaptezi. Oricum drumul e lung, investitia pe masura dar si satisfactia e incredibila.
Succes ! ! !

AlinE

Post by AlinE » 30 Oct 2009, 15:55

inxs_2099 wrote:Licenta--Examen Admitere Barou--Stagiatura (2 ANI) presupune existenta unui contract incheiat intre tine si un maestru (avocat cu experienta de peste 5 ani) si apoi--Definitivat-- (abia acum te poti numi AVOCAT). Ulterior cand esti definitiv faci ce vrei d.p.d.v. profesional, fie lucrezi singur fie te adaptezi. Oricum drumul e lung, investitia pe masura dar si satisfactia e incredibila.
Succes ! ! !

MULTUMESC PENTRU EDIFICARE!

sorynul

Re: Etape licenta - avocatura

Post by sorynul » 26 Apr 2010, 14:40

bafta tuturor

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests