Amenzi avocati

Examene, rezultate, pareri, etc
Post Reply
inxs_2099

Amenzi avocati

Post by inxs_2099 » 01 Apr 2010, 12:46

Ati fost vreodata amendati de Instante ?
Daca da, ce sume, si cel mai important...le-ati platit ?

angel

Re: Amenzi avocati

Post by angel » 01 Apr 2010, 14:02

inxs_2099 wrote:Ati fost vreodata amendati de Instante ?
Daca da, ce sume, si cel mai important...le-ati platit ?
personal nu mi-am luat-o,chiar daca am fost cat pe ce(m-am ales doar cu amenintarea ca o s ami-o iau :mrgreen: )...insa stiu ca sunt in jur de 200 Ron, atat si-a luat o colega si da, a paltit-o din cate stiu...

DevilMean

Re: Amenzi avocati

Post by DevilMean » 01 Apr 2010, 23:55

Adica cum, sa nu o platesti?
Eu v-as arde. :mrgreen:
As ajunge si pana la excludere chiar, pentru 200 lei amarati.

suerte

Re: Amenzi avocati

Post by suerte » 15 Apr 2010, 09:56

Legal, amenda pentru avocati poate fi intre 500 lei si 5000 lei.
Personal, am fosat amendata cu 500, insa Baroul nu a trimis CNP-ul pentru a fi data in debit la Adm. financiara, astfel incat nu am platit-o.

inxs_2099

Re: Amenzi avocati

Post by inxs_2099 » 23 Apr 2010, 15:31

Dar ce ziceti cand iei amenda. si Instanta dispune trimiterea amenzii la avocat pe adresa partii pe care o reprezinta ? E ok ?

angel

Re: Amenzi avocati

Post by angel » 23 Apr 2010, 22:00

inxs_2099 wrote:Dar ce ziceti cand iei amenda. si Instanta dispune trimiterea amenzii la avocat pe adresa partii pe care o reprezinta ? E ok ?

Nu e ok,cum sa fie?! Exceptie facand faptul...daca avocatul are domicliul sau sediul profesional la domicliul clientului...dar asta greu de crezut...invers, da...

inxs_2099

Re: Amenzi avocati

Post by inxs_2099 » 26 Apr 2010, 19:06

Ideea e alta...avocatul X are sediul prof. in strada AAA iar clientul in strada BBB. Amenda o primeste avocatul in strada BBB ( strada clientului). Ei, oare...are rost ca avocatul sa o conteste ?

av_avokitten

Re: Amenzi avocati

Post by av_avokitten » 28 Apr 2010, 16:46

in 2007 am fost de fata cand intr-o instanta penala din buc. o avocata de la MISA prin simplu fapt ca a cartit ceva inofensiv in sustinerea clientului sau - Gregorian, i s-a dat amenda 5.000 lei...urias...doar pt ca era de la MISA si cine stie ce avea judecatorul cu acea organizatie?

eu personal, am fost la un pas de a primi amenda si judecatoarea a pus si laba pe telefonul meu care era inchis. sunase un alt mobil in spatele meu si i i se paruse ca zgomotul venea din geanta mea...era eu sa-i zic "femeie, casca ochii si ciuleste-ti urechile!!!" :-P

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests