restituire taxa auto fara procedura prealabila?

Examene, rezultate, pareri, etc
Post Reply
gufy

restituire taxa auto fara procedura prealabila?

Post by gufy » 19 Jan 2009, 14:41

Se poate cere restituirea taxei auto de prima inmatriculare in contencios adm.fara procedura prealabila in temeiul 205 alin.1 c. pr. fiscala?...pentru ca au expirat toate termenele pentru cererea de restituire a taxei, pentru contestatia administrativa.....

nicco

Post by nicco » 13 Feb 2009, 19:48

Am o idee. Nu stiu daca se poate pune in practica sau nu, astept opinia voastra. Daca chemam in judecata AFP, DGFP pentru a-i obliga sa-ti dea o decizie cu 0 lei de plata? :evil:

piorel

Post by piorel » 15 Feb 2009, 11:22

Eu am făcut așa (pe banii mei). Am plătit taxa. După cca 2 luni am solicitat restituirea ei, invocând fel de fel. Nu mi s-a dat niciun răspuns. Am introdus acțiune. DGFP zice în întâmpinare în mare că nu am contestat decizia de ”impunere” în termenul de 30 de zile bla bla. Eu oricum am invocat excepția nelegalității actelor administrative în cauză, în măsura în care referatul de calcul și decizia de calcul, nu de impunere! sunt acte administrative fiscale. Eu, pe calea excepției, am spus că sunt, dar convingerea mea e că nu sunt. Vezi și articolul de mai sus care prezintă diverse căi. Se referă la taxa de înmatriculare, dar nu e mare diferență față de cea auto.

b30kdt

Re: restituire taxa auto fara procedura prealabila?

Post by b30kdt » 14 Jul 2010, 20:21

buna ziua
doresc un avocat care sa ma ajute sa-mi recuperez taxa auto sau sa imi inmatriculez auto fara plata taxei..
ma puteti contacta la 0724545124

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests