Angajare secretara Cab. Indiv.

Examene, rezultate, pareri, etc
angel

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by angel » 08 Feb 2010, 13:05

LG. 51/1995 cu modificarile si completarile ulterioare
Art. 3.
(1) Activitatea avocatului se realizează prin:
a) consultaţii şi cereri cu caracter juridic;
b) asistenţă şi reprezentare juridică în faţa instanţelor judecătoreşti, a organelor
de urmărire penală, a autorităţilor cu atribuţii jurisdicţionale, a notarilor publici şi
a executorilor judecătoreşti, a organelor administraţiei publice şi a instituţiilor,
precum şi a altor persoane juridice, în condiţiile legii;
c) redactarea de acte juridice, atestarea identităţii părţilor, a conţinutului şi a
datei actelor prezentate spre autentificare;
d) asistarea şi reprezentarea persoanelor fizice sau juridice interesate în faţa altor
autorităţi publice cu posibilitatea atestării identităţii părţilor, a conţinutului şi a
datei actelor încheiate;
e) apărarea şi reprezentarea cu mijloace juridice specifice a drepturilor şi
intereselor legitime ale persoanelor fizice şi juridice în raporturile acestora cu
autorităţile publice, cu instituţiile şi cu orice persoană română sau străină;
f) activităţi de mediere;
g) activităţi fiduciare constând în primirea în depozit, în numele şi pe seama
clientului, de fonduri financiare şi bunuri, rezultate din valorificarea sau
executarea de titluri executorii, după încheierea procedurii succesorale sau a
lichidării, precum şi plasarea şi valorificarea acestora, în numele şi pe seama
clientului, activităţi de administrare a fondurilor sau a valorilor în care acestea au
fost plasate;
h) stabilirea temporară a sediului pentru societăţi comerciale la sediul profesional
al avocatului şi înregistrarea acestora, în numele şi pe seama clientului, a părţilor
de interes, a părţilor sociale sau a acţiunilor societăţilor astfel înregistrate;
i) activităţile prevăzute la lit. g) şi h) se pot desfăşura în temeiul unui nou contract
de asistenţă juridică;
j) orice mijloace şi căi proprii exercitării dreptului de apărare, în condiţiile legii.
(2) Activităţile prevăzute la alin. (1) se exercită numai de avocat, dacă legea nu
prevede altfel.

Art. 22
(1) Avocatul stagiar poate pune concluzii numai la judecătorie şi poate asista ori
reprezenta partea la organele şi instituţiile prevăzute la art. 3.

Art. 226.Statutul profesiei de avocat

(1) Avocatul este obligat să ţină următoarele evidenţe:
a) contractele de asistenţă juridică;
b) registrul de evidenţă a contractelor de asistenţă juridică, al cărui model este prezentat în anexa nr.XVII la prezentul statut;
c) registrul de înregistrare a actelor juridice atestate de avocat cu privire la identitatea părţilor,conţinutul şi data actelor, în condiţiile art. 3 alin. (1) lit. c) din Lege, al cărui model este prezentat în anexa nr. XVIII la prezentul statut;
d) registrul de înregistrare a activităţilor fiduciare, în condiţiile art. 3 alin. (1) lit. g) din Lege, al cărui model este prezentat în anexa nr. XIX la prezentul statut;
e) registrul de înregistrare a părţilor de interes, a părţilor sociale şi/sau a acţiunilor societăţilor, încondiţiile art. 3 alin. (1) lit. h) din Lege, al cărui model este prezentat la anexa nr. XX la prezentul statut;
f) evidenţele cerute de legislaţia fiscală.
(2) Consiliul baroului, printr-un consilier delegat, poate verifica evidenţele prevăzute la alin. (1) lit. b)-e),
în vederea stabilirii modului în care avocatul îşi îndeplineşte obligaţiile stabilite de lege, de prezentul statut şi de statutul C.A.A. Nerespectarea de către avocat a prezentării evidenţelor solicitate reprezintă abatere disciplinară.
(3) În cazul unei anchete disciplinare, verificarea evidenţelor prevăzute la alin. (1) lit. a) se face numai de decan sau consilierul desemnat în acest scop.
Last edited by angel on 08 Feb 2010, 15:18, edited 1 time in total.

angel

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by angel » 08 Feb 2010, 15:09

Art. 290.Statutul porofesiei
(1) Avocatul stagiar are dreptul de a pune concluzii numai la judecătorii.
(2) Avocatul stagiar poate efectua activităţile prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. a) şi b) din Lege.

<<LG. 51/1995
Art. 3.
(1) Activitatea avocatului se realizează prin:
a) consultaţii şi cereri cu caracter juridic;
b) asistenţă şi reprezentare juridică în faţa instanţelor judecătoreşti, a organelor
de urmărire penală, a autorităţilor cu atribuţii jurisdicţionale, a notarilor publici şi
a executorilor judecătoreşti, a organelor administraţiei publice şi a instituţiilor,
precum şi a altor persoane juridice, în condiţiile legii;>>

Deci, FARA ATESTARI.

<<c) registrul de înregistrare a actelor juridice atestate de avocat cu privire la identitatea părţilor,conţinutul şi data actelor, în condiţiile art. 3 alin. (1) lit. c) din Lege, al cărui model este prezentat în anexa nr. XVIII la prezentul statut;>>

ANEXA Nr. XVIII: REGISTRU DE ÎNREGISTRARE a actelor juridice atestate de avocat
conform articolului 3 din Legea nr. 51/1995

Nr.
crt.
Denumirea actului
Persoana/ persoanele
semnatare ale actului
(Nume, prenume, domiciliu,
act de identitate)
Data Obiectul actului Observaţii
1.
2.
3.
...

Tabelul anexat ti-l poti lua si singura, penru ca aici mi-l ia eronat...fara capete de tabel.

sper ca m-am facut foarte bine inteleasa, sau poate nu?! :roll:

Deci, in statutul profesie este prevazut in claris absolut tot.

doar ca...trebuie citit cap-coada.

La Baroul Bucuresti exista aceste registre. Daca la tine nu sunt(ceea ce ma indoiesc, pentru ca toti functionam dupa acelasi statut), ti-l faci singura, dupa modelul din anexa al statutului.
Last edited by angel on 08 Feb 2010, 15:21, edited 1 time in total.

razman

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by razman » 08 Feb 2010, 15:21

Da, la baroul Bucuresti sunt de toate, si imputerniciri cu tricolor si brizbrizuri, inseriate mai ceva decat cum erau facturile pana in 2007 :-D . Aia cu facturile si-or revenit, da baroul bucuresti ba. :floare:

angel

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by angel » 08 Feb 2010, 15:31

:-D :-D
toate ca toate, dar...delegatierele si contractele(care aveau inscriptionate anul 2009)sunt valabile doar pana in luna martie. :-P
din luna martie fiecare avocat are obligativitatea sa si le schimbe cu cele noi(adica nedatate, asa cum erau si inaintea anului 2009, asta fiind singurul an in care le-au tiparit anul, in speta, anul de gratie 2009 :-D )

Decizia UNBR "zice" ca toate barourile vor avea aceleasi timp de delegatii, si ca vor avea anumite elemente de siguranta :mask:
Deci, incepand cu luna iunie/iulie(m-a lasat memoria :razz: ). toti avocatii barourilor ai UNBR(ca stii ca mai sunt si unii Constitutionali, care se pare ca-si fac tipizate identice cu ale unor barouri din tara...si de aici ideea nastrusnica a UNBR-ului de a le personaliza)VOM AVEA TOTI ACELEASI DELEGATII, deci si mai infloritoare pentru toata lumea, de data asta :crizaderas: :crizaderas:

Asadar, Raz :cafea: ...birocratie frate!"Toata ziua" trebuie sa te plimbi sa-ti schimbi delegatierele :mrgreen:

Hot. UNBR 712/12.12.2009

GIGI1

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by GIGI1 » 10 Feb 2010, 21:54

sebastiana wrote:Unde scrie asta ? Ma intereseaza de ce se face asa sau cine te obliga sa faci toate astea. La barou nu vand registre, trebuie facut de fiecare dupa modelul afisat de ei ( cel putin la noi ). De ce trebuie sa fii definitiv ca sa dai data certa ? Unde e specificat, ca eu n-am gasit nimic ?
Ti-am zis ca la barou nu exista registre
I-ti faci tu dupa modelul din anexa
Nu trebuie sa fi definitiv, data certa pot da si consilierii juridici.

angel

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by angel » 10 Feb 2010, 23:33

@GIGI: poti te rog sa ma luminezi si pe mine care-s mai grea asa de taratacuta unde naiba scrie ca avocatul stagiar si juristul are dreptul sa dea data certa?
Iar eu iti spun clar ca la unele barouri exista registre...si bine fac.....acum cere parchetul situatia atestarilor facute de catre avocati.oare de ce?
s-au atestat acte, neanregistrate in nici un regsitru ,false(comodat) si s-au constituit societati cu astfel de sedii cu nemiluita.

cine si-a semnat astfel de atestari...acum si-a asigurat viitorul...alaturi de fostii lor clienti :mrgreen:

si am postat asta, nu ca sa sperii pe cineva, ci ca sa beliti ochii fratilor!,si sa va tineti macar voua personal o evidenta actelor atestate, ca nu se stie ce se va intampla pe viitor!

GIGI1

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by GIGI1 » 13 Feb 2010, 15:53

Eu am spus ca la majoritatea barourilor din cite stiu eu nu exista aceste registre , nu stiu daca asta este valabil si la bucuresti.
Eu am inteles intr-un fel ce vrei sa spui, numai eu zic ca nu este prevazut nicaieri ca stagiarul nu poate da data certa.
Data certa la consilieri, scrie in legea consilierilor juridici
Parchetul poate orice inscris care face obiectul unei plingeri, problema e ca fiecare raspunde pentru ce face, daca nu o inregistrezi efectul juridic al actului este 0 iar in functie de intentie poate fi infractiune.
Oricum problema arhivei este una serioasa si nu poate fi tratata ca in gara.
Ca parere personala eu am facut astfel de incheieri si consilier,si stagiar,si definitiv.

agenda

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by agenda » 13 Feb 2010, 16:19

GIGI1 wrote: Eu am inteles intr-un fel ce vrei sa spui, numai eu zic ca nu este prevazut nicaieri ca stagiarul nu poate da data certa.

Ca parere personala eu am facut astfel de incheieri si consilier,si stagiar,si definitiv.
angel a aratat exact unde se prevede ce poate si ce nu poate face un stagiar.

ori ai facut ilegal ori ai facut inainte de a se modifica legea.

angel

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by angel » 13 Feb 2010, 16:22

GIGI, treaba cu consilerii juridici, am inteles-o, ca-i prevazuta in legea lor de organizare si functionare.
cu privire la inregistrarea/ arhivarea atestarilor esti de acord cu mine, ca-i o treaba a naibii de serioasa chiar daca nu este tratata asa.
Dar, ce nu inteleg eu, este cum faci tu avocat stagiar...la modul peiorativ zic, uite poate ca pe Sebastiana tocmai incheierea de data certa o intereseaza si nu atestarea asa cum am innebunit-o eu pana acum cu ea...poate ne poti da un exemplu, practic, zic.Ca daca si institutiile statului le accepta, legea nu interzice expres, se prezuma ca-i legal.Ma gandesc ca forma la atestare este diferita de data certa...aici vreau sa ajung...si ce temei legal are , la avocatii stagiari zic,darea de data certa...Ca atestare n-au voie sa faca, clar.

GIGI1

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by GIGI1 » 14 Feb 2010, 21:10

angel wrote:GIGI, treaba cu consilerii juridici, am inteles-o, ca-i prevazuta in legea lor de organizare si functionare.
cu privire la inregistrarea/ arhivarea atestarilor esti de acord cu mine, ca-i o treaba a naibii de serioasa chiar daca nu este tratata asa.
Dar, ce nu inteleg eu, este cum faci tu avocat stagiar...la modul peiorativ zic, uite poate ca pe Sebastiana tocmai incheierea de data certa o intereseaza si nu atestarea asa cum am innebunit-o eu pana acum cu ea...poate ne poti da un exemplu, practic, zic.Ca daca si institutiile statului le accepta, legea nu interzice expres, se prezuma ca-i legal.Ma gandesc ca forma la atestare este diferita de data certa...aici vreau sa ajung...si ce temei legal are , la avocatii stagiari zic,darea de data certa...Ca atestare n-au voie sa faca, clar.
Pina la urma incheierea de data certa are la baza faptul ca actul incheiat se regaseste intr-o arhiva.
Practic cum spui tu lucrurile stau cam asa
1)se redacteaza actul iar la sfirsitul acestuia se scrie formula din anexa, avocat..... atest indentitatea partilor, data incheierii, si continutul prezentului act,se scrie nr de chitanta, data acesteia, valoarea, dupa care se stampileaza si sa semneaza.
2)Alta solutie mai simpla este sa i-si faca o parafa mare in care sint scrise toate chestiile alea, inclusiv stampila si completeaza doar la partea unde scrie nr chitantei data , suma.
Eu asa am si este foarte comoda,daca vrei pot sa-ti trimit modelul.

angel

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by angel » 14 Feb 2010, 21:26

Ok.
Am patrata in care scrie exact ce zici, doar ca fara chitanta si nr., are insa temeiul de drept in baza caruia fac atestarea...LG.51/1995, art...alin...
Dar tot nu-mi daus eama cum poate un stagiar sa faca asta,cand legea e foarte clara in acest sens.
Da, te rog sa-mi trimiti pe MP...modelul tau de atestare( stampila patrata).Multumesc frumos! :cafea:

iirene

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by iirene » 22 Sep 2010, 12:19

Buna ziua,

am citit si eu topicul despre dare data certa.Am nevoie de un model de stampila de data certa.Adresa de email este : svl.cabinet@gmail.com.Multumesc anticipat

sebastiana

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by sebastiana » 25 Sep 2010, 11:03

MODELUL ŞI CONŢINUTUL PARAFEI FOLOSITE DE AVOCAT
PENTRU ACTELE ÎNTOCMITE CONFORM
ART. 3 ALIN. (1) LIT. C) DIN LEGEA NR.51/1995


Avocat __________________________________________

În conformitate cu dispoziţiile articolului 3 alin. (1) lit. c) din Legea nr.51/1995 atest data, identitatea părţilor şi conţinutul prezentului act.

*Nr. _________________ Data _______________________

Semnătura
_____________
L.S.



Dimensiunile parafei sunt de 5 x 8 cm.










* Numărul este corespunzător numărului curent din Registrul de înregistrare a actelor juridice atestate de avocat cu privire la identitatea părţilor, a conţinutului şi a datei actelor, întocmit conform Statutului profesiei de avocat.

angel

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by angel » 25 Sep 2010, 11:12

acesta este modelul stampilei patrate de atestare(doar avocatii defintivi au dreptul s-o faca, potrivit legii),iirene voia de dare de data certa(pe care o fac jurisitii in baza legii speciale si zic unii ca si avocatii stagiari)...pana la urma nu ne-a lamurit nimeni din cei care au facut incheiere de data certa cum arata un model...pararea mea este insa, caci sunt cam ca cele pe care le face onrc-ul...cred!? :roll:

sebastiana

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by sebastiana » 25 Sep 2010, 11:27

Modelul e de pe site-ul Baroului.


Procesul verbal arata asa:

UNIUNEA NATIONALA A BAROURILOR
BAROUL .........
CABINET DE AVOCAT ..........
Sediul : .........................
In fata mea, avocat ..................., s-a prezentat:

1. ............................, cetatean roman domiciliat in ............, str........... nr..., posesor CI seria ....nr......., emisa de......., la data de........, avand CNP ..........., in nume propriu
Care dupa citirea actului a solicitat acordarea de data certa prezentului inscris.
In conformitate cu dispozitiile art.3 alin. 1 lit.d din Legea nr. 51 / 1995


Avocat ...................................

În conformitate cu dispoziţiile articolului 3 alin. (1) lit. c) din Legea nr.51/1995
atest data, identitatea părţilor şi conţinutul prezentului act.

Nr. _________________ Data _______________________

Semnătura
_____________
L.S.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests