Cum ajung avocat?

Examene, rezultate, pareri, etc
DanDumitriu

Cum ajung avocat?

Post by DanDumitriu » 04 Dec 2006, 16:51

Buna ziua

Ma numesc Dan Dumitriu si sunt student la drept in anul 4.
Ca orice persoana am si eu un vis, sa devin avocat.
Singurele informatii pe care le am care m-ar putea ajuta sa imi indeplinesc acest vis le am de la colegii mei care sincer nu ma scot prea mult din ceata :).
Ma simt putin rusinat cu acest subiect, dar nu stiu de unde sa iau informatii reale despre drumul pe care trebuie sa il parcurga un student pentru a exercita profesia de avocat. :)
Asadar, va rog, daca aveti timpul sau dispozitia sa imi raspundeti si mie la intrebare. :)
Am auzit peste tot varianta cu spaga, adica pareri de genul "trebuie sa dai spaga" sau "iti trebuie bani". Nu prea imi vine sa cred ca este singura modalitate, rezultatul acestei practici ar fi ca am avea numai avocati incompetenti in Romania pentru ca s-ar inlocui invatatul si munca cu aceasta spaga.
Am mai auzit si o varianta mai placuta, o cunostinta a unei cunostinte s-a angajat asistent la un cabinet de avocatura, a lucrat acolo pe acest post aproximativ un an, dupa care a fost promovat, evident avand studii superioare in domeniu. Aceasta varianta o consider a fi una foarte buna, cabinetul avand timpul necesar sa il studieze pe acel om si sa vada daca merita sa se alature colectivului lor.
Va rog sa imi spuneti care este parerea dumneavoastra in legatura cu ce am auzit eu, sau daca sunt si alte variante, sau un loc de unde as putea sa iau informatii care mi-ar oferi raspunsuri la intrebarea mea :).

Va multumesc :)

dellutza

Post by dellutza » 05 Dec 2006, 15:09

Pasul 1 il reprezinta promovarea examenului de licenta. Apoi te vei inscrie la examenul de admitere in barou. Pentru regulamentul de desfasurare al examenului, conditii, tematica, subiecte etc, ar fi bune sa consulti situl UNBR.
Nu cred ca am citit in ce oras vrei sa exerciti profesia, asa ca o sa presupun ca e vorba de Bucuresti. Poti profesa, pe baza de contract de colaborare in cadrul unui Cabinet individual, daca gasesti un maestru sau in cadrul unei firme mari, mergand la interviurile organizate in acest scop.
Cu privire la spagi..........multe sunt legende. Firmele mari au in permanenta anunturi de angajare si cred ca au interesul sa gaseasca oameni capabili. Altfel, ar putea angaja "pilosii" fara sa mai organizeze examene si interviuri, ca doar legea nu le impune sa scoata posturi la concurs.
Pentru a gasi un maestru in provincie, sunt de acord ca poate fi dificil insa nu imposibil. Exista avocati (de obicei avocati buni)care chiar iau stagiari fara sa pretinda o suma de bani, pentru ca au nevoie de ajutor. La unul care te ia sa-i cari geanta pentru ca n-are clienti prea multi, si-ti mai cere si bani ptr. asta, chiar nu merita sa te duci.

assido

Post by assido » 05 Dec 2006, 15:41

Iti trebuie pe langa cunostintele de specialitate iti trebuie si un pic de noroc, sa gasesti un avocat la care sa iti faci stagiul. Oricum, odata ce ai intrat in profesie vei incepe sa te obisnuiesti cu procesele, mai ales ca la inceput vei avea mai mult cauze din oficiu pe penal (asta daca te inscrii pe lista de oficii de la barou). Daca esti pregatit, nu mai asculta in stanga si in dreapta la ce spun altii. Vezi-ti de treaba ta, invata si cu un pic de noroc vei reusi.

ella_

Post by ella_ » 05 Dec 2006, 23:12

sa-mi fie cu iertare pentru raspuns dar...asta e ceea ce as vrea sa-ti transmit.
Intai si intai....cum ai ajuns in anul 4 de facultate si nu stii care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmezi??? Cum sa fie asta visul tau daca nu stii nimic despre ceea ce presupune profesia de avocat??? Sa stii ca nu e ca in filmele americane!!! De ce faci argumente pe subiecte despre care nu stii nimic?? Si in fine, in avocatura dai examen la barou asa cum ti-au scris colegii mai sus, nu esti promovat de la "un grad" la altul...
Sfatul meu e sa te gandesti bine ce iti doresti cu adevarat, pentru ca nu am vazut nimic din ce ai scris care sa arate ca te intereseaza domeniul. Sper sa nu fi suparat pe nimeni!

observer

Post by observer » 06 Dec 2006, 08:35

Mai bine nu raspundeai si nu aveai pt ce sa iti ceri iertare. De parca tu le-ai stii pe toate. (ella)

In rest dellutza a spus cam tot.

As preciza doar faptul ca te poti prezenta la examenul de admitere si fara sa ai maestru indrumator urmand ca in situatia in care promovezi , sa prezinti ulterior contractul de colaborare.

Eu personal am intrat fara spaga , dar nici pe perioada stagiaturii nu am vazut vreun leu de la maestru . In schimb a fost dragutz si m-a lasat sa am proprii mei clienti.
Despre meserie , pot sa iti spun ca este una frumoasa care iti poate oferii multe satisfactii , dar sa stii ca totul depinde numai si numai de tine.

Vei intalni , multe comentarii ca nu e ceea ce pare , dar sa stii ca totul depinde de unghiul din care privesti.
Si apoi , odata intrat nimeni nu te obliga sa ramai pe veci avocat.

Eu iti doresc multa bafta si sa ne vedem la bara :D

leustean

Post by leustean » 06 Dec 2006, 08:48

ella_ wrote:sa-mi fie cu iertare pentru raspuns dar...asta e ceea ce as vrea sa-ti transmit.
Intai si intai....cum ai ajuns in anul 4 de facultate si nu stii care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmezi??? Cum sa fie asta visul tau daca nu stii nimic despre ceea ce presupune profesia de avocat??? Sa stii ca nu e ca in filmele americane!!! De ce faci argumente pe subiecte despre care nu stii nimic?? Si in fine, in avocatura dai examen la barou asa cum ti-au scris colegii mai sus, nu esti promovat de la "un grad" la altul...
Sfatul meu e sa te gandesti bine ce iti doresti cu adevarat, pentru ca nu am vazut nimic din ce ai scris care sa arate ca te intereseaza domeniul. Sper sa nu fi suparat pe nimeni!
Ba da, m-ai suparat pe mine.
Si inca intr-o zi cum este aceasta, o zi de sarbatoare (la multi ani aniversatilor, scuze de context...).
Care va sa zica intrebarea ta era...sa vedem...care?
A, da!
Cum de a ajuns baiatul asta in anul patru si nu stie cum sa se faca avocat?

Dar tu cum ai ajuns ca de la primul (chiar primul mesaj) pe acest forum sa dai cu pietre intr-un necunoscut?
Ha?
M-a pus Mos Nicolae sa te intreb asa... daca e frumos din partea ta...
Mosul zice ca nu.
Bine, Mosul nu zice ce zic eu, pentru ca e cu mult mai ingaduitor (desi la nimic nu ii foloseste).
Mosul zice ce va zice toata lumea : uite o clona.
Eu zic : a vorbit si Nea Ion, ca si el e om.
Si Nea Ion asta mai vrea sa fie si Nea Nicolae pe deasupra, nu ne mai slabeste.
Sa ne arate, il rugam frumos, cu ce mostre de competente mesaje ne poate delecta pe acest forum, pentru a vedea si noi daca este indreptatit sau nu sa traga de urechi in felul acesta pe un biet student, ca la ora de dirigentie din decembrie 1987.
Fiindca daca e clona, vrem sa stim cum sta cu stiinta, cu gramatica (oh, aceasta obsesiva problema), cu cei 7 ani... cu multe.
Iar daca nu e clona si e chiar originalul (ceea ce, recunosc, e cu mult mai grav), vrem sa stim cum de s-a hotarat sa debuteze cu un asemenea mesaj.
Ce anume te poate indreptati la atata siguranta si aroganta incat sa decizi sa intri intr-o discutie facand morala unor necunoscuti (se presupune ca la un prim mesaj nimeni nu te cunoaste, nu-i asa, ...Ella_?)?
In orice caz, eu nici nu imi doresc sa te cunosc prea tare, Mosul asta insista...
Se si vede ce clona alcatuita in graba ai, Ella_ : underline-ul de langa prenume ne arata ca mai era pe forum o Ella si tu, in lipsa de un numar salvator sau altceva, ai facut si tu un "_",ca ce era sa faci, te grabeai sa il pui la punct pe tanarul student sau sa pui si tu la punct pe cineva, pe oricine ti-ar fi iesit in cale, nu doar sa fii doar tu cea pusa la punct...
Sa fii si tu biban...

Boon, acum la subiect:
Vezi tu, Ella, pe baiatul asta care este, tu habar nu il cunosti, mai draga...
Eu zic ca e un om ca toti pe acest forum, un om despre care se vede ca e tanar si plin de speranta si nu vad de ce trebuie sa fie acesta un motiv de amuzament pentru unii sau altii (cam ca tine, asa).
De ce oare e musai sa i se arate cu indicatorul drumul pe care au pasit ei in viata, facandu-i-se procese de intentie ca nu ar intentiona sa il respecte intocmai?...
(Stiu ei din capul locului ca acest tanar nu va respecta poteca...cunosc ei marfa, sint experti, ce mai!)
Am sa iti spun si cum de se vad asemenea detalii despre (sint convins) acest viitor (stralucit, sa speram) avocat : nu pentru ca acest baiat ne abordeaza frumos si elegant (sint sigur ca ti-ar fi sarutat si mana la intrarea in forum, atunci cand tu l-ai pus sa se stearga temeinic pe picioare si mi l-ai tinut la usa), nu pentru ca nu face pe jmecherul, nu scrie cu tz, sh, k etc, nu!
Ci pentru ca isi face un nick cu propriul nume si prenume si asta nu din lipsa de imaginatie, sint convins.
Intreaba sincer si la obiect problema care il preocupa, nu merge pe cai ocolite, cu amicul care vrea sa dea examen de admitere in profesie si nu stie cum sa faca. Nu scrie (varza) vreo 88 de mesaje dobandind gradul de "consacrat", (moment in care si oboseste de altfel) pentru ca apoi sa isi faca o clona enigamtica pentru a intreba in final ceea ce il preocupa cu adevarat : cum sa ajunga avocat.
El e sincer.
Probabil ca ne-ar fi dat si adresa de mail, telefonul, daca am fi fost dispusi sa il ajutam.
Dar nu, noi nu il ajutam prea tare, ii tragem cu tifla, sa simta omul cum va fi in tagma asta a avocatilor.
Draga Dane, nu lasa la o parte respectele si buna crestere, chiar daca te vor descuraja multi.
Ramai asa si peste un an sa ne scrii mesaje la fel de incantator de naive.
Iti doresc o zi cu frumoase cadouri, Dan Dumitru, sa traiesti si sa iti faci parintii fericiti de azi intr-un an.
Si sa iti gasesti un maestru adevarat, cum Dellutza ti-a spus ca exista.
Numai bine! :floare:
Cat despre Ella, draga, vezi si tu ce lista de cumparaturi faci azi, sa nu lipseasca din ea lamaile, ca ti s-au terminat toate cu mesajul pentru Dan si vine (in sfarsit si pentru tine) Sfantul Ion , cand o sa ai nevoie de muuuulta lamaie, cu toate raciturile si carnatii pe care ii vei avea de infruntat.
Multa bafta cu ketch-up-upul iti doresc!

bibi

Post by bibi » 06 Dec 2006, 08:55

cunosc o gramada de absolventi care nici dupa 2-3 ani de la absolvire nu m-au convins ca stiu de ce au facut facultatea de drept !!! ei bine eu i-as recomanda doar sa invete temeinic....cu restul se descurca sigur cand va veni momentul.....keep fun !!!
dane ...invata frate ...vezi ca este si INM-ul nu numai baroul ... conditiile de inscriere sunt mai simple insa examenul e mult mai "serios" (n-am gasit alta formulare)....

ella_

Post by ella_ » 06 Dec 2006, 16:15

leustean wrote:
ella_ wrote:sa-mi fie cu iertare pentru raspuns dar...asta e ceea ce as vrea sa-ti transmit.
Intai si intai....cum ai ajuns in anul 4 de facultate si nu stii care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmezi??? Cum sa fie asta visul tau daca nu stii nimic despre ceea ce presupune profesia de avocat??? Sa stii ca nu e ca in filmele americane!!! De ce faci argumente pe subiecte despre care nu stii nimic?? Si in fine, in avocatura dai examen la barou asa cum ti-au scris colegii mai sus, nu esti promovat de la "un grad" la altul...
Sfatul meu e sa te gandesti bine ce iti doresti cu adevarat, pentru ca nu am vazut nimic din ce ai scris care sa arate ca te intereseaza domeniul. Sper sa nu fi suparat pe nimeni!
Ba da, m-ai suparat pe mine.
Si inca intr-o zi cum este aceasta, o zi de sarbatoare (la multi ani aniversatilor, scuze de context...).
Care va sa zica intrebarea ta era...sa vedem...care?
A, da!
Cum de a ajuns baiatul asta in anul patru si nu stie cum sa se faca avocat?

Dar tu cum ai ajuns ca de la primul (chiar primul mesaj) pe acest forum sa dai cu pietre intr-un necunoscut?
Ha?
M-a pus Mos Nicolae sa te intreb asa... daca e frumos din partea ta...
Mosul zice ca nu.
Bine, Mosul nu zice ce zic eu, pentru ca e cu mult mai ingaduitor (desi la nimic nu ii foloseste).
Mosul zice ce va zice toata lumea : uite o clona.
Eu zic : a vorbit si Nea Ion, ca si el e om.
Si Nea Ion asta mai vrea sa fie si Nea Nicolae pe deasupra, nu ne mai slabeste.
Sa ne arate, il rugam frumos, cu ce mostre de competente mesaje ne poate delecta pe acest forum, pentru a vedea si noi daca este indreptatit sau nu sa traga de urechi in felul acesta pe un biet student, ca la ora de dirigentie din decembrie 1987.
Fiindca daca e clona, vrem sa stim cum sta cu stiinta, cu gramatica (oh, aceasta obsesiva problema), cu cei 7 ani... cu multe.
Iar daca nu e clona si e chiar originalul (ceea ce, recunosc, e cu mult mai grav), vrem sa stim cum de s-a hotarat sa debuteze cu un asemenea mesaj.
Ce anume te poate indreptati la atata siguranta si aroganta incat sa decizi sa intri intr-o discutie facand morala unor necunoscuti (se presupune ca la un prim mesaj nimeni nu te cunoaste, nu-i asa, ...Ella_?)?
In orice caz, eu nici nu imi doresc sa te cunosc prea tare, Mosul asta insista...
Se si vede ce clona alcatuita in graba ai, Ella_ : underline-ul de langa prenume ne arata ca mai era pe forum o Ella si tu, in lipsa de un numar salvator sau altceva, ai facut si tu un "_",ca ce era sa faci, te grabeai sa il pui la punct pe tanarul student sau sa pui si tu la punct pe cineva, pe oricine ti-ar fi iesit in cale, nu doar sa fii doar tu cea pusa la punct...
Sa fii si tu biban...

Boon, acum la subiect:
Vezi tu, Ella, pe baiatul asta care este, tu habar nu il cunosti, mai draga...
Eu zic ca e un om ca toti pe acest forum, un om despre care se vede ca e tanar si plin de speranta si nu vad de ce trebuie sa fie acesta un motiv de amuzament pentru unii sau altii (cam ca tine, asa).
De ce oare e musai sa i se arate cu indicatorul drumul pe care au pasit ei in viata, facandu-i-se procese de intentie ca nu ar intentiona sa il respecte intocmai?...
(Stiu ei din capul locului ca acest tanar nu va respecta poteca...cunosc ei marfa, sint experti, ce mai!)
Am sa iti spun si cum de se vad asemenea detalii despre (sint convins) acest viitor (stralucit, sa speram) avocat : nu pentru ca acest baiat ne abordeaza frumos si elegant (sint sigur ca ti-ar fi sarutat si mana la intrarea in forum, atunci cand tu l-ai pus sa se stearga temeinic pe picioare si mi l-ai tinut la usa), nu pentru ca nu face pe jmecherul, nu scrie cu tz, sh, k etc, nu!
Ci pentru ca isi face un nick cu propriul nume si prenume si asta nu din lipsa de imaginatie, sint convins.
Intreaba sincer si la obiect problema care il preocupa, nu merge pe cai ocolite, cu amicul care vrea sa dea examen de admitere in profesie si nu stie cum sa faca. Nu scrie (varza) vreo 88 de mesaje dobandind gradul de "consacrat", (moment in care si oboseste de altfel) pentru ca apoi sa isi faca o clona enigamtica pentru a intreba in final ceea ce il preocupa cu adevarat : cum sa ajunga avocat.
El e sincer.
Probabil ca ne-ar fi dat si adresa de mail, telefonul, daca am fi fost dispusi sa il ajutam.
Dar nu, noi nu il ajutam prea tare, ii tragem cu tifla, sa simta omul cum va fi in tagma asta a avocatilor.
Draga Dane, nu lasa la o parte respectele si buna crestere, chiar daca te vor descuraja multi.
Ramai asa si peste un an sa ne scrii mesaje la fel de incantator de naive.
Iti doresc o zi cu frumoase cadouri, Dan Dumitru, sa traiesti si sa iti faci parintii fericiti de azi intr-un an.
Si sa iti gasesti un maestru adevarat, cum Dellutza ti-a spus ca exista.
Numai bine! :floare:
Cat despre Ella, draga, vezi si tu ce lista de cumparaturi faci azi, sa nu lipseasca din ea lamaile, ca ti s-au terminat toate cu mesajul pentru Dan si vine (in sfarsit si pentru tine) Sfantul Ion , cand o sa ai nevoie de muuuulta lamaie, cu toate raciturile si carnatii pe care ii vei avea de infruntat.
Multa bafta cu ketch-up-upul iti doresc!
Buna ziua si buna sa-ti fie inima si Sarbatori Fericite domnule presedinte!!!
Imi pare nespus de rau ca te-am suparat si sincer, nu aceasta era intentia mea! Mi-a fost poate prea mare mirarea ca aflat in anul 4 al facultatii colegul nostru nu stie ce urmeaza, si asta in sensul ca nu s-a interesat, de vreme ce acesta e visul sau. Sa nu fi stiut nimeni sa-i raspunda la intrebare? La acest aspect m-am referit de fapt! Nu am avut intentia sa "dau cu pietre"- nu am motiv, deci nu exista un argument in acest sens.
Cu privire la numele cu care am decis sa ma afisez aici....cred ca am rezervat tot dreptul sa uzitez chiar si de "_" daca asa consider...or cu privire la inregistrarea mea pe acest forul, cred ca te-ai pripit sa tragi unele concluzii!
Iar cu referire la "tonalitatea" raspunsului, nu cred ca era cazul de "racituri si carnati"!!!!
Sa ai o zi buna!

alinutzza

Post by alinutzza » 06 Dec 2006, 22:09

Mai stiu cazuri in care in anul 4 nu sti ce vrei... Pentru ca nu ai "parinti campioni" ca sa vezi ce inseamna avocatura si nimeni care sa-ti deschida ochii.
Eu visam larg deschis la magistratura - judecator, procuror ... sa impart dreptate, sa pedepsesc oamenii rai, sa facem o lume mai buna...
Ei bine, nimic spectaculos, la primul (si ultimul momentan) concurs de admitere in magistratura am picat cu brio (adica la 15 sutimi).
Ulterior, printr-un concurs de imprejurari fericit si fara spaga (ca doar ma duce capul si am picat la 15 sutimi!) am intrat in Barou.
Primele 4 luni au fost cumplite - imi dadea prietenul meu bani de suc.
Pe parcurs a devenit mai bine, am facut cauze pentru maestru de m-am saturat - dar macar am invatat ceva,si cobaii nu au fost proprii clienti, ci ai altora.
Acum - dupa 6 ani - NU vreau sa dau la magistratura, pentru ca imi merge prea bine si ma bucur ca am picat la magistratura in 2000.
Invederez aspectul in in anul 4 nici macar nu intrasem intr-o sala de judecata.
Partea proasta: idealurile au cam pierit, sunt constienta ca si daca as fi magistrat nu as face o lume mai buna - pentru ca :
1 te omorara statistica
2 caile de atac sunt cum sunt

varsatorsator

Post by varsatorsator » 07 Dec 2006, 01:09

Alinutzza, felicitari pentru sinceritate. Putini sunt cei care au puterea de a recunoaste cu sinceritate si atat de deschis cum ai facut-o tu "pataniile" din perioada stagiaturii. Cat priveste subiectul sunt perfect de acord cu ceilalti ca Ella_ nu trebuia sa posteze un asemenea mesaj. Mi-amintesc si acum cat de visatori si total nerealisti eram, eu si toti colegii mei in ultimul an de facultate, si cate deziluzii am avut ulterior. Nu inteleg atitudinea celor care au senzatia ca ei stiu tot iar, daca tu nu stii ceva esti un "Neica nimieni". Nu se face asa ceva. Dovada interesului acestui tanar este chiar faptul ca a intrebat anterior postarii mesajului pe forum alte persoane, raspunsurile i s-au parut a nu fi cele corecte si a decis sa intrebe profesionistii. Si.., a primit un prim raspuns pe deplin "profesionist".
Ella_, a face rau faci intr-o secunda ,bine, de regula, faci mai greu. Iar pentru Dan, ii doresc sa considere ca replica acida a Ellei_ a fost botezul focului in aceasta profesie, cu mentiunea ca nu toti sunt la fel. Bafta multa la examenele dificile pe care le ai in acest an si curaj. Pentru orice alte sfaturi colegii de pe acest forum, de buna credinta iti vor raspunde cu siguranta.

DanDumitriu

Post by DanDumitriu » 07 Dec 2006, 16:15

Va multumesc inca o data pentru raspunsuri.
dellutza, assido, ella_, observer, leustean, bibi, alinutzza, varsatorsator
Apreciez foarte mult atentia pe care mi-ati acordat-o, informatia cat si "bataia in public" m-au invatat ceva. :)
Va doresc mult succes in carierele dumneavoastra!

assido

Post by assido » 07 Dec 2006, 23:53

Alinutzza, sunt perfect de acord cu tine, si eu am trecut prin aceeasi situatie ca tine. Nu am fost nevoit sa dau spaga, si a fost si este cam greu la inceput. Eu am aproape 1 an de activitate ca avocat si ma descurc destul de greu cu castigurile. Dar imi place ceea ce fac si invat multe in fiecare zi. In plus, sunt increzator ca va fi din ce in ce mai bine.

ella_

Post by ella_ » 08 Dec 2006, 10:19

DanDumitriu wrote:Va multumesc inca o data pentru raspunsuri.
dellutza, assido, ella_, observer, leustean, bibi, alinutzza, varsatorsator
Apreciez foarte mult atentia pe care mi-ati acordat-o, informatia cat si "bataia in public" m-au invatat ceva. :)
Va doresc mult succes in carierele dumneavoastra!
Draga Dan!
Nu a fost deloc intentia asa cum a ajuns interpretarea de final!
Imi cer scuze pentru reactia mea....a fost doar o mare mirare!
Du-te in sali de judecata, vezi cum e, o sa-ti dai seama daca iti place sau nu, aceasta fiind o conditie as zice eu esentiala in meseria aceasta.
Poti sa reusesti chiar daca nu ai pe nimeni in domeniu din familie- nici eu nu am avut, chiar daca pare altfel.
Urmareste un dosar, daca iti permite timpul, de la inceput pana la final(urmaresti ce termen da judecatorul)...
Multa bafta si sa ne auzim de bine!

AlexandraMarina

Re: Cum ajung avocat?

Post by AlexandraMarina » 08 Aug 2011, 23:59

Am fost admisa in anul intai la Universitatea Dimitrie Cantemir specializarea drept.Replica pe care am primit-o (''o facultate particulara face oricine'')dupa ce am raspuns la intrebarea ''la ce facultate ai intrat?'',m-a dezarmat.Nu am ales intamplator aceasta facultate sau fiindca sper ca aici sa fiu mai putin solicitata decat la Universitatea de stat,ci pentru ca am fost indrumata de un bun profesor din liceu.Sunt una dintre persoanele care a ales aceasta facultate pentru a profesa.Am intentia sa invat asa cum am facut-o in decursul celor 12 ani de scoala,sa fiu printre primii,insa ceea ce vreau sa va intreb este daca faptul ca am studiat la o Universitate particulara ma va impiedica in viitor sa-mi obtin examenele,daca voi fi discriminata din aceasta cauza,in conditia in care eu o sa fiu un absolvent pregatit?

serafim

Re: Cum ajung avocat?

Post by serafim » 11 Aug 2011, 23:03

nu conteaza, conteaza sa fi bine pregatit si facultatea particulara sa fie acreditata !!!
In rest BAFTA si spor la invatat ca vei avea nevoie de spor !!! :ziar: :scrie: :carte: :wall: :lol:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests