Activitati juridice - Cod CAEN 6910 - eludare 51/1995?

Examene, rezultate, pareri, etc
Post Reply
piorel

Activitati juridice - Cod CAEN 6910 - eludare 51/1995?

Post by piorel » 07 Sep 2007, 21:55

ART. 82
(1) La data intrarii in vigoare a prezentei legi*) persoanele fizice sau juridice care au fost autorizate in baza altor acte normative ori au fost incuviintate prin hotarari judecatoresti sa desfasoare activitati de consultanta, reprezentare sau asistenta juridica, in orice domenii, isi inceteaza de drept activitatea. Continuarea unor asemenea activitati constituie infractiune si se pedepseste potrivit legii penale.
(2) De asemenea, la data intrarii in vigoare a prezentei legi*) inceteaza de drept efectele oricarui act normativ, administrativ sau jurisdictional prin care au fost recunoscute ori incuviintate activitati de consultanta, reprezentare si asistenta juridica contrare dispozitiilor prezentei legi.
(3) Prevederile alin. (1) si (2) nu se aplica profesiei de consilier juridic, care va fi exercitata potrivit dispozitiilor Legii nr. 514/2003 privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic.
(4) Consiliile si decanii barourilor au obligatia si autorizarea sa urmareasca ducerea la indeplinire a prevederilor alin. (1) si (2) si sa ia masurile legale in acest sens.


Destul de clar articolul din legea 51. Dar cum facem cu 6910 asta? Mai precis, in ce pot consta activitatile astea juridice?
Acum alta intrebare: as putea rula clientii mei (pe consultanta) printr-o societate comerciala care are ca obiect de activitate (principal sau secundar) "activitati juridice"?

Cam aiurea... cam vine peste art. 82. Care spune clar ca nu se poate sa vina ceva peste el. Voi ce parere aveti?

jojo

Re: Activitãþi juridice - Cod CAEN 6910 - eludare 51/1995?

Post by jojo » 08 Sep 2007, 12:50

Piorel wrote:in baza altor acte normative ori au fost incuviintate prin hotarari judecatoresti sa desfasoare activitati de consultanta,


reprezentare sau asistenta juridica, contrare dispozitiilor prezentei legi.


Cam aiurea... cam vine peste art. 82. Care spune clar ca nu se poate sa vina ceva peste el. Voi ce parere aveti?
eu zic ca in principiu se poate si nu vine peste 82, care zice contrare dispozitiilor prezentei legi (51?), cata vreme art. 3 din aceeasi lege recunoaste si incuviinteaza ca activitatea avocatului se realizeaza prin consultatii juridice.

si zici ca n-ai plati aia 10% la barou din veniturile incasate pe consultanta?
bv :cafea:

piorel

Post by piorel » 08 Sep 2007, 13:07

Nu la aia 10 % ma gandesc. Ma gandesc la o colaborare cu o astfel de societate, care ar avea proprii clienti, dar nu si personalul calificat. Aici as interveni eu, dar numai pe un contract de consultanta juridica cu firma respectiva, altfel nu vad cum.

jojo

Post by jojo » 08 Sep 2007, 13:11

Piorel wrote: Ma gandesc la o colaborare cu o astfel de societate, care ar avea proprii clienti,
pai societatea isi inceteaza de drept activitatea cf. lui 82, nu? si atunci cum sa colaborezi?

piorel

Post by piorel » 08 Sep 2007, 14:57

Pe o eludare: adica ea are clientii pe consultanta in management si eu vin peste, cu consultanta juridica. Conctractul de consultanta probabil ca il voi incheia cu firma care are clientii. Oricum, ideea e ca 6910 asta este pe noul CAEN, deci se cam bat cap in cap, nu stiu...

jojo

Post by jojo » 08 Sep 2007, 18:59

consultanta si managment e pe 7022.

nush, Piorel, oricum nu tine seama nimeni de 82, srlurile cu 7411 vechi dau consultatii juiridice in buna pace, nimeni nu tulbura apele...in opinia mea nici nu e cazul, fiecare sa isi vada de treaba lui, nu?

wittmann

Post by wittmann » 08 Sep 2007, 19:27

S-a schimbat cumva CAEN - ul? Ca eu nu gasesc nici 6910 si nici 7022...

piorel

Post by piorel » 08 Sep 2007, 19:33

@Jojo: as cam fi complice la infractiune, daca societatea aia are asa ceva in statut, ca aici de exemplu: http://www.edex.ro/cod_caen_7411.html (procese de crima cica! vai de capul nostru!).

@vitt: s-a modificat caenul, uite ia-l de aici: http://www.zshare.net/download/3540751019072b/

kinga

Post by kinga » 08 Sep 2007, 19:41

da..dar noul CAEN intra in vigoare de la 1 ianuarie 2008

wittmann

Post by wittmann » 08 Sep 2007, 19:44

Offf, ce-o fi fost rau la cel vechi? :(

kinga

Post by kinga » 08 Sep 2007, 19:49

nu mai aducea venit...


dar acu avem un nou cod CAEN.. inseamna hotarari de recodificare, mentiuni, taxe ORC, taxa timbru judiciar.... se facu lumina??? :-D

PS
explicatia oficiala, normal ca este UE-ul.. ce altceva sa fie.... :mrgreen: :mrgreen:

cleo27ro

Post by cleo27ro » 08 Sep 2007, 19:59

8O
Cei intelepti...kinga, jojo....consultanta pt. afaceri si management-7414 are ceva de suferit?
Nu gasesc sursa...
Si piorel m-a bagat la idei. Eu nu vad nicio legatura, dar...

kinga

Post by kinga » 08 Sep 2007, 20:02

scumpo.. daca mai scrii asa ceva jur ca nu-ti mai raspund.... :evil:

sincera sa fiu, eu nu am citit.. cand m-am uitat ca intra in vigoare din 1 ianuarie 2008, am zas ca mai am timp.....

undeva in decembrie o sa ma doara capul sa vad cate acte tre sa fac... .. :-D :-D
dar luni ma uit... :razz: :razz:la 7414

wittmann

Post by wittmann » 08 Sep 2007, 20:03

kinga wrote: dar acu avem un nou cod CAEN.. inseamna hotarari de recodificare, mentiuni, taxe ORC, taxa timbru judiciar.... se facu lumina??? :-D
...onorarii pentru toate aceste operatiuni. Pai daca e asa, sa traiasca si la mai mare!

kinga

Post by kinga » 08 Sep 2007, 20:07

http://www.numeris.com.ro/cod_CAEN_2008.htm
verifica aici.. daca nu ai rabdare pana luni...

nu de alta... :-D :-D :-D :-D :-D eu nu pot sa deschid fisierul.... :-D :-D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests