De ce nu gasesc in baza de date

Curtea Europeana a Drepturilor Omului
Post Reply
MonicaDavid

De ce nu gasesc in baza de date

Post by MonicaDavid » 19 May 2011, 14:23

Buna ziua,
Am depus in anul 2007 o plangere la CEDO. Am primit cateva mesaje de la ei (inclusiv numarul de inregistrare) si am trimis actele cerute de ei in timp optim. Inteleg ca dosarul meu se afla acum la camera 3. Dar de un an nu mai am nici un mesaj de la CEDO. Nu inteleg de ce intrand pe site, acolo unde as putea avea acces la starea dosarului meu, nu gasesc in lista de nume numele meu si nici in lista de dosare numarul pe care l-am primit de la ei (cu care a fost inregistrata cererea sau dosarul la CEDO)
Intrebarile mele sunt: Stiti de ce nu reusesc sa am acces la aceste date? Sau de ce nu sunt pe nici una dintre cele doua liste? Bineinteles, nefiind pe listele respective, nici nu pot sa obtin rezultate la cautare (cand apas pe butonul de "SEARCH"). Se intampla ceva cu dosarele care au intrat deja in faza urmatoare, de judecare? sau...nu am acces la ele, adica in baza de date, daca s-au judecat si s-a trimis catre tara un rezultat?
A fost cineva personal la Strasbourg la CEDO? Merita sa ma duc acolo? Am acolo posibilitatea sa comunic personal si sa am acces la date privind starea dosarului meu?
Cand are CEDO vacanta judecatoreasca? E ca in Romania in ceea ce priveste aceasta perioada de vacanta?

Cu multe multumiri, poate ma poate ajuta cineva sa inteleg sau a fost intr-o situatie asemanatoare.

Agache Aurel

Re: De ce nu gasesc in baza de date

Post by Agache Aurel » 15 Oct 2011, 23:35

În baza de date HUDOC nu aveți cum să găsiți cererea dumneavoastră pentru-că ea nu a intrat încă pe rolul Curții. Acolo apar deciziile în dosarele care s-au judecat. Trebuie răbdare că în momentul în care se întâmplă ceva în dosar sunteți anunțată cu siguranță.
Nu merită mers la CEDO, informații suplimentare nu primiți mai ales că dosarul nici nu a fost comunicat guvernului.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests