asigurare pentru operatii in strainatate??

Asigurari de bunuri si persoane
Post Reply
ana81

asigurare pentru operatii in strainatate??

Post by ana81 » 13 Nov 2006, 20:19

am nevoie urgenta de un sfat!! :(
un prieten necesita transplant in strainatete (nu se poate face aici), iar costurile depasesc, evident posibilitatile lui - adica 130.000euro.
Directia de Sanatate Publica si ministerul il plimba de colo-colo, in conditiile in care dosarul lui este gata, exista chiar trei variante (trei clinici in tari diferite, pentru a se alege evident pretul minim), dar lucrurile intarzie cumplit!! In cazul prietenului meu timpul e ultimul lucru pe care poate sa il piarda!!
intrebarea mea ar fi : care sunt totusi drepturile lui in astfel de situatii...mai ales ca este vorba de o interventie pe care o poate face doar in strainatate. Exista niste liste, un numar maxim de pacienti care pot beneficia de transplant intr-un an, o suma maxima...nu gasesc nicaieri,...si, mai ales, nu exista un termen limita in care trebuie sa primesti raspuns la o cerere de tipul asta...(altul decat...mergeti si voi la Andreea Marin..)

multumesc mult, astept cu nerabdare sugestii.

stef

Post by stef » 14 Nov 2006, 21:34

din pacate nu pot sa-ti dau u sfat legal si nu stiu daca iti permiti timpul pentru procedurile legale. poate un memoriu sau o audienta la persoana potrivita ar fi o miscare mai buna si mai de succes. hartiile tind sa se piarda in birocratia noastra.

eu nu pot decat sa-ti tin pumnii si sa va urez bafta multa.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests