Chemare in judecata de catre firma reparatoare in baza unui

Asigurari de bunuri si persoane
Post Reply
Guest

Chemare in judecata de catre firma reparatoare in baza unui

Post by Guest » 24 Sep 2013, 17:29

In septembrie 2011 autoveh pe care il conduceam a fost lovit in fata de catre un autovehicul care la un moment dat s-a oprit si apoi a inceput sa mearga mansalier. Prin intelegere amiabila a fost intocmit dosarul de dauna la societatea de asig. Astra. Mentionez ca autoturismul era la vremea respectiva obiectul unui contract de leasing. Am introdus masina in service pt reparatii in luna noiembrie, timp in care nu am primit nici o comunicare de suspiciune din partea firmei de asigurari. In data de 21/11/2011 am ridicat masina din service in baza accept-ului de plata auto semnat de agentul de asigurare de la Astra.
In decembrie 2012 am primit o convocare la conciliere de la service. Am luat legatura cu acestia si cu societatea de asigurare, iar in urma discutiilor am inteles ca dosarul de daune a fost respins si ca fusese instiintata firma de leasing in 21/01/2012.
Acum ma aflu in situatia in care societatea reparatoare ma solicita la o conciliere prin Judecatorie, iar in cazul in care nu sunt de acord sa achit factura lucrarii va urma termenul de judecata.
Ce sanse am sa castig in Instanta, eu avand ca proba impotriva societatii reparatoare doar acceptul de plata?
Ce alta cale mai am de urmat?
Care este onorariul mediu de reprezentare in Instanta al unui avocat?

Cuculis

Re: Chemare in judecata de catre firma reparatoare in baza u

Post by Cuculis » 25 Sep 2013, 08:05

Situatia dvs. sta in felul urmator. In cazul in care totusi veti fi chemat sa raspundeti pentru plata facturilor referitoare la manopera piese etc. dvs. chemati in cadrul aceluiasi proces in GARANTIE, pe asigurator iar in baza actelor emise de acesta, daca instanta va va obliga pe dvs, sa platiti aceasta suma de bani, in virtutea dispozitiilor referitoare la garantie, il va obliga pe asigurator sa va plateasca dvs. exact ce va va obliga pe dvs. sa platiti catre service.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests