Reziliere unilaterala CASCO

Asigurari de bunuri si persoane
Post Reply
Sandra

Reziliere unilaterala CASCO

Post by Sandra » 20 Jul 2013, 18:39

Buna ziua. O societate de asigurari mi-a reziliat unilateral polita CASCO, in virtutea unui articol abuziv din contract, ce prevedea acest drept al lor daca, in timpul contractului de asigurare, « preluarea riscului este considerata inacceptabila [….] de la data luarii la cunostinta despre modificarile aparute (inclusiv producerea unui eveniment asigurat) ». Polita era platita in avans pe toata durata contractuala de 12 luni, iar asiguratorul a reziliat unilateral polita dupa 7 luni si NU mi-a restituit sumele aferente celor 5 luni platite in avans. Am solicitat aceasta prin scrisoare cu confirmare de primire. La 40 zile dupa primirea confirmarii, asiguratorul nu a initiat nicio actiune in sensul returnarii banilor si nu am primit niciun raspuns.
Ce instanta este competenta pentru solutionarea acestui caz? Contencios administrativ? Care este termenul de prescriptie? Multumesc

Cuculis

Re: Reziliere unilaterala CASCO

Post by Cuculis » 22 Jul 2013, 10:07

In acest sens cel mai sigur, macar pentru a va recupera prejudiciul este sa ii actionati IMEDIAT in instanta si pentru a se rezolva lucrurile favorabil, cereti si daune si eventual cheltuieli de judecata.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests