accident auto-proprietar/sofer

Asigurari de bunuri si persoane
Post Reply
cumintzica

accident auto-proprietar/sofer

Post by cumintzica » 25 Mar 2005, 19:34

Am urmatoarea situatie:
autovehicul vindut, fara a fi schimbat proprietarul de la RAR, masina este in continuare pe numele vechiului proprietar. actualul utilizator face accident, isi recunoaste vina, se incheie proces verbal. proprietarul vechi primeste acasa o instiintare ca trebuie sa se prezinte la ARDAF, pentru a "incuviinta stabilirea despagubirii pe baza conventiei dintre asigurat, pagubit si asigurator".
ce fel de instiintare este?
ce formalitati urmeaza?
poate fi facut raspunzator de ceva proprietarul, de exemplu, posesorul nu a incheiat contract de asigurare ?(totusi, in instiintare este trecut numele politei RCA, deci ar trebuie sa existe).
Multumesc pentru orice informatie.

norocel

Post by norocel » 25 Mar 2005, 21:26

Imi dau cu parerea desi nu stiu chiar sigur pentru ca nu m-am uitat in lege.
Cred ca daca vinzi autovehiculul ramane valabila asigurarea.
Oricum la societatea de asigurari se face un dosar de daune, se stabileste prejudiciul si se plateste in limitele in care este obligata societatea de asigurari (uneori mai putin decat prejudiciul real pentru ca ei au anumite norme dupa care fac calculul si o limita a despagubirilor).
Ar fi bine sa participe la inchierea conventiei si fostul proprietar dar si actualul proprietar.

constable

Post by constable » 25 Mar 2005, 21:45

Ca si "Norocel" fara sa ma uit pe lege cred ca asigurarea este valabila. Nu trebuie decat noul proprietar, in virtutea contractului de vanzare-cumparare. Ce te faci insa cu unitatile de asigurare care in asemenea situatii de sicaneaza in fel si chip ? Este un domeniu neEuropenizat (sic!)
Nu ai decat sa aduci si fostul si actualul proprietar. Cel putin asa a rezolvat un amic o speta asemanatoare cu Astra SA

b_42_jim

Post by b_42_jim » 05 Apr 2005, 09:52

Nu ai precizat cand a fost data accidentului, pentru ca in fiecare an sunt norme metodologice de aplicare a legii nr. 136/1995 diferite fata de anul anterior.

Sunt foarte multe cazuri in care dobanditorul masinii savarseste accidente inainte de a inmatricula masina pe numele sau. Important este sa fie identitate intre persoana inscrisa in actele masinii si persoana asigurata RCA. In situatiile astea, fata de terti raspunde si proprietarul in calitate de paznic juridic. Fata de terti, instrainarea este inopozabila atata vreme cat nu s-au efectuat formalitatile de radiere / inmatriculare in evidentele rutiere (o adevarata publicitate mobiliara auto). Raspunderea este solidara cu autorul accidentului (art. 1003 C. civ.), dar si raspunderea conducatorului neproprietar este acoperita de polita.

Ceea ce vrea asiguratorul de la proprietarul asigurat vine in acord cu normele aratate mai sus pe care te invit sa le citesti. Despagubirea se stabileste pe baza unei astfel de conventii. Daca partile ajung la un consens, raportul juridic este stins amiabil, iar asiguratorul trebuie sa achite daunele in maxim 20 zile. In caz contrar, raportul juridic este litigios iar persoana prejudiciata va chema pe toata lumea in proces: asigurator, asigurat (proprietar) si autorul accidentului.

Adi S.

cumintzica

Post by cumintzica » 05 Apr 2005, 09:58

Multumesc.

elecktra

Post by elecktra » 14 Apr 2005, 13:46

In opinia mea daca vanzarea cumpararea a avut loc atunci paza juridica a bunului este la noul proprietar in mod clar. Ceea ce vechiul proprietar va trebui sa faca este sa mearga la soc. de asigurare si sa faca dovada faptului ca a vandut masina. Mai mult chiar noul proprietar probabil a si fost de acord, conform procesului verbal intocmit de politie, cu dauna respectiva. Dupa aceasta litigiul merge pe cale amiabila, drept comun sau ordonanta 5.

sebi77

Post by sebi77 » 14 Apr 2005, 21:18

Norocel wrote:Cred ca daca vinzi autovehiculul ramane valabila asigurarea.
:-?

Nu cred... Cand faci dosarul pt inmatriculare iti cere automat RCA incheiat de noul proprietar.... Vechiului proprietar i se poate restitui inapoi o parte din prima de asigurare proportional cu perioada ramasa...
Eu asa stiu ca este! Nu m-am uitat nici eu pe lege...!

b_42_jim

Post by b_42_jim » 15 Apr 2005, 00:04

elecktra wrote:In opinia mea daca vanzarea cumpararea a avut loc atunci paza juridica a bunului este la noul proprietar in mod clar. Ceea ce vechiul proprietar va trebui sa faca este sa mearga la soc. de asigurare si sa faca dovada faptului ca a vandut masina.
Ar trebui sa clarificam un lucru: de partea cui este Cumintzica? Eu am senzatia ca de partea fostului proprietar (vanzatorul) sau a dobanditorului, in orice caz, a vinovatilor. Atunci interesul ei este sa nu faca tam-tam despre vanzare si transmiterea pazei juridice. Este o capcana pe care o speculeaza asiguratorii. Legea 136/1995, in forma modificata in 2004, precizeaza ca PROPRIETARUL trebuie sa incheie asigurarea RCA. Daca strigi cat poti ca "avem un nou proprietar", asiguratorul va zice bogdaproste si te va invita sa prezinti polita noului proprietar, moment in care "apropitaru" va da in balbaiala iar ei isi vor freca mainile.

Lasa-ti-o mai moale cu vanzarea, fata de terti bagati-l la inaintare pe vechiul proprietar si mergeti pe asigurarea lui pana se incheie conventia privind despagubirile. Eventual, pentru a nu-l tracasa, puneti-l sa faca o procura cumparatorului pentru reprezentare la asigurari si incheierea conventiei.

Succes!

elecktra

Post by elecktra » 20 Apr 2005, 10:57

Ne-am pierdut in amanunte in mod evident si suntem cu totii paraleli de subiect! Nu am citit cu atentie speta si...SCUZE ptr. bla bla bla
E o procedura tare simpla: pentru reparatie este necesar acordul asiguratului si cum asiguratul este vechiul proprietar a fost chemat la soc. de asigurare. E un act necesar dosarului de dauna. Acesta nu implica un regres sau alte chestiuni de gen este necesar pur si simplu societatii de asigurare pentru un dosar complet si pentru ca societatea de asigurare sa plateasca despagubirea respectiva. Noul proprietar nefiind trecut in acte este necesar acordul vechiului proprietar. Nimic mai simplu! Si totul se cam termina aici. Daca vechiul proprietar nu-si da acordul societatea nu poate plati despagubirea si se blocheaza un dosar.

cumintzica

Post by cumintzica » 20 Apr 2005, 11:08

In instiintare spunea ca daca proprietarul nu se va prezenta, soferul va fi considerat automat imputernicitul acestuia. imi imaginez ca pe langa faptul ca era necesar societatii de asigurare, este o procedura care il si pune in garda pe proprietar daca s-ar fi comis un furt.

elecktra

Post by elecktra » 20 Apr 2005, 11:59

Da, oarecum, plus ca in cazul unui furt, daca proprietarul face plangere la politie, lucrurile stau altfel, dosarul are alt traseu fiind dosar de regres -mult prea cunoscutele AN-uri!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests