talharie - suspendare?

Discutii privind Dreptul Penal
ninna

talharie - suspendare?

Post by ninna » 30 Jan 2007, 18:46

ce sanse de suspendare conditionata a executarii pedepsei exista, pt. art.211al2 lit a, e CP, partea vatamata necesitand 13 zile de ingrijiri, fiind insarcinata in 2 luni (in aceasta privinta fara urmari), inculpatul fiind la prima fapta, circumstantele personale foarte bune (caracterizari, referat de evaluare), circumstantele atenuante ok, a intervenit si impacarea pe latura civila? De mentionat ca se afla in arest inca din faza de u.p.
Daca e relevant, celalalt inculpat e recidivist si nu s-a impacat pe latura civila.
Multumesc.

gstefan5

Post by gstefan5 » 31 Jan 2007, 12:15

Nu are sanse la condamnarea cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei, poate avea sanse la celelalte modalitati neprivative de libertate de executare a pedepsei.

Melinda

Post by Melinda » 31 Jan 2007, 13:42

Art. 211 al.2 indice 1)1) lit.
a) savarsit de doua sau mai multe persoane impreuna
e) a avut vreuna din urmarile aratate in art.182.(vatamare corporala grava)
Care a fost totusi umarea ?

La aceste forme agravante ped. prev este inchisoare de la 7 la 20 de ani.
Si eu sunt de parere ca nu sunt sanse ptr. suspendarea conditionata.

ninna

Post by ninna » 31 Jan 2007, 16:55

Imi cer scuze, incadrarea corecta este art.211, al1 CP rap la art.211, al.2, lit.b, c CP - lit.c, adica la intrarea in bloc.
La circumstantiere se poate mentiona faptul ca inculpatul fara antecedente a fost cel care a sustras poseta, dupa ce celalalt, in prealabil, i-a aplicat o lovitura in zona fetei (realmente un pumn in gura), in urma careia, victima a cazut?[/b]

ninna

Post by ninna » 31 Jan 2007, 17:09

exact dupa ce am postat, am realizat ca lit.b (de o persoana avand asupra sa o arma, etc) nu prea are ce sa caute, ci, mai degraba lit.a (de doua sau mai multe pers. impreuna), insa incadrarea am luat-o chiar dintr-o copie dupa rechizitoriu, asa ca se pune in discutie si schimbarea incadrarii...
Oricum, pe mine ma interesa partea cu suspendarea conditionata a executarii si care e "trend-ul" in practica.
Cu multumiri din nou.
:)

Melinda

Post by Melinda » 31 Jan 2007, 18:36

Dupa descriere cred ca este corect si litera b) mai exact
Art.211 al 1 rap.la
al.2 indice 1) lit. b) in timpul noptii si lit c) intr-un loc public (intrare in bloc)
al.2 indice 1)1) lit.a) savarsit de doua sau mai multe persoane impreuna.

Referitor la trend, pentru astfel de agravante (in zona mea) se aplica pedeapse de 7-8 ani.

alinutzza

Post by alinutzza » 07 Feb 2007, 17:46

Daca e arestat, nici o sansa. Daca nu , ar fi posibil dar putin probabil. Pe instanta cere si referat de evaluare de la Serviciul de Reintegrare ... de pe langa Tribunal. Cu un referat bun si caracterizari excelente (adeverinte de la locul de munca etc) si 2 martori in circumstantiere (daca sunt admisi) poate merge.

minodora

Post by minodora » 08 Feb 2007, 16:24

Nu cred ca exista vreo sansa, dar asta nu inseamna ca nu poti sa incerci.
Am vazut speta cu talhar batut de victima si tot a luat cu executare.

paisie

Post by paisie » 09 Feb 2007, 09:28

e posibil sa se dea si cu suspendare la talharie, eu am vazut si 18 1 la talharie :D

jojo

Post by jojo » 09 Feb 2007, 14:43

paisie wrote:e posibil sa se dea si cu suspendare la talharie, eu am vazut si 18 1 la talharie :D
Doamne iarta-ma, Paisie, io una nu cred.

Si nici suspendare n-am vazut la viata mea pt. talharie...

Melinda

Post by Melinda » 09 Feb 2007, 15:02

JOJO wrote:
paisie wrote:e posibil sa se dea si cu suspendare la talharie, eu am vazut si 18 1 la talharie :D
Doamne iarta-ma, Paisie, io una nu cred.

Si nici suspendare n-am vazut la viata mea pt. talharie...
Dap JOJO
Are niste raspunsuri specifice.
Sa nu ne lasam provocati. :mrgreen:

paisie

Post by paisie » 09 Feb 2007, 18:24

jojo deci speta ii urmatoarea : 2 tarani prosti se duc sa fure lemne de la un vecin, unu intra si ia un brat de lemne, celalalt sta de sase, iese mosu din casa si fuge dupa ala cu lemnele, ala ia bratul de lemne si fuge, ala de statea de sase ii da un pumn mosului deci talharie :D

Si crek nu vroiai sa ii dea cu executare pentru un brat de lemne :P

melinda si vezi ca se poate cu suspendare la minori :P

jojo

Post by jojo » 10 Feb 2007, 11:41

Talharia e talharie, paisie. Ca-i un brat de lemne ca-i closca cu puii de aur, 18/1 tot nu se justifica. Mai mult, in speta e forma agravata, paisie...zi-mi unde s-a dat asemenea solutie, ca cer stramutarea cauyelor penale :lol:

Melinda

Post by Melinda » 10 Feb 2007, 13:23

paisie wrote:melinda si vezi ca se poate cu suspendare la minori :P
Mai mult de atat, se poate acorda si ptr. majori TEORETIC, numai ca practic nu sunt sanse.
Daca tot iti da in cap, mai conteaza pentru ce suma te-a lovit ? :mask:

paisie

Post by paisie » 11 Feb 2007, 16:13

JOJO wrote:zi-mi unde s-a dat asemenea solutie, ca cer stramutarea cauyelor penale :lol:
ei unde la parchet la Iasi :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests