Tentativa la omor

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
qwert

Tentativa la omor

Post by qwert » 12 Jan 2007, 21:23

Un bun prieten de-al meu a fost condamnat la 3 ani cu executare pt tentativa la omor intr-un dosar in care nu sunt probe. Sunt decat cele 4 declararatii ale participantilor care se contrazic una pe cealalta.
2 dintre participanti nu au vazut mai nimic, iar victima si inculpatul se acuza reciproc de posesia cutitului respectiv.
Desi tot blocul a declarat ca "victima" si anume un tigan betiv, este cunoscut ca terorizeza tot blocul in mod constant, iar prietenul meu fiind un student linistit fara nici un antecedent penal, totusi instanta l-a gasit vinovat.
Rana s-a produs in timpul luptei cand prietenul meu a fost atacat de tigan.
Desi rana abdominala era foarte mica (sub 1cm) care a necesitat numai 3 zile de spitalizare, incadrarea a fost de tentativa la omor.
Ce l-a dezavantajat este ca deposedandu-l pe tigan de cutit, cutitul a fost gasit la el de carte politie.
S-a trecut de cele trei instante, si cu toate ca prima daduse o solutie cu suspendare, instanta suprema l-a condamnat la 3 ani cu executare.
Eu tind sa-l cred pe pretenul meu care sustine ca cutitul nu era al lui si ca rana s-a produs in momentul in care in urma luptei a reusit sa-i i-l zmulga din mana tiganului. Eu in cred pe pe el si sunt convins ca nu minte deoarece stiu sigur ca nu purta cutit si de fel nu era violent, indiferent de situate, si in cunosc chiar de f. mult timp. Dar se pare ca instanta crede cealalta varianta, a tiganului.
Mirarea mea cea mare este: cum oare poate o instanta dea o solutie, cand practic este cuvantul victimei impotriva cuvantului inculpatului, alte probe nu sunt cu exceptia cutitului gasit la inculpat deoarece ceilalti 2 participanti erau angrenati intr-o lupta paralela si nu pot da relatii depre acest incident. Iar cutitul gasit la inculpat nu vad de ce ar fi o proba deoarece se poate explica acest lucru, e f. normal din moment ce i l-a smuls tiganului din mana.
Micul ghinionul de a fi atacat de niste tigan, cumulat cu dezinteresul justitiei de a afla adevarul, s-a ajuns acum la marele ghinionul de a sta 3 ani la inchisoare in conditiile in care este nevinovat. A incercat sa-si apere viata cum oricare dintre noi am face in astfel de situatii, iar pt simplu fapt ca agresorul s-a ales cu o mica rana cand a fost deposedat de arma, justitia a considerat asta o tentativa la omor si a trimis un student cu un cazier imaculat la inchisoare.
Atat el cat si familia sunt acum disperati, si este de inteles.
Se mai poate oare face ceva acum? cu toate ca s-a dat o solutie finala?
Daca nu in romania macar in afara.
Are cineva cunostinta de asa ceva?

luc4s

Post by luc4s » 13 Jan 2007, 11:43

Chiar daca a avut rana mica, i-a fost pusa viata in pericol.
Altfel nu il incadra la fapta asta.
Oricum, daca e o hot definitiva, nu cred ca toti judecatorii au avut ceva cu prietenul tau...

qwert

Post by qwert » 28 Jan 2007, 03:30

cum se poate redeschide dosarul in tara sau afara (si anume unde)? deoarece sunt sigur ca un avocat bun ar putea demonstra nevinovatia in baza probelor deja existente.

av_bbq

Post by av_bbq » 28 Jan 2007, 22:01

ti-am raspuns deja la problema cu revizuirea. probele noi ar fi ceva martori care sa poata spune ca victima l-a provocat sau l-a atacat cu cutitul si ca iar incidentul s-a produs in timpul "luptei". Cam legitima aparare.....daca a fost asa???

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests