conducere sub influenta alcoolului

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
andrutza

conducere sub influenta alcoolului

Post by andrutza » 07 Feb 2007, 18:32

Ceau!

As dori sa stiu cum decurge un proces in cazul in care un sofer aflat sub influenta alcoolului (peste 1,2 la mie) a facut un accident fara victime, dar cu prejudicierea celeilalte masini in valoare de 27 milioane?In afara de aceasta suma, la cat se va ajunge costul procesului si cine suparta cheltuiala?Cat costa serviciile unui avocat in acest caz?
Soferul e la prima abatere.
Multumesc!

av_bbq

Post by av_bbq » 07 Feb 2007, 18:45

E un proces penal clasic se judeca cu inculpatul in stare de libertate trebuie vazut raportul IML cu alcoolemia si acolo se mai poate jongla, mai e vorba si de circumstante etc etc trebuie vazut cazul. Pretul serviciilor avocatiale se negociaza intre client si avocat in functie de complexitatea dosarului. nu exista un onorariu fix.

andrutza

Post by andrutza » 07 Feb 2007, 18:52

multumesc de raspuns!
Penetru onorariu as vrea sa-mi dati totusi un reper,ceva intre si intre.....Please!!!!!!

CristiF

Post by CristiF » 07 Feb 2007, 20:44

Nu are rost sa-ti iei un avocat foarte bun pt. ca e un caz simplu si astfel te va costa mai putin. Mai mult de 500 lei nu te va costa. :lol:

av_bbq

Post by av_bbq » 07 Feb 2007, 22:59

CristiF nu fi foarte sigur , nu stii ce probe sunt la dosar. Doar dupa ce stii poti sa-ti dai cu presupusul. Oricum eu cred ca 500 e putin pentru o cauza penala

luc4s

Post by luc4s » 08 Feb 2007, 00:30

Maxim 1000, daca avocatul e bun cat de cat.
Dar sunt si unii cate iau cate 100-200 lei.
Am auzit cazuri...

Melinda

Post by Melinda » 08 Feb 2007, 00:46

Onorariul uneori este negociabil. :mrgreen:

CristiF

Post by CristiF » 08 Feb 2007, 01:08

In general, onorariile in penal sunt mai mari decat in civil, de pilda?

alinutzza

Post by alinutzza » 08 Feb 2007, 16:57

Depinde de obiectul cauzei. Una-i sa te judeci in civil pe un divort sau o uzucapiune de 100 mp, alta-i sa te judeci pe contestatie la Legea 10 pe miliarde. Si tot asa, depinde de inculpat in penal: daca poti, alege-i numai pe directorii sau functionarii urmariti de DNA sau liderii grupurilor organizate pe Legea 39 cu trimitere directa la DIICOT. Daca-s si arestati, creste onorariul... Pe cand la niste amarati care fura fier vechi ca sa-si hraneasca cei 4 copii, cat sa le iei?

CristiF

Post by CristiF » 08 Feb 2007, 17:05

Asta cam asa-i. Multumesc de raspuns! :lol:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 32 guests